TEDAVİ VE İLAÇLAR

Kısırlık tedavisi yaşınız, eşinizin yaşı, kısırlık nedeninize, ne kadar süredir kısır olduğunuz ve kişisel tercihleriniz gibi birçok nedene bağlıdır. Bazı kısırlık nedenleri düzeltilemez. Ancak, kadınlar için uygulanan bazı teknolojik yöntemler ve diğer işlemler ile doğurganlık tekrar sağlanabilmekte ve hamile kalınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek için tedavi yöntemleri:

Erkek için uygulanan tedavi yöntemler aşağıdaki yaklaşımları içermektedir:

 • Genel cinsel sorunlar. İktidarsızlık ya da erken boşalma sorunlarının tedavi edilmesi doğurganlığı artırabilir. Bu sorunların tedavisi genellikle ilaç kullanımı veya davranışsal yaklaşımlar ile sağlanmaktadır.

Sperm eksikliği. Eğer erkekteki kısırlığın nedeni olarak sperm eksikliğinden şüpheleniliyorsa, uygulanacak ameliyat, hormon tedavisi veya yardımcı üreme teknolojileri ile sorunu düzeltmek mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda, spermler doğrudan testislerin içinden alınarak laboratuar ortamında bir yumurta içine enjekte edilir.

Kadınlarda kısırlık tedavisi:

Yumurtlama bozuklukları nedeniyle kısırlık yaşayan kadınlar için ilaç kullanımı en temel tedavi sayılmaktadır. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzenler ve yumurtlama olmasını sağlarlar. Genel olarak bu ilaçlar yumurtlamayı başlatmak için Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinizan Hormon (LH) gibi doğal hormonlara benzer şekilde etki gösterirler. Yaygın olarak kullanılan doğurganlık ilaçlarındaki etken maddeler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

• Klomifen sitrat. Bu ilaç ağızdan alınır ve Polikistik over sendromu (PKOS) ya da diğer yumurtlama bozuklukları olan kadınlarda yumurtlamayı uyarır. Bu ilaç hipofiz bezini uyararak daha fazla FSH ve LH hormonu salmasını sağlar. Bu şekilde yumurtalıkların yumurta üretmesini ve yumurta içeren foliküllerin büyümesini sağlar.

Menopozal gonadotropin (hMG). Bu ilaç hipofiz bezinin düzgün çalışmamasından dolayı yumurtlamanın olmadığı kadınlarda enjekte edilerek kullanılır. Hipofiz bezini uyaran “Klomifen” nin aksine Menopozal Gonadotropin ve diğer gonadotropinler doğrudan yumurtalıkları uyarır. Enjekte edilen bu ilacın içinde FSH ve LH hormonlarının her ikisi de bulunmaktadır.
Folikül uyarıcı hormon. FSH hormonu yumurta foliküllerini uyararak yumurtaların olgunlaşmasını sağlar.

Koryonik gonadotropin. Koryonik gonadotropin (HCG) Klomifen, hMG ve FSH ile birlikte kullanıldığında folikülleri uyararak yumurta salınmasını sağlar.

Gonadotropin salgılatıcı hormon analogları. Bu tedavi düzensiz yumurtlama döngüsü olan veya erken yumurtlama yapan (yumurtalar yeterince olgunlaşmadan) kadınlar için hMH tedavisi sırasında uygulanır. Gonadotropin salgılatıcı hormon analogları hipofiz bezini bastırarak hormon üretimini değiştirir. Böylece doktor FSH ile folikül gelişimini sağlar.

Aromataz inhibitörleri. Bu sınıfta yer alan “letrozol” ve “anastrozol” etken maddeli ilaçlar ileri evre meme kanseri tedavisi için kullanılmaktadır. Doktorlar bu ilaçları bazen kendi kendine yumurtlama yapamayan ve “klomifen sitrat” tedavisine cevap vermeyen kadınlar için reçete etmektedirler. Ancak bu ilaçların yumurtlamayı sağlamada etkinlikleri henüz net ispatlanmış değildir ve erken gebelik üzerindeki etkileri de tam bilinmemektedir.
Metformin. Ağız yoluyla alınan bu ilaç yumurtlamayı arttırmak için kullanılır. Bu ilaç insülin direncinin kısırlığın nedeni olduğunun kesin olarak bilindiği ya da şüphelenildiği durumlarda kullanılır. İnsülin direnci PKOS gelişiminde önemli bir rol oynayabilir.

