KIRIŞIKLIKLAR

Yaşlanmanın doğal bir parçası olan kırışıklıklara en belirgin olarak yüz, boyun, eller ve kollar gibi güneşe maruz kalan deride rastlanır. Genetik yatkınlık ve cilt yapısı da etkili olmakla birlikte esas olarak en etkili olan unsur güneşe maruz kalmaktır. Özellikle açık tenli insanlarda kırışıklıkların önemli bir nedeni güneş ışınlarıdır. Çevresel kirleticiler ve sigara gibi diğer faktörler dekırışıklık oluşumunda etkili olmaktadır.

Kırışıklıklar eğer rahatsız edici bulunuyorsa gizlemek ve daha az görünür hale getirmek için eskiye oranla daha fazla seçenek bulunmaktadır. Etkili kırışıklık tedavileri arasında ilaçlar, cilt yenileme teknikleri, dolgu, enjeksiyon ve ameliyat gösterilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Cilt üzerindeki kırışıklıklar vücuttaki yerine göre derin ve belirgin olabildiği gibi ince çizgi şeklinde de olabilmektedir. Özellikle gözler, ağız ve boyun çevresindeki kırışıklıklar en çok görünen yerler olduğu için dikkat çekici olmaktadır.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Kırışıklardan ve cilt görünümünüzden rahatsız iseniz uğramanız gereken birim dermatolojidir. Hastane şartlarına bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri sunulacaktır.

NEDENLERİ

Kırışıklıklar bir dizi faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Bu faktörlerden bazıları kontrol edilebilirken bazıları edilemez.

Yaş: İnsanlar yaşlandıkça cildi normal elastikiyetini kaybederek daha kuru ve kırılgan hale gelir. Ciltteki doğal yağ üretiminin azalması cildin kurumasına ve daha kırışık görünmesine neden olur.Cildin alt tabakalarındaki yağ miktarı da azalır. Bu durum gevşek, sarkık deriye ve daha belirgin çizgi ve yarıkların oluşmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ultraviyole (UV) ışığa maruz kalma: Doğal yaşlanma sürecini hızlandıran ultraviyole ışınlarının radyasyonu erken kırışmaların da birincil nedenidir. UV ışınlarına maruz kalmak derinin dermis tabakasında yer alan kolajen ve elastin liflerindeki bağ dokusunun bozulmasına yol açar. Destekleyici bağ dokusu olmadığında cilt gücünü ve esnekliğini kaybeder. Bu yüzden erken sarkmaya ve kırışmayabaşlar.

Sigara: Sigara cildin normal yaşlanma sürecini hızlandırarak kırışıklıkların oluşumunda da etkili olur. Sigaranın cilde olumsuz etkisi cilt hücrelerine kan akışını azaltmasıdır.

Sıkça yapılan yüz ifadeleri: Gözleri kısarak gülme gibi yüz ifadeleri kırışıklık ve çizgilerin oluşmasına yol açar. Cilt yaşlandıkça ve esnekliğini kaybettikçe gülme gibi ifadelerin ardından cildin tekrar eski haline dönüşmesi zorlaşmaktadır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Kırışıklıklar sizi rahatsız ediyorsa bunları düzeltmek veya görünümünü azaltmak için uygulanabilecek birçok seçenek vardır. Kırışıklık tedavisinde kullanılan yaygın yöntemler şunlardır:

İlaçlar

Topikalretinoidler: A vitamininden türetilen tretinoin (Renova , Retin – A) ve Tazaroten(Avage , Tazorac) gibi retinoidlerin  cilde uygulanması ince kırışıklıkların, lekelerin ve ciltteki pürüzlerin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

Retinoidler ciltte yanık oluşturabildiği için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanılması ve günlük koruyucu giysiler giyilmesi gereklidir. Ayrıca retinoidlerkızarıklık, kuruluk, kaşıntı, yanma ve karıncalanma hissine neden olabilir.

