KİVİkivi

Kivi, tavuk yumurtası büyüklüğünde yenilebilir bir meyvedir. Siyah tohum ve kremsi beyaz merkezi ile yeşil meyveyi çevreleyen bulanık kabuğu vardır. Kivi kremsi bir doku ile hafif tatlı ve keskin tada sahiptir. Çoğu markette yıl boyunca bulabilirsiniz. Tek başına yenebildiği gibi meyve salatası içinde diğer meyvelerle de tüketilebilir.Veya meyve tatlısında da kullanılabilir. Besin değeri açısından zengin bir meyve olduğu için yetersiz beslenme sorunu olanlara önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lif

Bir fincan dilimlenmiş kivi 5g lif sağlar. Çoğu yetişkin için günlük olarak kadınlarda 25gr, erkeklerde ise 38 gr kivi tüketilmesi önerilmektedir.Lifli gıdalar tok tutar, sindirim sistemini korur ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Vitaminler

Bir bardak kivinin içinde günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacak kadar (hatta daha fazlası= 1,5 katı) C vitamini bulunmaktadır. C vitamini bir antioksidan görevi görür. Vücuda serbest radikallerin salınmasını sağlayarak hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, dokular, özellikle de kıkırdak dokular, kan damarları, tendon ve deri oluşumu ve tamiri için de gereklidir. Kivi aynı zamanda K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşması ve D vitamininin emilimine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

kivinin faydalarıPotasyum

Potasyum,vücudunuzdakisıvı ve diğer mineralleridengede tutmaya yardımcı olan bir mineraldir. Çok az miktarda olması güçsüzlük, inme ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Bir bardak kivide yaklaşık 552 mg potasyum vardır. Muzlarda ise bu miktar yaklaşık 467 mg dır. Potasyum açısından zengin bir diyet kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Düşük kalori

Yüksek kalorili yemekler yerine bir aperatif olarak kivi seçimi yapmanız, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bir orta boy kivide sadece 46 kalori vardır. Bir bardak kivi dilimi yaklaşık 108 kalori içerir. Kaloriden kazanmak için kahvaltılarda tahıllı ürünlerin yarısının yerine kivi tüketebilirsiniz. Yüksek protein, düşük kalorili atıştırma için süzme peynir ekleyin, ya da nane yaprakları ve çilekli bir tatlının içine karıştırın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARA YILAN OTU (SİYAH COHOSH)
Hatmi Çiçeği
Hibiskus Çayı
Okaliptüs
SAKİNLEŞTİRİCİ ŞİFALI BİTKİLER
Eğrelti Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.