KIŞ MEVSİMİNDE DOĞAL CİLT BAKIMI
Kış mevsiminde cilt bakımı, cildine önem verenler için ayrı bir farkındalıktır. Özellikle karasal iklimlerin etkisini gösterdiği bölgelerde, hava neminin çok düşük olması cilt düşmanı bir durumdur. Nemsizlik cilt kuruluğuna, cilt kuruluğu da ister yüz isterse de eller olsun cildin yıpranması ve kırışıklara davetiye çıkaran unsurlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir cilt bakımı, cildinizi parlak ve sağlıklı tutmak isteyenler için arzu edilen bir durumdur. Ancak, çevremizdeki kimyasal bakımından zengin bir içeriğe sahip hava, kimyasallar içeren çeşitli cilt losyonları cildimize çeşitli şekillerde zarar verir. Kış cilt bakımı için her zaman kozmetik uygulamalar doğru bir çözüm değildir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda kışın neden doğal cilt bakımının ipuçlarını benimsemiyorsunuz!
Ayurveda tarafından reçete edilen otlar ve diğer ev ilaçlarından vücudunuz için daha doğal bir şey yoktur. Ayurveda, kökeni 5000 yıl öncesine kadar dayanan bir Hint tıp bilimidir.

NOT: Ayurveda hakkında daha detaylı bilgiyi www.saglikvakti.com/ayurveda-nedir/ adresinde bulabilirsiniz.

KIŞ CİLT BAKIMI İÇİN GENEL İPUÇLARI
Kış sezonunda insanlar pul pul dökülen kuru bir cilt, çatlamış dudaklar, kuru ve kırılgan saçlardan ciddi manada muzdariptirler. Ayurveda bilimi bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli ipuçları sunmaktadır. İşte öneriler;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Kış aylarında banyo için sıcak su kullanmayın. Şayet cilt tipiniz yumuşaksa ve cildinizi yumuşak hissediyorsanız sıcak su her zaman kullanabilirsiniz. Çok sıcak su, deriniz üzerindeki doğal yağı alarak cildinizi kuru ve kaşıntılı bırakmaktadır.
  • Ayurveda bilimi, günlük yada yeteri kadar aralıklarla kış sezonunda banyo öncesi doğal yağlarla masaj yapılmasını tavsiye eder. Bu masaj, hindistan cevizi, badem, susam yağı yada diğer doğal bitkisel yağlarla yapılabilir. Mümkünse masaj yağını bedeninizde yarım saat kadar tutun. Bu masaj cilt kuruluğunun giderilmesinin yanında yorgunluğu alır, tüm vücudu canlandırır, dayanıklılığı artırır, mükemmel bir uyku sağlar, bağışıklık sistemini uyarır ve sinir sistemini güçlendirir.
  • Kış sezonunda sert sabunlar kullanmayınız. Mümkünse, cilt tipiniz için uygun olmayan bazı sabunları kullanmayın. Bu sabunlar sütlü yada saf yağlar içeren sabunlar olabilir.
  • Kış aylarında özellikle diyetinize dikkat etmelisiniz. Beden kış cilt bakımı için sadece harici olarak değil dahili olarak da ilgilenilmelidir. Cildinizin soğukla mücadele edebilmesi için yeteri kadar enerjiye ihtiyacınız bulunmakta ayrıca cildinize yeteri kadar nemi verebilmek için sıvı alımına özen göstermelisiniz. Bunun için badem, ceviz, taze peynir, saf tereyağı yada yeteri su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu gibi besinleri diyetinize ekleyiniz. Ayrıca, yatmadan önce yağı alınmamış bir bardak ılık süt içmeyi deneyebilirsiniz.
  • Kışları insan çok fazla su içme ihtiyacı hissetmez ama buna karşın soğuk ve kuru hava nedeniyle vücudun sürekli su kaybı bulunmaktadır. Bunu göz önünde tutarak cildinizi nemli tutmak için bol su içmelisiniz. Yada yemeklerle birlikte su içeriği yüksek meyve ve sebze yiyin.