Reçetesiz satılan kırışıklık kremleri: Anti-kırışıklık kremlerinin etkinliği kısmen etken maddelerine bağlıdır. Retinol, alfa hidroksi asit, antioksidanlar ve bazı peptitler, kırışıklıklarda belirgin şekilde düzelme sağlayabilen ilaçlardır.

Reçetesiz sunulan kırışıklık kremleri reçete ile verilen kremlere göre aktif maddelerden daha az içerir. Bu nedenle sonuçları sınırlı ve genellikle kısa ömürlü olmaktadır.

Cerrahi işlemler ve diğer teknikler

Cilt yenileme teknikleri, enjekte edilebilir maddeler, dolgu maddeleri ve cerrahi prosedürler gibi bir dizi tedavi seçeneği bulunmaktadır. Her birinin kendine göre artıları olduğu gibi yan etkileri de vardır. Bazı çalışmalar bu tedavilerden bazılarının bir arada kullanılmasının daha tatmin edici sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Lazer ışık kaynağı ve radyofrekans tedavileri: Ablatif (yaralama şeklinde) lazer ile yenileme yapılmaktadır. Lazer ışını derinin dış tabakasını (epidermis) yok ederekalttaki deri tabakasını ısıtır ve yeni kolajen liflerinin oluşması için uyarıcı etkide bulunur. Yara iyileştikçe pürüzsüz ve daha sıkı bir cilt oluşur. Lazer ile cilt yenileme sonucu iyileşme birkaç ay sürebilir. Barındırdığı riskler arasında cildin yaralanması, renginin açılması veya koyulaşması gösterilebilir.

Nonablatif fraksiyonel lazer cilt yenilme olarak adlandırılan lazer teknolojisindeki yeni gelişmeler, iyileşme süresini kısaltmış ve riskleri düşürmüştür.Nonablatif lazerler kırışıklıkları fazla derin olmayan kişiler için uygundur. Ablatif olmayan lazer tedavisinin ablatif tedaviye göre daha sık tekrar edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca hafif ile orta şiddetteki kırışıklıklar için etkili olan nonablatif tedavisinde ışık yerine radyofrekans kullanılan cihazlar bulunmaktadır.

Kimyasal soyma: Bu prosedürde cildin ilgili bölgesine bir asit uygulaması yapılır. Bu asit yaşlanmış olan cilt hücrelerini kaldırır ve aynı zamanda kırışıklıkları giderir. Soyulan cildin derinliğine göre değişikliği görmek için birkaç kez deneme yapılması gerekebilir. Kızarıklık birkaç hafta kadar sürer.

Dermabrazyon: Bu prosedürde döner bir fırça ile derinin yüzey tabakasının bir nevi zımparalanması vardır. Cilt yüzeyi bu şekilde kaldırılarak yerine yeni bir katmanın oluşması sağlanır. Kızarıklık, kabuklanma ve şişlik genellikle birkaç hafta kadar sürer. En etkili sonuçları görmek içinse birkaç ay beklemek gerekir.

Mikrodermabrazyon: Dermabrazyona benzer şekilde, bu teknikte de cildin sadece ince bir tabakası alınır. Bu teknikte sonuçları görmek için bir dizi tedavi uygulanması gerekir. Tedavi alanlarında hafif bir kızarıklık veya batma hissi fark edilebilir. Mikrodermabrazyon ile geçici sonuçlar üretilir.

Botulinum toksin tip A (Botox): Belirli bir kas gurubunu içine küçük dozlarda enjeksiyonlar yapılır. Kaslar kasılmadığı ve sıkı olmadığı için cilt daha pürüzsüz ve daha az kırışık görünür. Botox en iyi sonuçları kaşların arasında, alın bölgesinde ve göz köşelerinde gösterir. Sonuçlar genellikle yaklaşık 3-4 ay sürer. Etkisinin korunması için enjeksiyonlarıntekrarlanması gerekir.