Bromokriptin. Bu ilaç yeni anne olmuş kadınlarda süt üretimini sağlayan Prolaktin hormonunun düzeyinde meydana gelen yükselmeden dolayı yumurtlama döngüleri düzensiz olan kadınlarda kullanılır. Bromokriptin maddesi “prolaktin” üretimini engeller.

Ameliyat:

Kısırlığın nedenine bağlı olarak ameliyat bir tedavi seçeneği olabilir. Üreme sistemindeki tıkanıklıklar veya fallop tüplerindeki diğer problemler genellikle cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. Laparoskopik teknikler ile fallop tüpleri üzerinde hassas işlemler yapılabilmektedir.

Eğer Endometriozis durumu varsa, doktorunuz ilaçlar ile yumurtlamayı düzenler ve daha sonra sperme ve yumurta hücrelerini bir laboratuar ortamında bir araya getirip tekrar ana rahmine bırakır.

Yardımcı üreme teknikleri:

Dünya genelinde her yıl binlerce bebek yardımcı üreme teknikleri ile doğmaktadırlar. Bu teknikleri uygulayan sağlık ekibinin içinde kısır çiftlerin gebeliğine yardımcı olmak için doktorlar, psikologlar, embriyologlar, laboratuar teknisyenleri, hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri birlikte çalışır. Yardımcı üreme tekniklerinin en yaygın türleri şunlardır:

In vitro fertilizasyon (IVF). Bu teknikte kadından alınan olgun yumurta laboratuar ortamında erkeğin sperm ile birleştirilir ve yaklaşık üç ila beş gün sonra oluşan embriyo rahim içine yerleştirilir.

Elektrik ya da titreşimli uyaranlarla boşalmayı sağlama. Elektrik ya da titreşimli uyaranlarla boşalma sağlanarak sperm elde edilir. Bu işlem omurilik yaralanması nedeniyle boşalamayan erkeklere uygulanır.

Cerrahi sperm aspirasyonu. Bu teknik ile epididim, vas deferens veya testis gibi erkek üreme sisteminin herhangi bir bölümünden sperm çıkarılmasını içermektedir. Bu yöntemle sperm alımı kanalların tıkalı olduğu durumlarda işlevsel olmaktadır.

Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI). Standart IVF işlemi ile birlikte uygulanan bu yöntemde bir sperm hücresi mikroskobik tekniklerle (mikro manipülasyon) direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilir.

Embriyoya destek sağlama. Bu teknikte embriyonun dış zarından kurtularak rahim zarının içine yerleşmesi sağlanmaya çalışılır.

Yardımcı üreme teknikleri sağlıklı bir rahme sahip, doğurganlık ilaçlarına olumlu yanıtlar veren, normal şekilde yumurtlayan veya donör yumurta kullanabilen kadınlarda başarılı sonuçlar vermektedir. Erkeklerde spermler sağlıklı olmalıdır ya da donör sperm mevcut olmalıdır. Yardımcı tekniklerde başarı oranı 35 yaşından sonra daha düşük olmaktadır.

Tedavi Komplikasyonları:

Kısırlık için uygulanan tedaviler bazı komplikasyonlar içerebilmektedir. Bu komplikasyonlar şöyle sıralanabilir:

Çoğul gebelik. Yardımcı üreme tekniklerinin en sık görülen komplikasyonlarından biri birden fazla embriyoların olduğu gebeliklerdir. Genel olarak, bu tür embriyolarda erken doğum riski daha yüksek olmaktadır. Erken doğan bebekler de sağlık ve gelişim sorunları açısından risk altında olmaktadırlar.

Kaliteli olan embriyoların tutulması ve olgunlaştırılıp doğum ile sonuçlandırılması çiftlerin kararına kalmıştır. Çok fazla embriyo içerisinden bir ya da daha fazlasının alınması geriye kalanların hayatta kalma ihtimalini arttırmaktadır.

 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS). Aşırı uyarılmış olan kadın yumurtalığı büyüyebilir ve ağrı ya da şişkinliğe neden olabilir. Hafiften orta şiddete kadar olan belirtiler genellikle tedavi olmadan çözülmektedir ama nefes darlığı ve karın şişliği gibi ciddi durumlarda acil tedavi gerekir. Genç kadınlarda ve Polikistik over sendromu olan kadınlarda diğer kadınlara göre OHSS gelişme riski daha yüksektir.

Kanama veya enfeksiyon. Herhangi bir invaziv (cerrahi) müdahalede olduğu gibi, yardımcı üreme tekniklerinde de kanama ya da enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Düşük doğum. Düşük doğum için en büyük risk faktörü birden fazla embriyonun olduğu gebeliklerdir.

