KIZIL
Kızıl, yaygın bir çocukluk çağı ( 2–9 yaş) hastalığı olup adından da anlaşılacağı üzere kızıl döküntülerle kendini belli eder. Etkeni streptokok bakterisi olan bir hastalıktır. Tedaviye geç kalınmazsa problem teşkil etmeden tedavisi kolayca yapılabilir. Ölüm oranı nerede ise yok denecek kadar azdır. (%0,05)

Boğazdan alınacak kültürde bu bakteriye rastlanılması bu hastalığın tanısında önemli yer tutar. Kuluçka süresi 6 gündür. Diğer çocukluk çağı hastalıklarından farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri nelerdir?

  • Ateş, yüz ve enseden başlayıp vücuda dağılan döküntü,
  • Başlangıçta boğaz ağrısı ve ateş,
  • Bademcik şişmesi,
  • Baş ve karın ağrı, bulantı,
  • Döküntü ciltten hafif kabarıktır,
  • Kaşıntı,
  • Yorgunluk,
  • İştah azlığı,
  • Hastanın dili de kırmızımsı çileğe benzer olabilir (çilek dili),
  • Öksürük, hapşırma.

Nasıl bulaşır?
Başkasına ait şahsi eşyaların kullanılması sonucu bulaşır. Bunun yanında hasta olan biri ile yakın temas da bulaşmayı tetikler. Taşıyıcılarda strep­tokok ağız-burun boşluğuna, burna ve deriye yerleşir.

Tedavisi nasıl yapılır?
Tedaviye erken başlanması çok çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastalığın tedavisinde doktorun önerdiği penisilin türevi antibiyotikler kullanılmaktadır. Zamanından önce kullanımı durdurmamalısınız. Çocuğunuzun ateşi için ateş düşürücü de kullanılabilir. Eğer kullanmayacaksanız çocuğun vücudunu ihtiyaç halinde ılık bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Kızıl, tedaviye başlandıktan 24 saat sonra artık bulaşıcı değildir. Çocuğunuzun rahat etmesi için sevdiği sıvı veya yumuşak gıdalar vermek, sıvı kaybını karşılayacak oranda sıvı (meyve suyu) tüketmesini sağlamak ve ılık tuzlu suyla gargara yaptırmak rahatlatıcı olacaktır. Hasta istirahat halinde olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Astım hastası baharda 'polen kabusu' yaşar!
Zatürre (pnomoni) Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?
sağlıklı besinler
Bağırsak Kurdu
NEFES DARLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
YÜZ ŞİŞMESİ VE DİĞER BELİRTİLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.