Yumuşak doku dolguları: Yağ, kollajen ve hyaluronik asitten oluşan (Restylane, Juvederm gibi) yumuşak doku dolguları yüzdeki derin kırışıklıkların içine enjekte edilebilir. Kırışıklıkların dolgun ve pürüzsüz görünmesinisağlar.Tedavi sırasında geçici şişlik, kızarıklık ve morarma olabilir. Prosedürün birkaç ayda tekrarlanması gerekebilir.

Cilt sıkılaştırma:Cildi ısıtarak sıkılaştırmak için çeşitli cihazlar kullanılır. Non-invaziv(cerrahi olmayan)bu tedavi genellikle 4-6 ay içinde yavaş yavaş etkisini göstermektedir. Hafif ve orta şiddetteki kırışıklıklar için etkilidir.Prosedürün bir iyileşme süresi yoktur.

Derisinin kaldırılması (face-lift): Face-lift işleminde yüz alt bölgesi ve boyun bölgesinden fazla deri ve yağ çıkarılır. Altta kalan kas ve bağ dokusu gerdirilir. Sonuçların görülmesi genellikle beş ila 10 yıl sürebilir. İyileşme uzun süre alabilir. Morarma ve şişme ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca belirgindir.

Elde edilen sonuç kırışıklıkların konumu ve derinliğine bağlı olarak değişir. Ancak, hiçbir şey cildin yaşlanma sürecini durdurmaz. Bu nedenle tedavilerin olası nedenlerini korumak için tekrarlanması gerekir.

Cilt yenileme işlemleri sigorta kapsamında karşılanmamaktadır. Ayrıca her bir seçeneğin kendine göre yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce yan etkileri ve riskler hakkında bilgi sahibi olunması önerilir.

ALTERNATİF TIP

Reçetesiz olarak piyasada satılan, çokça reklamı yapılan ve güneşin ciltte yaptığı hasarı ortadan kaldırıp kırışıklıkları yok etmeyi vadeden bir sürü krem ve losyonlar bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin ciltte kalıcı ve gözle görünür bir etkide bulunması söz konusu değildir.

ÖNLEME

Cilt görünümünü iyileştirmek ve cildi korumak için aşağıdaki önlemler faydalı olacaktır:

• Cildinizi güneşten koruyunuz. Cildinizi korumak ve muhtemel kırışıklıkları önlemek için mecbur kalmadıkça güneş altında fazla zaman geçirmeyiniz ve şapka, uzun kollu koruyucu giysiler kullanınız. Yazın ve hatta kışın bile güneşe çıktığınızda güneş kremleri kullanınız.
30 veya daha fazla bir SPF değerine sahip geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanız önerilir.Güneşte kaldığınız her iki saatte bir krem uygulayın. Yüzdüğünüzde veya terlediğinizde bunu daha sık yapmalısınız.

• Dahili güneş koruyucu içeren ürünleri kullanın. Cilt bakım ürünleri seçerken, geniş spektrumlu, UVA ve UVB ışınlarının engelleyenürünler seçiniz.

• Nemlendiriciler kullanınız. Kuru ciltler kırışıklıkların daha erken belirmesine yol açar. Bu yüzden nemlendiriciler kullanarak cilt maskelenerek kuruması ve kırışması önlenebilir.

• Sigara içmeyiniz. Yıllardır sigara içiyor olsanız bile bırakmanız cildinize ve vücudunuzun tümüne fayda sağlayacaktır. Sigaranın genel vücut sağlığı üzerinde tehdit edici bir unsur olduğu bilinen bir gerçektir.

• Sağlıklı beslenin. Diyetlerinizde tükettiğiniz besinler de önemlidir.Bazı vitaminler cilde faydalıdır. Hem cilt için hem de sağlıklı bir yaşam için sebze ve meyve tüketimi önemli bir yere sahiptir. Ayrıca vücudun susuzluk çekmemesi ve cildin kurumasını önlemek amacıyla yeterli miktarda su içilmesi de önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Kusurları Nasıl Gizlenir
SAÇ SAĞLIĞI İÇİN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Boy Uzatma
Kırışıklık Tedavisi
Kaşlar
Organik Estetik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.