Kış Diyeti Nasıl Yapılır? Kışın Nasıl Zayıflanır?

– Özellikle kışın rahatsızlıklardan korunmak için vitamin ve mineral içeren besinleri sık tüketmeliyiz. İçerisinde yüksek miktarda A, B6, C, E vitaminleri ve çeşitli mineraller bulunan kış sebzelerinden lahana, havuç, roka, sarımsak, soğan, brokoli ve marul bu konuda oldukça önemlidir. Aynı zamanda yine aynı vitaminleri ve mineralleri içeren meyvelerden greyfurt, kivi, portakal, elma, mandalina mutlaka gün içerisinde tüketilmelidir. Genellikle uzmanlar meyvelerin akşam öğününden sonra geç yatan kişilerin ara öğün olarak meyve yemesini tavsiye etmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

– Yazın terleme aşırı olduğu için su içmeye ihtiyaç duyarız. Fakat kış mevsiminde metabolizma hızı yavaşlayacağı için terlemede azalır ve su ihtiyacımızda gözle görülür bir şekilde düşüş meydana gelir. Fakat su sağlığımız için oldukça önemli olduğu için kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Bu yüzden gün içerisinde mutlaka en az 2-2.5 litre su tüketilmesinde yarar vardır.

– Kışın soğuk geçtiği için kişilerin dışarıda gezme, eğlenme gibi ihtimalleri daha azdır. Genellikle battaniye altında televizyon izlemek tercih edilmektedir. Fakat televizyon karşısında geçirilen saatler kişide yemek yeme eğilimi meydana çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda, çerez, cips veya bunun gibi şeker içeren abur cuburlar yerine hem sağlıklı olan hemde kilo almanıza engel olucak taze meyveler ve sebzeler tüketilmelidir.

– Kış mevsiminde güneşin kendisini daha az göstermesinden dolayı psikolojik olarak daha mutsuz bir eğilim gösteririz. Hatta yapılan araştırmalar kışın depresyon vakalarında önemli bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Kışın psikolojik açıdan kuvvetli olmak için mutlaka bir hafta içerisinde en az iki kere balık tüketmeli ve gün içerisinde ara öğün olarak 8-10 tane fındık ya da badem gibi kuru yemişler tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

– Özellikle bayanlarda ve çocuklarda demir eksikliğinden dolayı meydana gelen üşüme, yorgunluk, kendini bitkin hissetme ve baş dönmesi gibi durumlar kış aylarında daha sık rastlanılır. Vücuttan kaybedilen demirin tekrardan geri kazanılması için günlük beslenme programlarında mutlaka, nohut, barbunya, mercimek, et, kuru fasulye ve yeşil yapraklı sebzelerden birinin yer alması gerekmektedir. Ayrıca demirin vücut tarafından daha hızlı emilimini sağlamak açısından limon suyu yemeklerde veya salatalarda kesinlikle tüketilmelidir.

– Bitki çayları kuşkusuz kış aylarında en çok tercih edilen sıcak içeceklerdendir. İçerdiği bir takım maddeler sayesinde hem sağlığınızı koruyan hem kilo vermenizi sağlayan hemde içinizi ısıtan bitki çaylarının gün içerisinde 2-3 fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Ihlamur, nane-limon, adaçayı ve kuşburnu en çok tüketilen bitki çaylarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
20 kilo verdiren diyet
Temel reis diyeti ile reyhan karaca nasıl kilo verdi
Dash Diyeti
Ne Kadar Az Kalori Alırsanız O Kadar Fazla Zayıflarsınız
Martini Diyeti Nasıl Yapılır
Su İçmenin Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.