KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ VE İLAÇLARI
Zamana karşı koyamadığımız faktörlerden bir tanesidir kırışıklıklar. Zaman ruhumuzda iz bıraktığı gibi yüzümüz gibi bedenimizin değişik kısımlarında da izler bırakır. Hele bir de stresle dolu bir iş hayatınız ve ya problemsiz bir gününüz geçmiyorsa.

Günümüz tıbbı kırışıklıklar konusunda yeterinse deneyime sahip ve çaresiz değil. Yazımızda sizi rahatsız eden kırışıklıklarınızın üstesinden gelmek, ortadan kaldırmak ya da en azından görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için var olan birçok seçeneği araştırdık. Kırışıklık tedavileri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

İLAÇLAR

  • Topikal retinoidler: A vitamininden türetilmiştir. Retinoidler ince kırışıklıklar, lekeli pigmentasyon ve cilt pürüzlülüğünü azaltmak için yardımcı olabilir. Retinoidler ilaçları cilt bakım programı ile kullanılması gerekir. Bu program günlük geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulama ve koruyucu giysiler içerebilir. Aynı zamanda bir yanma veya karıncalanma hissi ve kaşıntı, kızarıklık, kuruluğa neden olabilir. Tretinoin (Renova, Retin-A) ve tazaroten (Avage, Tazorac) topikal retinoidler örnekleridir.
  • Reçetesiz kırışıklık kremleri: Anti-kırışıklık kremlerinin etkinliği kısmen etkin madde veya maddeler üzerine bağlıdır. Retinol, alfa hidroksi asitler, kinetin, koenzim Q10, bakır peptitler ve antioksidanlar kırışıklıklar üzerinde mütevazi gelişmelere neden olabilir. Ancak, reçetesiz kırışıklık kremlerinde reçeteli kremlere aktif maddeler daha düşük konsantrasyonlarda bulunur. Bu nedenle sonuçlar, eğer varsa, genellikle kısa süreli ve sınırlı sayıdadır.

