KIRIŞIKLIKLARA KARŞI RETİN-AKırışıklıklara Karşı Retin-A

Retin-A, A vitamininin asidik formundan yapılan ve reçeteli olarak piyasada satılan ilaçlardan biridir. “Tretinoin” ve “retinoik asit” de bilinen isimlerindendir. Bu ilaç akne tedavisinde kullanılan bir ilaç olmakla birlikte, daha sonra cildiye uzmanları tarafından yaşlılık belirtilerini giderici özelliklerinin de olduğu tespit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kırışıklıklar, siyah noktalar ve ciltteki sarkmalar için anti-aging etkiler gösteren bir ilaçtır. Aşağıda Retin-A ilacının vücudunuzun lehine olabilecek şekilde en etkili nasıl kullanabileceğinize dair bilgiler yer almaktadır.

İLAÇ HAKKINDA BİLMEK İSTEYECEKLERİNİZ

#### Retin-A, dermatologlar tarafından yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir yaşlılık belirtileri ile mücadele etmeden kullanılmaktadır.

 • İlaç, ciltteki hücre yenilenmesini artırarak ve kolajen üretimini uyararak, cildin alt tabakasında yer alan daha genç hücrelerin ortaya çıkarılmasını sağlar.
 • Kırışıklık görünümünü azaltarak yeni kırışıklıkların oluşmasını da önlemeye çalışır. Ek olarak, cilt solması ve güneş hasarlarına karşı da etkilidir. Dolaylı olarak cilt kanserine yakalanma riskini azaltmakta ve cildin dokusunu ve elastikiyetini de arttırmaktadır.

#### İlacı almak için reçete edilmesi gerekir. 

Sponsorlu Bağlantılar

 • Dermatologun cildinizi değerlendirmesi sonucu, eğer faydalı olacağı düşünülürse düzenli olarak yönergesine uygun şekilde kullanmanız önerilir. Doğru kullanılırsa, her cilt tipinde etkilidir. Ancak tahriş edici ve kurutucu yan etkilerinden dolayı egzama veya Rosacea gibi cilt hastalıklarından kullanılması uygun olmayabilir.
 • Retin-A topikal olarak uygulanmakta ve hem krem ​​hem de jel formu bulunmaktadır. Ayrıca değişik konsantrasyonlarda piyasaya sürülmektedir. %0.025 olanı genel cilt iyileştirilmesi için, %0.05 olanı kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yönelik, %0.1 olanı ise akne ve siyah nokta tedavisi için tasarlanmışlardır.Kırışıklıkları azaltmak için Retin-A
 • Cildiniz uzmanınız, ilaca uyum sağlamanı için muhtemelen tedaviye düşük yüzdeli ve hafif bir çeşidi ile başlayacaktır. Daha sonra gerekirse daha güçlü olanlarına da geçiş yapılır.
 • “Retinol” da yine A vitaminin türevi olan ve reçetesiz satılan birçok ilaç ile büyük markaların güzellik kremlerinde bulunan etken maddelerden birisidir. Retinol ile Retin-A ilaçları benzerdir fakat retinol biraz daha zayıf kalmaktadır ve buna bağlı olarak tahriş ve kuruluk gibi yan etkiler de daha az görülmektedir.

#### Retin-A kullanımına her yaşta başlanabilir. Hangi yaşta kullanmaya başlarsanız başlayın, kırışıklıkların görünümünde gözle görülür bir iyileşme fark edeceksiniz.

 • Retin-A’ya kırklı, ellili veya daha sonraki yaşlarda başladığınızda, ciltte dolgunlaştırıcı, yaşlılık lekelerini azaltıcı ve kırışıklıkların görünümünü azaltıcı etkiler göstererek bir nevi vücut saatinizi geriye çevirir. 
 • Aynı zamanda yirmili ve otuzlu yaşlardaki bayanlar da kullanabilir. Ciltteki kolajen üretimini arttırdığı için cildin daha sıkı ve daha güçlü olmasını sağlar. Dolayısıyla erken yaşlarda kullanmaya başlanması ileriki yaşlarda ortaya çıkacak daha derin kırışıklıkların da önüne geçmiş olacaktır.

