Kış Mevsiminde Fazla Kilolara Dikkat

Kış mevsiminde soğuk havalardan dolayı vücut kendisini alarm pozisyonuna geçirerek kendisini koruyabilmek için normal temposunun daha altında çalışmaya devam eder. Kış mevsiminde bazı kişilerin yaza göre daha fazla yemek yedikleri bilinmektedir. Bu kişilerinde temelde almak istedikleri besin öğesi karbonhidrat içeren besinlerdir. Bunun dışında vücutta terleme kışın hiç veya çok az olacağından dolayı metabolizma hızı da oldukça yavaş seyretmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü kış mevsiminde daha kolay bir şekilde kilo alınmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte özellikle kış mevsiminde gerek havadan dolayı gerekse çeşitli virütik hastalıklardan dolayı vücut kendisini sürekli güçlü bir şekilde savunabilmek için depolanmış olan yağların yakılmasına engel olur. Bu yüzden kış mevsiminde yaza göre kilo verilmesi daha zordur. Metabolizmamızı sağlıklı bir şekilde tutabilmek ve formumuzu kaybetmememiz için alabileceğimiz ufak önlemler vardır. Bu makalemizde bu önlemleri bulabilirsiniz.

Kahvaltı Öğününü Kesinlikle Atlamayın: İnsanlar gece uyurken metabolizma hızları minumum seviyeye düşmektedir, sabah kalktıklarında ise bu hızın normal seviyeye gelmesi için bir şeyler tüketmeleri gerekir. Bu yüzden metabolizmayı stabil halde çalıştırmak için sabah kalkar kalkmaz kahvaltı edilmesi oldukça önemlidir. Kişinin kendi ihtiyaçlarına göre hazırlanmış profesyonel bir beslenme listesi sayesinde hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem güne dirençli ve enerjik bir şekilde başlayabilir hem de formunuzu korumanızda yardımcı olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük Su Tüketimini Maksimuma Çıkarın: Yaz aylarında kişiler çok sık terlediği için vücut kaybettiği suyu geri kazanmak ister ve bu yüzden özellikle yazın çok fazla su içeriz. Fakat kışın terleme çok az olduğu için su içme isteğimizde yaza göre belirgin bir şekilde düşer. Su vücudumuzda meydana gelen bütün işlemler için olmazsa olmazdır ve bu yüzden günlük olarak düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekir. Suyu yalnızca susadığımız zamanlar değil gün içerisinde çeşitli aralıklar ile sağlığımızı düşünerek içmeliyiz. Uzmanlar sağlıklı bir kişinin gün içerisinde 2.5-3 litre su içmesini tavsiye etmektedir. Buda ortalama 14-16 su bardağına denk gelmektedir.

Bitki Çaylarını İhmal Etmeyin: Soğuk havalarda insanlar üşüdüğü için sıcak içecekler tüketmek isterler. Bu tercihlerini de genellikle içerisinde kafein veya tein maddesi bulunan kahveden veya siyah çaydan yana kullanmaktadırlar. Fakat bitki çayları hem sağlığımız için hemde formunu korumak veya fazla kilolarından kurtulmak için daha faydalıdır. Bu yüzden özellikle kuşburnu ve rezene çayı kış mevsiminde tüketilebilir.

Bol Bol Greyfurt, Maydanoz ve Lahana Tüketin: Kış mevsiminde rahatsızlıklardan korunmak ve metabolizmamızı sürekli stabil bir durumda çalıştırabilmek için özellikle A ve C vitaminleri bakımından zengin besinleri tüketmek gerekir. Kışın mevsimsel olan meyveler ve sebzeler bu durumda kurtarıcımız olarak karşımıza çıkmaktadır. Portakal, greyfurt, mandalina, havuç, brokoli, lahana, karnabahar, maydanoz, ıspanak ve tere gibi bir takım meyveler ve sebzeler adeta A ve C vitamini deposu olduğundan dolayı kışın bol bol tüketilmelidir.

D Vitamini İçin Balık Tüketin: Yazın özellikle güneşin kavurucu etkisinden vücudumuz D vitamini üretebilmektedir, fakat kış mevsiminde güneş etkisini az göstere bildiğinden dolayı vücudumuz için yeterli D vitamini oluşmayabilir  Bu yüzden havanın açık olduğu zamanlarda mümkün olduğunca güneş gören yerlerde bulunmak ve kemik gelişimini tam sağlamak için balık tüketmek oldukça önemlidir.

Kışın Yağ ve Şekere Dikkat: Kış mevsimine gelmeden sonbaharda vücudumuz adaptasyon süresine girer ve kışın yabancılık çekmemek için yavaş yavaş metabolizma hızını düşürerek harcadığı enerji miktarını azaltmaya çalışır. Kışın hareketlerimizde ve fiziksel olan aktivitelerimizde de yaza göre azalma meydana geleceğinden dolayı mutlaka yağ ve şeker alımına dikkat edilmelidir. Kontrolsüzce alınan yağ ve şekerler özellikle kış aylarında daha kolay bir şekilde vücutta depolanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
zayıflama iksirleri
Bir türlü kilo veremiyorum
Ender Saraç Zayıflama Çayı
doğum sonrası kilo vermek
egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz
SAĞLIKLI VE DOĞAL YOLLARLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.