CERRAHİ GİRİŞİMLER VE DİĞER TEKNİKLER
Çeşitli cilt yenileme teknikleri, enjeksiyon, dolgu maddeleri ve cerrahi cilt soyma çeşitli kırışıklıkların azaltılması için kullanılabilir. Her yöntemin diğerinden farklı çalışır durumda olup, olası sonuçları ve yan etkileri kendine özeldir. Bazı çalışmalarda ise kırışıklıklar için çeşitli tedavilerin kombinasyonu ile en tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Dermabrazyon: Bu işlem bir hızla dönen bir fırça ile cildinizi yüzeyinde bulunan tabakayı zımparalayarak kaldırmayı almayı amaçlar. Bu metotta cilt yüzeyi kaldırılır cildin ve yerine yeni bir katman yerinde yetişir. Yani cildin yeniden yapılandırılmasını sağlar. Dermabrazyon kaza, operasyon sonrası kalan yara izleri ve ağız etrafındaki kırışıklıklar için ideal çözümler sunar. Kızarıklık, kabuk ve genellikle son birkaç hafta şişme oluşabilir. Pembeliklerin solması ve istenen sonuçların görülmesi birkaç ay sürebilir.
  • Mikrodermabrazyon: Bu teknik dermabrazyona benzer ancak daha az deri yüzeyi kaldırılır. Yüksek basınçlı Alüminyum oksit kristalleri kullanılarak cilt yüzeyinin aşındırılması amaçlanır. Alüminyum oksit cildi soyar ve artık deri bir vakumla temizlenir. Sadece derinin ince bir tabakası kaldırılır. Tedavi alanlarında hafif bir kızarıklık fark edebilirsiniz. Mikrodermabrazyon genellikle ince kırışıklıklarda yapılır ve tekrar tedavi gerektirir. Güneş kırışıklıkları, yüzdeki ince çizgiler ve karakter çizgilerinde olumlu sonuçlar verir. Cilde parlak ve pürüzsüz bir görüntü sağlar.
  • Lazer, ışık kaynağı ve radyo frekans uygulamaları: Ablatif (yaralama) lazer cilt soyma, lazer ışınının deri (epidermis) dış tabakası yok eder ve yeni kolajen liflerinin büyümesini uyarır. Tedavi sonrasında kırışıklarda azalma, sıkı bir cilt, pürüzlerin yok olması ve toparlama ortaya çıkmaktadır. Pürüzsüz ve daha sıkı bir cilt ortaya çıkmasını sağlar. Ablatif lazer cilt soyma iyileşmesi birkaç ay sürebilir. Lazer tedavisi son yıllarda kuvvetli bir gelişme kaydetmiştir. Bu gelişmelerden en önemlisi kişiyi cildin soyulmaması ve gündelik hayatından koparmamasıdır. Bu son gelişmelerde iyileşme birkaç gün kadar zaman almaktadır. Tedavi sonrası güneşten korunma önemli yer tutar. Lazer uygulamaları ya da tipleri çok çeşitli olabilmektedir. Cildi soymayan lazer tipleri Damarsal lazerler, Mid infrared lazerler, İntense Pulsed Light, YAG lazer ve Fraksiyonel lazerler olmak üzere sınıflandırılabilir.
  • Kimyasal soyma: Bu metodun temelini ilk kez Mısırlılar tarafından kullanılan tartarik asit ve laktik asit teşkil etmektedir. Yüzeysel soyma, orta düzey soyma ve derin soyma olarak sınıflandırılmaktadır. Size uygun tedavinin hangisi olacağına kara verecektir. Günümüzde de bu metot yine asit kullanma temeline dayanmaktadır. Yüzeysel soymalarda şeker kamışından elde edilen Glikolik Asit yaygın olarak kullanılmaktadır. Kızarıklıklar birkaç hafta kadar sürer. Yüzeysel peeling ile epidermisin yalnızca bir bölümünü kaldırılır. Bir dizi soyma işleminden sonra kahverengi lekelerin solduğunu ve cildinizde daha az ince kırışıklıklar olduğunu fark edebilirsiniz.
  • Botulinum toksin tip A (Botox): Aslında bu metodun temel noktası Clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen tıbbi bir ilaca dayanır. Bu ilacın hedefi ilgili kasları gevşetmektir. Hemen hemen tüm antibiyotiklerin elde edilmesi yöntemi ile aynıdır. Bakteri bu maddeyi kendini korumak için salgılamaktadır. Botox blokları belirli bir kas içine küçük dozlarda enjekte edildiği zaman sinir uçlarına bağlanır. Bu bağlanma ilgili kas ya da mimik hareketinin engellenmesine neden olur. Kısa bir süre sonra hareketi kısıtlanan kaslar gevşer, deri düzleşir, pürüz ortadan kalkar ve daha az kırışık görünür. Bu yöntem fiziksel tahriş, sigaranın etkisi, yaşlanma, mimikler ve kalıtım kaynaklı kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Botox göz köşelerinde, kaşlar arasında ve alındaki çizgilerde başarı ile kullanılmaktadır. Sonuçlar genellikle 3-4 ay sürer. Tekrar enjeksiyonlar sonuçları korumak için gereklidir.
  • Yumuşak doku dolguları: Yumuşak doku dolguları yağ, kollajen ve hyaluronik asit dahil yüzdeki derin kırışıklıkların içine enjekte edilebilir. Yumuşak doku dolguları kırışıklık çizgilerine hacim verir. Bu dolgular ağız, alın ve kaş gibi yüz bölümlerinde mükemmel sonuçlar vermektedir. İşlemde geçici şişlik, kızarıklık ve tedavi alanında morarma görülebilir. İşlem birkaç ayda bir tekrarlanması gerekebilir.
  • Yüz gerdirme: Yüz gerdirme işlemi alt yüz ve boyundaki fazla deri ve yağın kaldırılması ve altta yatan kas ve bağ dokusunun sıkılaştırması amacını taşır. Sonuçlar genelde 5-10 yıl sürer. Morarma ve şişme ameliyat sonrası birkaç hafta için genellikle belirgindir.

SONUÇ OLARAK:
Geçen zaman insanda izler bırakır. Bu izler ne kadar önlemi alınırsa alınsın sadece geciktirilebilir. Gençlikten başlayarak sağlam ve doğal bir beslenme diyeti, dumansız hava sahası, stresten yoksun bir ortam sağlayarak kırışıklıklarınızı erteleyebilirsiniz. Yukarıdaki tedaviler belki de en son çare olmalı. Çünkü kırışıklık tedavisinde uzmanlar tarafından onaylanan çok sayıda şifalı bitki, doğal yöntemler ve bitkisel yağlar yer almaktadır. Kırışıklık tedavisinde yer alan şifalı bitkileri sitemizde yazılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güzel Bir Cilt İçin
Dövmelerin Yok Edilmesi
Gençlik Aşısı
Kaş Boyaması Nasıl Yapılır?
Gençliğin Sırrı
Lazer Epilasyonun Avantajları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.