#### Maliyetlerin biraz yüksek gelebileceğini belirtmekte fayda var. Bu ilacın tek dezavantajı da bu sayılabilir.

 • Maliyet aynı zamanda yüzde 0.025 ila 0,1 arasında değişen konsantrasyona göre de farklılık göstermektedir. Ayrıca Retin-A veya jenerik formu olan “tretinoin” olması da fiyatı değiştirmektedir.
 • Marka olan ürünlere gitmenin avantajı, diğer muadil ürünlere göre kremlere ekstradan yumuşatıcı nemlendirici eklemiş olmasıdır. Bu sayede ilacın tahriş edici yan etkiler daha az görülmektedir. Buna ek olarak, Retin-A ve buna bağlı diğer marka ürünlerin içindeki etken madde de cilt tarafından daha etkili şekilde emilmektedir.
 • Akne tedavisi için kullanılması halinde genellikle sigorta kapsamında ödenmektedir. Ancak anti-aging tedavisi gibi kozmetik nedenlerle kullanıldığında kendi paranızla maliyeti karşılamanız gerekecektir.
 • Retin-A’nın maliyeti daha yükse olmasına rağmen dermatologlar göre aynı amaçlar için piyasaya sürülen diğer ürünlere göre yaşlılık belirtilerini azaltmada çok daha etkilidir.

NASIL KULLANIRIM?

#### İlacı sadece geceleri kullanın. Diğer A vitamini bileşiklerinde olduğu gibi güneş ve diğer ışık ışınlarına karşı duyarlı bir ilaç olduğu için geceleri kullanılması gerekir. Ürünün gece uygulanmasının bir faydası da, gece boyunca ciltte kalacağı için daha çok fayda sağlayacaktır.

 • Tedaviye başladığınızda doktorunuz muhtemelen sadece her iki ya da üç gecede bir uygulamanızı önerecektir.
 • İlk başlarda bu şekilde başlamanız, cildin ilaca uyum sağlamasını kolaylaştıracak ve tahrişi de önlemeye yardımcı olacaktır. Cildiniz ilaca tam uyum sağladıktan ve alıştıkta sonra ise her gece kullanmaya geçebilirsiniz.
 • Cildinizi yıkayıp kuruladıktan yaklaşık 20 dakika sonra Retin-A’yı uygulayın.

#### İdareli şekilde kullanın, fazla sürmeyin. Güçlü bir tedavi yöntemi olduğu için ilacı doğru miktarlarda kullanmanız önemlidir.

 • Bezelye büyüklüğünde krem miktarını yüzünüzde kullanabilirsiniz. Bir miktar da boynunuza sürünüz. Uygulama için önerilen teknik, öncelikle yaşlılık belirtilerinin olduğu yerlere kremi bırakıp buralardan uygulamaya başlayıp yüzün diğer bölgelerine yaymaktır.retin-A nasıl kullanılır
 • Bazı insanlar bu kremi kullanmaya korkmaktadır. Çünkü ilk kullandıklarında muhtemelen kremi bol bol sürdüklerinden dolayı ciltte kuruluk, tahriş, batma ve sivilce gibi olumsuz yan etkiler ile karşılaşmışlardır. Kremin ölçülü uygulanması ile bu yan etkiler büyük ölçüde azaltılabilir.

#### Her zaman bir nemlendirici ile birlikte kullanın. Retin-A tedavilerinin kurutucu yan etkilerinden dolayı hem gece hem de gündüz nemlendirici de kullanılması önemlidir.

 • Geceleri, Retin-A kremini uyguladıktan sonra cildin tam emmesi için yaklaşık 20 dakika bekleyin. Daha sonra nemlendiriciyi sürün. Gündüz kullanacağınız nemlendiricinin ise güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olması için SPF değerine sahip olması daha iyi olacaktır.
 • Bazen, ihtiyaç duyduğunuz yüz alanlarının tümüne önerilen bezelye büyüklüğünde Retin-A miktarını yaymak zor olabilir. Bu sorunun en iyi çözümü yüzünüze uygulamadan önce gece nemlendiricisini de karıştırmaktır.
 • Bu şekilde, Retin-A’nın tüm yüzünüze eşit şekilde yayılma şansı artacaktır. Ayrıca nemlendirici ile seyreltilmiş olması kurutucu yan etki riskini de düşürecektir.
 • Eğer cildiniz buna rağmen hala kuru oluyorsa, bu sefer bir miktar sızma zeytinyağını cildinize masaj yaparak sürün. Yağın içindeki yağ asitleri sayesinde çok nazik olmasının yanında nemlendirmede de başarılıdır.

#### Herhangi bir hassasiyet ya da tahriş durumunda önemsemezlik yapmayın ve dikkate alın. Çünkü Retin-A tedavisi gören çoğu kişi başladıktan sonra kuruluk ve tahriş yaşamakta ve az sayıda kişide ise akne oluşmaktadır. Bu yan etkilerle karşılaştığınızda endişelenmenize gerek yok, normal karşılayınız. Kremi olması gerektiği gibi kullanmanız durumunda zaten birkaç hafta içinde bu yan etkiler kendiliğinden kaybolacaktır. Çünkü bu süre zarfında vücut ilaca uyum sağlamıştır. Ancak yan etkilerin kendiliğinden geçmesini beklemek yerine yukarıda belirtildiği şekilde nemlendirici kullanılması önerilir.