 • Doğum kusurları. Yardımcı üreme teknikleri ve doğum kusurları arasında ilişkinin bulunduğuna dair görüşler mevcuttur. Ancak kesin olarak bir bağ olup olmadığının anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de yardımcı üreme teknikleri bugüne kadar en başarılı sonuçlar vermiş doğurganlık artırıcı tedavidir.

KISIRLIKLA BAŞA ÇIKMA VE DESTEK

Kısırlıkla başa çıkma ve tedavi süreçleri zor olabilir. Tedavinin sonucu genellikle net olarak tahmin edilemez. Kısırlıkla mücadelede mutlaka sıkı bir çaba ve çalışma çözümü getirmemektedir. Ancak çiftlerdeki duygusal yük fazla olmaktadır. Aşağıda yazılı olan bazı öneriler kısırlık durumu ile başa çıkmada yardımcı olabilir:

 • Limitlerinizi belirleyin. Hangi tür prosedürlerin siz ve eşiniz finansal ve duygusal açıdan uygun olduğuna karar veriniz. Kısırlık tedavileri pahalı olabilmekte ve genellikle sigorta şirketleri kapsamında yer almamaktadır. Ayrıca başarılı bir gebelik girişimlerin sık sık tekrarlanmasına bağlıdır.

Diğer seçenekleri göz önünde bulundurun. Evlat edinme, donör sperm veya yumurta, taşıyıcı annelik, hatta hiç çocuk sahibi olmama gibi alternatifleri mümkün olduğunca erken değerlendirmeli ve kararlarınızı erken vermelisiniz. Eğer herhangi bir karara varamazsanız, bu durum tedavi sürecinde sizi endişe ve ümitsizliklere sevk edebilir.

Duygularınızı paylaşın. Tedavi öncesi ve tedavi sürecinde bu konuda danışmanlık hizmeti veren ve karar vermenize yardımcı olabilecek yerlerden destek almaya çalışınız.

ÖNLEME

Erkek kısırlığının çoğu türü önlenememektedir. Ancak, uyuşturucu madde kullanımı, sigara içilmesi ve aşırı alkol kullanımı gibi erkek kısırlığında etkili olan faktörlerin kullanımından kaçınılması önerilmektedir. Ayrıca, yüksek sıcaklık sperm üretimi ve spermlerin hareket yeteneğini (motilite) etkileyebilir. Bu etki genellikle geçici olmasına rağmen, sıcak küvetler ve buhar banyolarından kaçınılması gerekir.

Çiftlerin hafta da iki yada üç kez ilişki yaşamaları doğurganlığı arttırabilir. Çok sık boşalma sperm kalitesini azaltabilir. Spermler kadın üreme sisteminde 72 saate kadar canlı kalabilmektedir. Bir yumurta ise yumurtlandıktan sonra 24 saat boyunca döllenme yeteneğini korur.
Kadınlar için çeşitli şekillerde hamile kalma şansı arttırılabilir:

Orta düzeyde egzersiz. Düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir, ancak adet dönemlerini etkileyecek şekilde yoğun egzersiz yaparsanız doğurganlık yeteneğiniz de zarar görebilir.
Fazla ya da az kilolu olmaktan kaçının. Fazla veya düşük kilolu olmak da hormon üretimini etkileyerek kısırlığa neden olabilir.
Alkol, tütün ve uyuşturucu maddelerden kaçının. Bu maddeler sağlıklı bir şekilde gebe kalma yeteneğinizi bozabilir. Alkol veya sigara içmeyiniz. Ayrıca esrar ve kokain gibi yasa dışı uyuşturuculardan kaçınınız.
Kafeini sınırlayın. Hamile kalmaya çalışan kadınların kafein tüketimini sınırlamaları önerilir.
İlaçlar sınırlayın. Reçeteli veya reçetesiz ilaçların kullanımı hamile kalma veya hamileliği sağlıklı şekilde devam ettirme şansınızı azaltabilir. Eğer düzenli olarak aldığınız ilaçlarınız varsa doktorunuzu bunlardan haberdar etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    hocam siperm hücrelerim ölü bunun tedavisi varmı gitmedim doktor kalmadı veee sonuc alamadım :saygılarımla

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yaşlanmayı Hızlandıran Nedenler
Antibakteriyel Sabunlar Sağlığa Zararlı Mı?
Beyincik
Günlük Magnezyum İhtiyacı
Suda Doğum
Kısırlık Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.