Kızamıkçık

kızamıkçıkHafif seyreden, çok bulaşıcı olan mikroplu hastalıktır. Çocuklarda önemli bir bulgusu olmayabilir. Yetişkinlerde düşük ateş, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik, hafif nezle, gözlerde hafif yangılı bir başlangıç devresi gösterir. Kulak, baş veya boyun arkasında lenf düğümü büyümeleri olabilir. Enfeksiyonun hemen hemen yarısı herhangi bir döküntü yapmadan geçer. Özellikle kadınlarda eklem, diğer komplikasyonlar sık olarak meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkçık geçiren kadınların çocuklarında %20–25 oranında doğuştan kızamıkçık hastalığı meydana gelir. Bebeklerin gözlerinde katarakt, kafaları küçük, geri zeklı olur. Sağırlık bazı kalp ve damar bozuklukları, karaciğer ve dalağın büyümesi ile belirgin bir sarılık durumu gelişir.

Bir takım kemik bozuklukları da görülebilir. Kızamıkçığın kuluçka devresi 14–21 gün arasında değişme gösterir. Genellikle 18 gündür. Hamile kadınların kızamıkçık geçirmekte olan hastalar ile temas etmeleri hem anne hem de doğacak yavru için büyük tehlikedir.

 Hastalığın başlamasından 1 hafta önce geçen 4 gün içerisinde bulaşıcı özelliği bilindiğine göre bu devrelerde özellikle döküntülerin başlamasından önceki 1 haftalık sürede kızamıkçık geçiren hastalar ile teması olan gebelerin çocuklarının alınması gerekmektedir. Çocuğun sakat kalma ihtimali çok yüksektir. Hastaneye başvurarak bebek aldırılmalıdır.

Hastalık için kızamık, kızamıkçık, kabakulak karma aşısı kullanılır. 1 yaşına gelen çocuğa bu aşı yapılmalıdır. Ömür boyu süren bir bağışıklık ile üç hastalıktan da korunmuş olur.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik çağı
Bahar Nezlesi
Adrenalin
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
Bit ve Tedavisi
Alında Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.