 • Tahrişi azaltacak şeylerden birisi, her gece kremi kullanırken tavsiye edildiği şekilde bezelye büyüklüğünde bir miktarı kullanmanız ve sık sık nemlendiriciye başvurmanızdır.
 • Ayrıca yüzünüzü yıkarken çok hafif ve tahriş etmeyen bir yüz temizleyici kullandığınızdan emin olunuz. İçinde hiçbir koku ve rengin olmadığı doğal ürünleri tercih ediniz. Bunun yanında hafta da bir ciltteki ölü hücreler ve kirleri temizlemek için cilt fırçalama (scrub) yapabilirsiniz.
 • Eğer cildiniz çok duyarlı ve hassas bir hale gelirse, Retin-A’yı kesin ve cildiniz iyileşinceye kadar da kullanmayı bırakın. Daha sonra yavaş yavaş tekrar kullanmaya geri dönebilirsiniz. Bazı cilt tiplerinde ilaca uyum sağlanması daha uzun sürebilmektedir.

#### İlacın faydasını görmek için biraz sabırlı olmanız gerekir. Çoğu kozmetik ürününde bu kural geçerlidir. Kısa sürede akşamdan sabaha etkisini görmek pek gerçekçi olmayacaktır. Retin-A kullanımında da gözle görülür sonuçlar için istikrarlı şekilde kullanmanız önemlidir. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

 • Bazı insanlar olumlu etkilerini bir hafta gibi kısa bir sürede görürken bazıları ise ancak sekiz hafta sonra bu sonuçları görebilmektedir. Bu yüzden beklediğiniz etkiler için devamlılık ve tutarlı kullanım esastır.
 • Etkilerini göremiyorsunuz diye umutsuzluğa kapılıp pes etmeyin. Çünkü Retin-A, pozitif sonuçları bilimsel olarak kanıtlanmış ve kırışıklıklara karşı en etkili görülen bir kremdir.
 • Retin-A’nın dışında kırışıklıklarla mücadele etmek için başvurabileceğiniz diğer yöntemler sadece Botoks ya da Dysport tedavileri, enjektabl dolgu veya cerrahi girişimler olacaktır.

DİKKAT EDECEĞİNİZ HUSUSLAR

Retin-A ne işe yarar#### Retin-A kremini glikolik asit veya benzoil peroksit içeren diğer ürünler ile birlikte kullanmayınız. Glikolik asit ve benzoil peroksit de cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunan diğer iki bileşendir. Söz konusu bileşenlerin cilt üzerindeki kurutucu etkisi nedeniyle Retin-A ile birlikte kullanılması önerilmemektedir. Çünkü Retin-A’nın kurutucu yan etkisi zaten bulunduğu için bunları da eklediğinizde ciltte tahrişlere yol açma riski oluşabilir.

#### Retin-A tedavisi uyguladığınız cilt üzerinde ağda yapmayınız. Retin-A derinin üst katmanları üzerinde peeling özelliği gösterir. Bu nedenle cilt daha ince ve hassas hale gelir. Bu yüzden bu şekilde zayıflayan cildin üzerine ağda yapılması iyi bir fikir olmayacaktır.

#### Cildinizi güneş hasarına maruz bırakmayın. Retin-A tedavisi cildinizi ışığa karşı duyarlı hale getirdiği için gece uygulanması gerekmektedir. Dolayısıyla tedavi boyunca gündüz kullanacağınız ürünlerde de SPF değeri olan yani güneşe karşı koruyucu özelliği olan ürünler tercih etmeniz gerekecektir. Havanın güneşli, bulutlu veya yağmurlu olması önemli değil, önemli olan cildinizin koruma ihtiyacıdır.

#### Eğer hamile iseniz Retin-A kullanmayın. Retin-A kremlerinin hamile kadınlarda bebeklerin olumsuz etkilendiğine ve “fetal deformiteler” oluşmasına neden olduğuna dair veriler olduğu için kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamilelik şüphesi olan veya emziren kadınların da aynı şekilde uzak durması önemlidir.

İpuçlarıretin-A neye iyi gelir

Reçete edildiğinden daha fazla krem uygulamayın. İlacın sağladığı faydayı arttırmayacaktır. Öncelikle Retin-A için bir duyarlılık testi yapın. İlk başlarda düşük dozla başlayarak bunu deneyebilirsiniz.

Uyarılar

Bu ürünü kullanırken direkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının. Retin-A’yı diğer topikal ilaçlarla karıştırmayın. Çünkü aşırı cilt soyulması ve cilt yanmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Altı Torbaları
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
Yağ Aldırma / Liposuction
Karın Germe
Gıdık Estetiği – Erkeklerde
Botox ‘un Zararı Var mıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.