KISACA DNA

Açılımı DeoksiriboNükleik Asit olan DNA molekülü yapısında karbon, hidrojen, oksijen, azot ve fosfor elementlerini içeren ve hemen hemen tüm canlılardaki hücreyi yöneten bir moleküldür. DNA molekülü Deoksiribonükleotit adı verilen yapıtaşlarının bir araya gelmesi meydana gelir. Canlıların çeşitliğine göre uzunluğu ve çeşitliliği değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DNA ilk kez 1869’da F. Miescher keşfetti. DNA’ nın ikili sarmal halinde olduğu ise Francis Crick ve James Watson tarafından tespit edilmiştir.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

• Çift sarmal yada çift zincirdir. Fakat tek zincirli DNA’larda bulunmaktadır.

• Kendine özel bazı TİMİN’dir. İçerdiği diğer azotlu bazlar ise ADENİN, GUANİN ve SİTOZİN’dir.

• Adenin ile timin deoksiribonükleotit arasında iki, guanin ve sitozin deoksiribonükleotit arasında üçlü zayıf hidrojen bağı bulunur. DNA’daki guanin ve sitozin deoksiribonükleotitlerin çokluğu DNA’ nın sağlamlığına önemli katkıda bulunur.

• Bir DNA molekülünde deoksiribonükleotitler arasında A=T ve G=C eşitliği bulunmaktadır.

• Bir DNA molekülünde “Fosfat sayısı=Toplam Baz Sayısı= Toplam Şeker Sayısı” na eşittir.

• Bir DNA’ nın sentezi sırasında ortaya çıkan su miktarı “3n-2” formülü ile hesaplanır. Buradaki “n” DNA’daki deoksiribonükleotit yada nükleotit sayısıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

• Baz+şeker+fosfat birimlerinin bir araya gelmesi ile meydana gelen deoksiribonükleotitlerin sıralanması ile zincirler oluşur. Oluşan iki zincir zayıf hidrojen bağı ile birbirine bağlanarak DNA’nın son hali oluşur.

• Baz ile şeker arasında glikozit bağı ve şeker ile fosfat arasında fosfo diester bağı bulunmaktadır.

• Kendine özel şekeri 5 karbonlu olan DEOKSİRİBOZ şekeridir.

• RNA’ya göre daha uzundur.

• Negatif yüke sahiptir.

• Kendini eşleyebilir.

GÖREVİ NEDİR?

DNA’nın en önemli görevi hücreyi yönetmek ve hücreye ait kalıtsal bilginin nesilden nesile aktarılmasını sağlamaktır. Diğer yandan DNA’ nın diğer görevi ise protein sentezine şife vererek dolaylı yoldan görev almasıdır.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

DNA hem prokaryot (çekirdeği ve zarlı organelleri olmayan) hem de ökaryot (çekirdeği ve zarlı organelleri olan) hücre çeşitlerinde bulunur. Genel anlamda A- DNA, B-DNA ve Z-DNA olmak üzere üç çeşittir.

• A- DNA: Sağ sarmaldır. B-DNA’ya göre daha sık dizilmiştir.

• B-DNA: Genellikle sağ sarmaldır.

• Z-DNA: Sol sarmaldır. Bazlar zikzaklı olarak görüntü verir.

NEREDE BULUNUR?

DNA molekülü prokaryot hücrelerde stoplazmada, ökaryot hücrelerde ise çekirdek, mitokondri ve kloroplastta bulunur.

NASIL ÜRETİLİR?

DNA kendini eşleyebilir. Kendini eşleme mekanizması son derece karışıktır ve DNA polimeraz başta olmak üzere helikaz vs. gibi birçok enzim görev alır.

DNA, UV ışınları yada çeşitli kimyasallar nedeni ile yapısı bozulabilir. Ve bu kişide başta kanser olmak üzere farklı hastalıklar olarak ortaya çıkar.

GEN NEDİR?

DNA üzerindeki belli özelliklere ait bölümlere gen adı verilir. Canlılarda birçok özelliğe ait birçok gen bulunmaktadır. İnsanda 50 ila 100.000 arasında genin olduğu tahmin edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Geceleri Uykudan Uyandıran Kalp Çarpıntısı
Göğüs sıkışması
İç Kanama Belirtileri
Mide Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.