KISIRLIK İÇİN YAPILAN TESTLER VE TEŞHİS

Kısırlık için uygulanan testlere geçilmeden önce bu testleri yaptırma konusunda kararınızı vermiş olmanız gerekmektedir. Doktorunuz öncelikle cinsel yaşamınız ile ilgili alışkanlıklarınızı soracak ve değiştirmenizi isteyeceği alışkanlıklar için önerilerde bulunacaktır. Deneme yanılma testlerinin süresi birkaç hafta sürebilir. Kısırlık tedavisine başvuran çiftlerin yaklaşık üçte birisinde özel bir neden bulunmamaktadır (açıklanamayan kısırlık).

Sponsorlu Bağlantılar

Değerlendirmeler pahalı olabilmekte ve bazı durumlarda rahatsız edici tekniklerinin kullanılmasını içermektedir. Son olarak, kısırlık için yapılan testlerin ve danışmanlık hizmetlerinin herhangi bir garanti yoktur.

Erkekler için Uygulanan testler:

Bir erkeğin verimli olması demek, testislerinin yeterli miktarda sağlıklı sperm hücresi üretmesi ve üretilen bu spermlerin kadının vajinasına cinsel ilişki sırasında etkili bir şekilde atılması demektir. Bu işlemlerin herhangi birinde bir aksaklık olup olmadığının anlaşılması için, erkek kısırlığını belirlemeye yönelik testler uygulanmaktadır. Bu testler şunlardır:

Genel fizik muayene. Bu aşamada doktor tarafından erkeğin Genital bölgesinin muayenesi yapılır. Ayrıca tıbbi geçmişi hakkında bilgi alınır, daha önce geçirdiği veya halen devam eden hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve cinsel alışkanlıklar ile ilgili de sorular yöneltilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sperm analizi. Bu test erkek için çok önemli bir testtir. Doktorunuz bir veya daha fazla sperm örneği isteyebilir. Sperm örneği genellikle mastürbasyon ile veya cinsel ilişki yaparken boşalma aşamasında meniyi temiz bir kaba attırmakla elde edilir. Laboratuar spermleri miktar, renk ve enfeksiyon veya kan varlığı açısından analiz edecektir.

Hormon testi. Bu test erkeklerdeki Testosteron ve diğer hormonların düzeyini belirlemek için yaygın olarak uygulanan bir kan testidir.

Transrektal ve skrotal ultrason. Genital bölgede çekilen ultrason görüntüleriyle ilişki sırasında meninin geri dönüş yapıp yapmadığı ya da sperm taşıyan kanallarda herhangi bir tıkanma olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.

Kadınlar için uygulanan testler:

Bir kadının doğurgan olarak sayılabilmesi için, yumurtalıkların düzenli olarak yeterli miktarda sağlıklı yumurta salması ve kadın üreme sisteminin bu yumurtaların fallop tüpleri içerisinde sperm hücreleri ile buluşmasına izin vermelidir. Ayrıca kadının üreme organları sağlıklı ve işlevsel olmalıdır.

Doktor sağlık geçmişi, adet döngüsü ve cinsel alışkanlıklar hakkında sorular sorduktan sonra fiziki muayene yapacaktır. Bu muayene bir jinekoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca fiziki muayene dışında bazı özel doğurganlık testleri de uygulanmaktadır. Bu testler şöyle sıralanabilir:

Yumurtlama testi. Yapılan bir kan testi ile hormon düzeyleri ölçülerek yumurtlamanın olup olmadığı belirlenmeye çalışılır.
Histerosalpingografi. Bu test ile rahim ve fallop tüplerinin durumu değerlendirilir. Rahim içine enjekte edilen özel bir sıvıdan sonra röntgen görüntüleri çekilir. Bu görüntülerde rahim boşluğunun normal olup olmadığını ve sıvının fallop tüplerine doğru herhangi bir engele takılmadan gidip gitmediği görülmeye çalışılır. Var olan tıkanıklıklar bu test ile genellikle bulunabilmekte ve cerrahi işlemler ile düzeltilebilmektedir.

Laparoskopi. Genel anestezi altında yapılan Laparoskopi işleminde karnın alt kısmından 8 ila 10 mm arasında bir kesi oluşturularak buradan bir görüntüleme cihazı gönderilir. Bu cihaz yardımıyla rahim içi, fallop tüpleri ve yumurtalıkların durumu incelenir. Laparoskopi işlemi ile en sık karşılaşılan sorunlar “Endometriozis” ve yara izleri olmaktadır. Doktorunuz ayrıca bu test ile tıkanıklıkları veya fallop tüpleri ile rahimdeki anormallikleri tespit edebilir.  Laparoskopi işlemi genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır.

Hormon testi. Hormon testleri yumurtlamayı etkileyen hormon düzeylerinin yanı sıra tiroid ve hipofiz hormonlarının düzeylerini kontrol etmek için yapılabilir.

Yumurtalık rezervi testi. Bu test ile yumurtlama sonrası yumurtaların potansiyel etkinliğini belirlemek için yapılabilir. Bu yaklaşım genellikle hormon testi ile birlikte kadının adet döngüsü esnasında yapılır.

Genetik test. Genetik test ile herhangi bir genetik bozukluğun kısırlığa neden olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.

Pelvik ultrason. Pelvik ultrason rahim veya fallop tüpünde mevcut hastalıkları aramak için yapılabilir.

Kısırlığın kesin nedeni tespit edilmediği sürece çoğu çiftin bu testlere tabi olması gerekmez. Hangi testlerin sizde uygulanacağı veya hangi sıra ile uygulanacağını doktorunuzdan sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 32. Haftası
Doğum Kontrol Hapları
Gebelikte Sabah Bulantıları
Doğum Sonrası Adet
Hamilelikte Tansiyon
Gerçek Doğum Sancıları Nasıldır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.