KIRMIZI MAYA NEDİR?
Kırmızı maya, Monascus purpureus mayası ile pirincin fermente edilmesi ile oluşturulan bir üründür. Kırmızı maya takviyeleri Çin bakkallarında satılan kırmızı maya pirincinden farklıdır. İnsanlar, kırmızı mayayı ilaç olarak kullanmaktadırlar.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Arroz de Levadura Roja, Cholestin, Hong Qu, Koji Rouge, Levure de Riz Rouge, Monascus, Monascus purpureus Monascus purpureus gitti, Kırmızı Pirinç, Kırmızı Pirinç Maya, Kırmızı Mayalar Rice, Riz Rouge, Xue Zhi Kang, XueZhiKang, XZK, Zhibituo , Zhi Tai.

Sponsorlu Bağlantılar

KIRMIZI MAYA ETKİLERİ NELERDİR?

  • Yüksek kolesterol
  • İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV),  AIDS hastalığına neden olan
  • Yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri
  • Hazımsızlık,
  • İshal,
  • Kan dolaşımının iyileştirilmesi,
  • Dalak ve mide problemleri.

KIRMIZI MAYA NASIL ETKİ EDER?
Kırmızı maya takviyeleri kan kolesterolü ve trigliseritünü düşürmeyi sağlayan kimyasal maddelerin konsantrasyonlarını artırmak için,  dikkatli bir şekilde sıcaklık ve yetişme şartlarına uygun olarak pirinç üzerinde Monascus purpureus mayasının kültürü yapılarak elde edilir.  Bu kimyasallar lovastatin (Mevacor)’ in dahil olduğu “statinler” olarak bilinen reçeteli ilaçlara benzer.

Sponsorlu Bağlantılar

KIRMIZI MAYA GÜVENLİ MİDİR?
Kırmızı maya pirinci, 3 aya kadar ağız yoluyla alındığında güvenli olabilir. Uzun süreler için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Mide rahatsızlığı, mide, bağırsak gazı ve baş dönmesine neden olabilir.
Kırmızı maya pirinci genellikle “statinler” olarak adlandırılan reçeteli ilaçlar benzeri kimyasallar içerir. Bu nedenle, kırmızı maya, karaciğer hasarı ve şiddetli kas ağrısı ve kas hasarı gibi statin ilaçlar için benzer yan etkilere neden olabilir. Kırmızı maya pirinci bir sağlık kuruluşu gözetiminde olmadan kullanılmamalıdır. Eğer;

  • Hamile veya emzirenseniz
  • Karaciğer hastalığı varsa kırmızı maya kullanmanız önerilmez.

KIRMIZI MAYA İLAÇLARLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Karaciğere zarar veren ilaçlar(Hepatotoksik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük oranda etkileşimi vardır. Birlikte almayınız.
Kırmızı maya lovastatin içerir. Lovastatin bazı kişilerde karaciğere zararı olabilir. Ayrıca karaciğere zarar verebilecek diğer ilaçlar ile birlikte alınması karaciğer hasarı riskini artabilir. Birlikte kullanmayınız.
Karaciğer zarar verebilecek bazı ilaçlar asetaminofen (Tylenol ve diğerleri), amiodaron (Cordarone), karbamazepin (Tegretol), izoniazid (INH), metotreksat (Rheumatrex), metildopa (Aldomet), flukonazol (Diflucan), itrakonazol (Sporanox), eritromisin (eritromisin’i, Ilosone, diğerleri), fenitoin (Dilantin), lovastatin (Mevacor), pravastatin (Pravachol), simvastatin (Zocor) ve diğerleridir.
Alkol
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Alkol karaciğer zarar olabilir. Kırmızı maya da karaciğere zararı olabilir. Alkol ile birlikte kırmızı maya karaciğer hasarı riski artabilir. Kırmızı maya alıyorsanız alkol içmeyin.
Cyclosporine (Neoral, Sandimmune)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kırmızı maya kasları etkileyebilir. Siklosporin (Neoral, Sandimmune) de aynı zamanda kasları etkileyebilir. Siklosporin (Sandimmun, Sandimmun) ile birlikte kırmızı maya almak ciddi yan etkilere neden olabilir.
Gemfibrozil (* Lopid)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Gemfibrozil (* Lopid) kasları etkileyebilir. Kırmızı maya da kasları etkiler. Kırmızı maya ile birlikte gemfibrozil almak kas problemleri riskini artırabilir.
Karaciğerde diğer ilaçların parçalanmasını azaltan ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) inhibitörleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve bozulur. Kırmızı maya bu değişim hızını düşürebilir. Bu iki ürünün birlikte alınması kırmızı mayanın etkileri ve yan etkileri artırabilir. Eğer karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç alıyorsanız, kırmızı maya almadan önce sağlık kuruluşu konuşunuz.

Kırmızı mayanın bozulmasını azaltan bazı ilaçlar amiodaron (Cordarone), klaritromisin (Biaxin), diltiazem (Cardizem), eritromisin (E-bil, eritromisin’i), indinavir (Crixivan), ritonavir (Norvir), sakinavir (tatili nasıl hızlı düşürebilir Fortovase, Invirase) ve diğerleridir.
Kolesterol (Statinler) düşürmek için kullanılan ilaçlar
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kırmızı maya düşük kolesterole yardımcı olabilir. Düşük kolesterol için kullanılan diğer ilaçlar ile birlikte kırmızı maya almak, yan etkilerin riskini artabilir. Zaten kolesterol düşürmek için kullanılan ilaçlar alıyorsanız kırmızı maya almayın.
Yüksek kolesterol için kullanılan bazı ilaçlar (Baycol) Cerivastatin, atorvastatin (Lipitor), lovastatin (Mevacor) pravastatin (Pravachol), simvastatin (Zocor), ve diğerleri sayılabilir.
Niasin
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Dikkatli olunuz ve kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Niasin kasları etkileyebilir. Kırmızı maya da kasları etkiler. Kırmızı maya ile birlikte niasin alanlarda kas problemleri riskini artabilir.

KIRMIZI MAYA İÇİN DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Yüksek kolesterol: Bir kez ya da günde iki kez kırmızı maya 1200 mg -2400 mg. Sadece reçete edilen “statin” benzeri kimyasallar içeren ürünler kolesterol ilaçları, kolesterol düzeylerini düşürebilir. Bu ürünlerin çoğu yaklaşık lovastatin denilen statin ilaçtan 5-10 mg sağlar.
HIV enfeksiyonu ile ilgili yüksek kolesterol: Günde iki kez 1200 mg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üzüm Çekirdeği Kapsülü
Beta Karoten
RİBOZ
HİPERZİNE A NEDİR?
Erkeklere Özel 16 Beslenme Takviyesi
GUGGUL TABLET KAPSÜL
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.