KIŞ CİLT BAKIMI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER VE LOSYONLAR
Kış soğuklarından cildinizi koruyabilmek evde kolaylıkla hazırlayıp kullanabileceğiniz cilt bakım losyonları bulunmaktadır. Cildinizi doğal yollardan yumuşatma yeteneğine sahip olan süt, krema, yoğurt veya bal gibi besinleri, cildinizi ölü hücrelerini temizleyen(peeling) doğal kil, tuzlar, tahıl ya da mercimek unları gibi doğal peeling maddelerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sebze bazlı yağlar, bitki suları yada saf esansiyel yağlar da hücre ve dokular için yararlı olan malzemelerdir.
Aşağıda kuru cilt, hassas cilt ve yağlı ciltler için losyon yapmada kullanılabilecek doğal maddeler ve bitkiler dizilenmiştir.

  • KURU CİLTLER İÇİN İPUÇLARI: Kuru ciltlerde deride hava boşluk hakim olduğu için hassas olma eğilimindedir.
    Brahmi(Bacopa monnieri), Shatavari(Asparagus racemosus), Amla(Emblica officinalis) ve Ashwagandha(Withania somnifera) gibi bazı bitkiler cildi yatıştırıcı bitkilerdir. Cilt bakımında, cilt elastikiyeti, nem dengesi, cilt doku ve ışıltısını korumaya yardımcı olur. Ayrıca Triphala(Emblic officinalis, Terminalia bellirica ve Terminalia chebula) kuru ciltler için iyi bir beslenmedir. Triphala, detoksifiye edici etkisi ile cildi saflaştıran başka bir bitkisel formüllü üründür. Kışları bu besleyici yağlar ve bitkiler ile topikal formülasyonları kullanabilirsiniz. Ayrıca, kuru ciltlere için destek vermek için beslenme takviyeleri olarak da alabilirsiniz.
  • HASSAS CİLTLER İÇİN İPUÇLARI: Hassas deri genellikle ateşe duyarlı cilt tipidir. Genellikle ne kuru ne de yağlıdır. Bu cilt tipi için Amla (Emblica officinalis), Bhringaraj(Eclipta alba), Kum Kumari (Aloe vera), Beyaz Sandal Ağacı, Kırmızı Sandal Ağacı ve Lajawanti (Mimosa) bitkileri cildi yatıştırıcı bitkilerdendir. Bu şifalı bitkiler, aşırı ısıyı çekerek ve çevre sertliklerine karşı cildin doğal yeteneğini destekleyecek şekilde çalışır. Cildi tahriş etmeden cildi besler, temiz ve sağlıklı tutar. Ayrıca derinin nem dengesini değiştirmeksizin cildi arındırmak için Triphala, Manjistha (Rubia cordifolia) ve Neem (Azadirachta Indica) bitkileri de kullanılabilir. Kış mevsiminde bu bitkilerden elde edilen yatıştırıcı yağlar ve cildinizi dengeleme özelliğine sahip topikal formülasyonları kullanabilirsiniz. Hassas ciltlere destek vermek için Amla, Triphala ve Neem bitkilerinin beslenme takviyeleri alınabilir.
  • YAĞLI CİLTLER İÇİN İPUÇLARI: Yağlı ciltler toz ve kiri çekme eğilimindedir. Bu nedenle, bu tür bir cilt tipi için doğal cilt bakımı için kullanılacak ürünler cildi saflaştıran ve detoksifiye edici, cildi gençleştirici ve besleyici özelliklerini bir arada bulundurmalıdır. Neem, Manjistha (Hint Madder, Rubia cordifolia), Triphala, Tulsi (Basil bitkisi, Ocimum tenuiflorum) ve Zerdeçal gibi bazı bitkiler yağlı ciltler için dengeleme özelliğini taşır. Bu bitkiler aynı zamanda da besleyici ve detoks etkisi yapar, cildin yağ içeriğini dengeler, berraklığını ve parlaklığını artırır. Kış aylarında, bu bitkilerin tropikal formülasyonlarını kullanabilirsiniz. İlaveten Neem, Triphala ve Tulsi de yağlı ciltlere destek vermek için beslenme takviyeleri alınabilecek olan şifalı bitkilerdir.

Yukarıda sıralananlar kış mevsiminde Ayurveda cilt tipine göre doğal cilt bakımının ipuçlarıdır. Kendi cilt tipinize göre seçim yaparak kış mevsiminde de harika bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüz şekline göre saç modeli
En İyi Yaşlanma Karşıtı Güzellik Kremleri
ATEŞLİ DUDAKLAR: DUDAK MAKYAJININ SIRLARI
Yüz Çizgileri Nasıl Azaltılır
proplyparaben
Parlak Bir Cilt İçin Bunlara Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.