KIŞIN ELLERİNİZİ NASIL YUMUŞAK TUTABİLİRSİNİZKışın Ellerinizi Nasıl Yumuşak Tutabilirsiniz

Kışın ellerin soğuktan dolayı zarar görme riski daha fazladır. Özellikle ellerde kuruma ve çatlamaların olması rahatsızlık verir. Bu nedenle kışın ellerinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hissettirecek bazı önerilerimiz var.

Sponsorlu Bağlantılar

Atılacak Adımlar

 1. Sabahları uyanır uyanmaz ellerinize bol miktarda vazelin, nemlendirici el kremi ya da losyon uygulayın. Çoğunlukla eklem bölgeleri ve parmak araları gibi daha kuru alanlara yoğunlaşın.
 2. Eldiven giyin. Kışın elleri soğuktan korumak için eldiven kullanılması önemli fayda sağlar. Ellerinize nemlendirici losyonlar sürdükten sonra dışarı çıkacaksanız mutlaka üzerine bir eldiven giyiniz. Deri eldivenler, soğuk mevsimlerde pamuk veya polyester eldivenlere göre daha güvenilirdir.
 3. Losyonunuzu yanınızda bulundurun. Dışarıda, iş yerinde veya okulda gerektiği zaman kullanmanız için losyonunuzu çantanızda bulundurun. Gün içerisinde ellerinizi kötü hissettiğinizde veya sabah evden acele ile çıktığınız için losyon kullanmayı unuttuğunuzda faydası olacaktır. Dışarıda, sosyal ortamlarda iken çiçek veya meyve kokulu olanlardansa, kokusuz olan bir losyonu tercih etmeniz önerilir. Aveeno markası tavsiye edilebilir.
 4. Yatmadan önce biraz vücut losyonunu (kokusuz ve ya kokulu önemli değil elleriniz, dirsekler, bilekler ve ayaklarınıza sürünüz. Özellikle ellerinize ve ayaklarınıza sürerken daha kuru olan eklem bölgelerin yoğunlaşmaya dikkat edin ve cildinizi yumuşak hissedene kadar losyonu uygulamaya devam edin. Hızlı şekilde ve cilde iyice yedirmeden uygulamanız yeterince etkili olmayacaktır.
 5. Vazelini de gece uygulayın. Eğer ellerinizde aşırı bir kuruma yoksa bu adımı geçebilirsiniz. Geceleyin yatmadan hemen önce, losyon uyguladıktan sonra özellikle ellerinizin kuru bölgelerine vazelin sürünüz. Vazelin sürdükten sonra uyuyacağınız için elinizdeki vazelinin gece etrafa bulaşmaması için pamuk eldiven kullanabilirsiniz. Ucuz bir fiyata satın alabileceğiniz bu eldivenleri yumuşak bir şekilde ellerinize geçiriniz. Gece yatağa eldiven ile girmek her ne kadar da konforsuz gibi gelse de vazelinin ellerde yarattığı sonucu görünce buna değdiğini düşüneceksiniz. Gece boyu ciltte kalan vazelin etkisini göstermek için yeterince zaman bulmaktadır.

İpuçları

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eldivenlerinizi başkaları ile paylaşmayın. Ellerine hapşırmaları durumunda soğuk algınlığına yakalanma riskiniz olur. Kışın ellerin kuruluğunu gidermenin yanı sıra bir de grip ve nezle gibi soğuk algınlığı problemleri ile uğraşmak istemezsiniz.kışın eller nasıl yumuşatılır
 • Tırnaklarınızı boyasız tutun. Eğer elleriniz gerçekten kuru ve eldiven de takmak istemiyorsanız, Fark edilmemesini sağlayın.
 • Kışın evden çıkarken her zaman sıcak giysiler giyiniz. Elleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzu mümkün olduğunca sıcak tutmaya çalışınız.
 • Eğer eldivenleriniz yoksa giyeceğiniz elbisenin elleri de kaplayacak şekilde uzun kollu olması iyi olacaktır.
 • Losyon uygularken duruma göre bazen fazla bazen az kullanın.
 • Losyon uyguladığınız için kapı tokmağını çevirmek için elleriniz fazla kaygan gelebilir. Bunu önlemek için bez ya da kağıt bir havlu yardımcı olacaktır.
 • Kışın sağlıklı beslenmeye katkısı olması için kuru meyveler de tüketin.

Uyarılar

Elleriniz losyonların bazı türleri için hassas olabilir. Özellikle kötü kokulu olanlar için. Vazelin bu konuda daha iyi bir alternatif olacaktır. İhtiyacınız olacak şeyler;

 • Eldivenler
 • Vücut losyonu
 • El losyonu
 • Vazelin
 • Küçük seyahat boyu losyon

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çemen Tarifi (Adana Yöresi)
Domates Konservesi
Lahana Turşusu
Biberli Kahvaltılık Sos
Zeytin Nasıl Yapılır?
Çilek Reçeli Tarifi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.