KIZAMIKKızamık

Kızamık hastalığı, özellikle ilkbahar ve kış mevsimlerinde sık karşılaşılan, virüsler nedeniyle ortaya çıkan, vücut ısısının yükselmesi ve deride pul pul dökülmelerin meydana geldiği bir bulaşıcı hastalık türüdür. Kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen kızamık özellikle okul veya iş yer gibi yerlere gidilememesine neden olmaktadır. Gün boyunca kişi kendisini yorgun ve bitkin bir şekilde hisseder. Tedavi edilmezse tehlikeli bir rahatsızlık olan kızamık aynı zamanda çeşitli problemlere neden olabilir. Özellikle, şiddetli ishal ve orta kulak iltihabı kızamığın neden olduğu rahatsızlıklardır. Özellikle hamile bayanlar ve bebeklerde kızamık tablosuna çok dikkat edilmelidir. Tedavi edilmediği taktirde ölümler bile ortaya çıkabilir. Yaygın bir şekilde aşılanma olmayan bölgelerde salgın hastalık şeklinde görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızamık hastalığına sebep veren mikrop, kişinin burun ve ağız bölgesinde bulunan boşluğa yerleşir. Bu işlemin ardından bir hafta sonra hastalık bulaşıcı özellik gösterebilir. Bir hafta içerisinde hastalığın ilk belirtilerinden olan döküntü görülmeye başlanır. Kişiden kişiye kızamık mikrobunun geçmesine neden olan üç ana faktör bulunmaktadır. Bunlar konuşma, hapşırma ve tükürük damlacıklarının kişiden kişiye geçmesidir. Daha çok çocuklarda ortaya çıkabilen kızamık, çocukluk döneminde herhangi bir çocukluk hastalığı geçirmemiş olan erişkin kişilerde de görülebilir. Bir kere bu hastalığa yakalanıldığı taktirde vücut gerekli olan bağışıklığı sağlayacağı için bir kişi hayatı boyunca yalnızca bir kere kızamık hastalığı geçirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızamık mikrobu kişinin vücuduna yerleştikten sonra yaklaşık 10 gün boyunca kuluçka döneminde bekler. Ardından ilk belirtiler olan döküntülü dönem başlar ve bu dönem yaklaşık üç gün sürmektedir. Kişinin vücut sıcaklığı normalin üzerine çıkar, titreme meydana gelir ve ağız içerisinde ufak beyaz renkte lekeler görülür. Gözler aşırı duyarlı hale geleceği için ışığa karşı rahatsızlık hissi görülebilir.

Yine bu dönemde boğazı tahriş edecekmiş gibi kuru bir öksürük oluşabilir. Döküntülü dönem ilerledikçe, döküntü olan yer giderek şişer ve kızarır. Sayıları gittikçe artan bu yerlerin üzerinde yavaş yavaş kabarcıklar görülebilir. İlk başlarda yüz ve boyun bölgesinde beliren bu kızarıklıklar Kızamık belirtileridaha sonradan vücudun her tarafına yayılabilir. Bademciklerin şişmesi ve soğuk algınlığı bu dönemde görülebilir.

Gerekli tedavi uygulandığı taktirde daha sonradan iyileşme evresi başlar. Bu evrede yavaş yavaş döküntülerin rengi soluklaşmaya başlar ve kaşıntı azalır. Hasta bu dönemde eski enerjisine kavuşur ve vücut sıcaklığı normal değerlere geri döner.

Kızamık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık hastalığında istenen, rahatsızlığın neden olduğu belirtileri tamamen ortadan kaldırmaktır. Hastalığa özel bir ilaç ne yazık ki bulunmamaktadır. Fakat belirtileri ortadan kaldırmak için, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlardan faydalanılır. Kuru ve şiddetli öksürük eşlik ediyorsa öksürük şurubu da kullanılabilir. Tedavinin ev ortamında rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Bulaşıcı özellik gösterdiği için hastanın bulunduğu oda diğer odalardan izole edilmeli ve hastayla ilgilenecek olan kişinin daha önceden kızamık hastalığı geçirmiş olması tavsiye edilir. Hastanın bulunduğu yer mümkün olduğunca oksijen bakımından zengin ve aydınlık olmalıdır. Oda sıcaklığı ortalama yirmi derece olmalıdır. Özellikle hastalığın tedavisi boyunca kişi fazla bir şey yemek istemeyeceği için sıvı gıdalar daha çok tercih edilmelidir. Özellikle C vitamini içeren meyve suları, et suyu ve süt ürünleri bu dönemde hastanın sık sık tüketmesi gereken gıdalardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Üşütmesi
Vertigo Nasıl Geçer Diyorsanız
AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Parkinson Hastalığı
Bel soğukluğu
DİL ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.