KIRIŞIKLIK
Kırışıklık yaşlanmanın doğal bir parçası. Ancak çoğu insan yaşlanma etkilerini ya da yaşlanmayı kabullenemediği için kırışıklıklarla sürekli savaş içerisindedir. Kırışıklıklar hayatın doğal akışı içerisinde oluştuğundan, bunların önlenmesi sadece geciktirilebilmektedir. Geciktirilebilir de olsa kırışıklıkların giderilmesi güzel görünme ya da kendine güven duymanın ilk şartıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kırışıklıklar yüz, boyun, el ve ön kol gibi güneşe maruz kalan deri üzerinde belirgin konumda oluşmaktadır. Genetik, cilt yapısı ve dokusu en önemli belirleyici olsa da, güneş ışığı kırışıklıklar için önemli katkıda bulunmaktadır.  Çevresel olarak ısı, rüzgar ve toz gibi etkenlere maruziyetin yanı sıra sigara da kırışıklıklara katkıda bulunabilir.
Kırışıklıklar sizi rahatsız ediyorsa ya da onların görünümlerini azaltarak ortadan kaldırmayı düşünüyorsanız günümüzde her zamankinden daha fazla seçenek var. İlaç, cilt soyma teknikleri, dolgu maddeleri, enjeksiyon ve ameliyat etkili kırışıklık tedavileri listesinde yer almaktadır. Yazımızda kırışıklık ile ilgili genel konulardan söz edeceğiz. Tedavi, bitkisel yöntemler ve uygulamaları ile ilgili yazı sitemizde geniş çapta yer almaktadır.

SEMPTOMLARI
Kırışıklık cildinizde biçimlenmiş çizgilerdir. Bazı kırışıklıklar derin yarıklar veya oluklar meydana getirebilir. Özellikle de göz, ağız ve boyun çevresinde fark edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer cildinizin görünümü ile ilgili ciddi endişeleriniz varsa bir dermatologa görünün. Uzmanlar sizin cilt tipinizi değerlendirerek, size özel cilt bakım planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

NEDENLERİ NELERDİR
Kırışıklıklar bir seri kombine faktörlerden kaynaklanır. Yukarıda da belirtildiği gibi yaş en büyük nedendir. Bu faktörlerin sadece bazıları kontrol edilebilir;

 • Yaş: Yaşlandıkça cilt doğal olarak daha kırılgan ve daha az elastik olur. Vücudunuzda derinin derin tabakalarındaki doğal yağların üretiminin azalması ve durması cildinizi kuru hale getirir ve daha buruşuk görünür. Bu da gevşek, sarkık deri oluşumu ve sonuçta ise belirgin çizgiler ve çatlaklara neden olur.
 • Ultraviyole (UV) ışık maruziyeti: Ultraviyole radyasyonu belirgin şekilde doğal yaşlanma sürecini hızlandırır ve erken kırışıklıkların birincil nedenidir. Cildinizin bağ dokusu UV ışık maruziyetine bağlı olarak derinin aşağı tabakalarının(kollajen ve elastin lifleri, deri (dermis)) çökmesine neden olur. Destekleyici bağ dokusu olmadan cildinizin gücü ve esnekliği kaybolur. Sonuç olarak, cildiniz sarkmaya ve kırışıklık erken başlar.
 • Sigara: Sigara, normal yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve cildinizin kırışıklıklarına katkıda bulunabilir. Bu cildinizdeki kan akımı değişikliklerine bağlı olabilir.
 • Tekrarlanan yüz ifadeleri: Yüz hareketleri ve ifadeler- gözlerini kısarak ya da gülümsemek gibi- ince çizgiler ve kırışıklıklara neden olur. Her zaman bir yüz kası deri yüzeyinin altındaki aynı oluk(çizgi) formlarını kullanır. Deri yaşlanıp esnekliğini kaybeder ve artık yeniden yerlerine yenileri(taze doku) gelmez. Bunlar daha sonra yüzünüzde kalıcı özellikler halindeki çizgiler olur.
 • Cinsiyet: Kadınlar ağız bölgesinde (perioral)erkeklerden daha fazla kırışıklık geliştirme eğilimindedir. Kadınların bu alandaki deride daha az ter bezlerine sahip olması, yağlama için kan damarlarının az olması ve sonuç olarak da sebum olarak bilinen yağ bezlerinin daha az olması kırışıklıkların diğer nedenleridir.
 • Kötü beslenme: Beslenme bozuklukları cildin yaşlanmasına katkıda bulunmaktadır.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?
Burada cildinizin görünümünü en iyi şekilde olmasını sağlamak için birkaç yol vardır:

 • Güneşten cildinizi koruyun: Cildinizi koruyun, gelecekteki kırışıklıkları önlemek için her zaman güneş geçirdikleri süreyi sınırlayan koruyucu giysi ve şapka giyiniz. Ayrıca, kışın bile dışarıda güneş kremi kullanınız.
 • Ürün alırken güneş içeren kremler tercih edin: Cilt bakım ürünleri seçerken bir güneş koruma faktörü (SPF) en az 30 de olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca, geniş spektrumlu ürünlerde kullanılabilir. Her ikisi de UVA ve UVB ışınlarını engellemek anlamına gelmektedir.
 • Nemlendirici kullanın: Kuru cilt erken dönemde ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir
 • Sigara içmeyin: Yıllardır içilen sigaranın bırakılması dahi cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmek için yeterli olabilir.
 • Sağlıklı beslenin: Diyetinizde cildinizi korumaya yardımcı bazı vitaminleri eksik etmemeye çalışın. Özellikle beslenmede önemli rolü olan A, C, B-3 ve E vitaminlerini içeren besinler tüketin.

TEDAVİ
Kırışıklık tedavisi sınıflandırılmalarına göre değişik şekillerde olabilmektedir. Tedavide genel olarak uzman tarafından önerilen kırışıklık kremleri kullanılır. Ayrıca bakım kırışıklık tedavisinde önemli yer tutar. Günümüzde ağır kırışıklık tedavisin değişik bilimsel metotlar (botoks, lazer) uygulanabilmektedir. Ayrıca maskeler ve bitkisel ilaçlarla uygulanan kürlerden de olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Tedavi metotları, bitkisel kürler ya da kırışıklık maskesi ile ilgili değişik kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış yazılarımızı okuyabilirsiniz. Faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sellülit tedavisi ve Vücut bakımı
Deri Soyulması
Kırışıklıklara Karşı Retin-A
Gıdık Nasıl Giderilir
Kırışıklıklar Nasıl Oluşur
Kalıcı Epilasyon ( epilation )
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.