KIŞ DEPRESYONU NASIL ÖNLENİR?
Uzun geceler, kısa günler, kazak, sıcak tutan kıyafetler, sabahları yataktan kalkmama isteği ve serin hava çoğumuzu hasta ve depresif hale getirmektedir.
Özellikle kış aylarında mevsimsel duygudurum bozukluğu adı verilen duruma herkes maruz kalabilmekte ve bu durum kış depresyonu olarak adlandırılmaktadır. Kış depresyonu genellikle Ocak-Şubat aylarında başlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KIŞ DEPRESYONUNUN NEDENİ NEDİR?
Bu depresyonun kesin nedeni henüz belirsizdir. Ama birkaç bilim adamı, bu bozukluğun nedeni olarak güneş ışığına maruz kalma eksikliği olarak inanmaktadırlar. Güneş ışığının azlığı hormonsal dengeyi değiştirebilmekte ve bu bize alt üst olmuş bir fizyoloji olarak geri dönmektedir. İnsana mutluluk veren yada mutluluk hormonu olarak bilinen “serotonin” güneş ışığı azalmasına bağlı olarak azalmaktadır. Bunun aksine ise uyku hormonu olarak bilinen “melatonin” ise yine güneş ışığının azlığına bağlı olarak artmaktadır. Bu hormonsal dengesizlik de kış depresyonu belirtilerinin ortaya çıkarmaktadır. Peki, nedir kış depresyonu belirtileri;

BELİRTİLERİ
Kış depresyon belirtileri; aşırı yemeye eğilim, karbonhidrat ve tatlılar için özlem ve kilo alımıdır. Diğer belirtiler arasında;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Uyku düzeni değişir.
 • Devamlı üzüntülü bir durum hakimdir.
 • Boşlukta olma hissi vardır.

Peki, insanlarda görülen bu değişim atalarımızda da görülüyor muydu? Bu sorunun cevabı evet. Eskiden de insanlar kış depresyonu aşmak için çeşitli basit ve etkili doğal ilaçlar tavsiye etmişlerdir. Mevsimlere göre takip edilmesi gereken bir diyet ve yaşam tarzları hakkında açık kurallar aşağıda sıralanmıştır.

NELER YAPILABİLİR?
Işık terapisi, kış mevsimi için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat yapay ışığa maruz kalmak, baş ağrısı, sinirlilik, göz gerginliği, uykunun kaçması ve yorgunluğa neden olabilir. Güneş ışığı mevcut değil ise, şömineye yakın oturmak yararlı olabilir. Depresyon yoğunluğunu azaltmak için iyi ışık alan bir ev tutmak gereklidir. Bu size fazla oranda yardımcı olacaktır. Benzer şekilde işyeriniz yeterli ışık almıyorsa yerinizi değiştirmenizi öneririz.
Orta dereceli bir egzersiz, yoga gibi faaliyetler kış depresyonu için başka bir çaredir.
Doğal yoldan yapılabilecek diğer bir çare ise baş ve vücuda doğal yağlar ile masaj yapılmasıdır. Masajın rahatlatıcı etlisi ve şifalı yağların bileşimi olumlu sonuçlar doğuracaktır.
Vücudun sıcak tutulması, arkadaşlarla moral verici toplantıların düzenlenmesi yada alınacak temiz hava ve güneş ışığı sizin moralinizi yüksek tutar.
Meditasyon ile rahatlama, masaj, hafif müzik ve gülme rahatlatıcı olarak büyük ölçüde yardımcı olur.
Aşağıdaki sıralanan bazı ipuçları da kış mevsimsel bozukluğunda ortaya çıkan yoğunluğu önlemek ve azaltmaya yardımcı olur;

 • Olabildiğince çok güneş ışığına çıkmalısınız.
 • Vücudu dengeleyen bitkisel yağlarla baş ve vücuda masaj yapın. Sonra sıcak su banyosu ile yağı temizleyin.
 • Güneş ışığı yokluğunda bir soba yada ısıtıcı yanına oturun.
 • Sıcak çorbalar tüketin.
 • Protein tüketiminiz yeterli düzeyde olmalıdır. Protein demek güçlü bir bağışıklık sistemi demek olduğunu unutmayın.
 • Tuzlu, tatlı ve ekşi tatları tüketin. Öğün atlamayın. Lifli gıdaları diyetinizde bolca tüketin.
 • Su içilmesi her zaman olduğu gibi kış depresyonunda da mühimdir. İhmal etmeyin.(1,5-2 litre)
 • Balık tüketin. Balıkta bulunan omega-3 stresle baş etmenizde en büyük yardımcınızdır. Balık tüketemiyorsanız işte size diğer omega -3 kaynakları. Ceviz, keten tohumu, semizotu menünüzde yer almalıdır.
 • B ve C vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinko ile bedeninizi destekleyin.
 • Alkol alımını kaldırın.
 • Tüm günlük rutin aktiviteleriniz için sıcak su kullanın.
 • Pamuk, ipek ve yünden yapılmış kalın bir battaniye ve çarşaflar kullanın.
 • Her zaman ayaklarınızı sağlam giyinin ve sıcak tutun.
 • Boş zamanlarınızda sizin gibi arkadaş ve akrabalar ile birlikte olun.

Eğer bütün bu önlemlere rağmen kış depresyonu inatla sizi terk etmiyorsa doktor tarafından önerilen bir anti- depresan ilaç çoğunlukla son çare olarak kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bunama ve Aşamaları
Otizm Tedavisinde Odaklanma ve Duyu Bütünlemesi
Stres
Ametist Taşı
Ruhsal Bozukluklar
Hafıza Kaybı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.