KIZLIK ZARI ÇEŞİTLERİkızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı çok farklı şekil ve boyutlarda olabilmektedir. Farklı türleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Deliksiz Kızlık zarı: Bu kızlık zarında vajina açıklığı zar ile tamamen kapanmıştır. Bu tür bir kızlık zarı genellikle kız ergenliğe girene kadar çok fazla fark edilmez. Ne zaman ki kız adet görmeye başlarsa o zaman adet kanı dışarı akamadığı için tanı konur.

Mikroperfore kızlık zarı: Bu durumda, kızlık zarı neredeyse tamamen vajinal açıklığı kapatır. Adet kanı dışarı akabilir, ama bakire kızın tampon kullanması mümkün olmayabilir.

Septalı kızlık zarı: Kızlık zarının vajinanın içinde iki açıklık şeklinde ayrıldığı türüdür. Bu durum menstrual kan akışını durdurmaz ama aynı zamanda bakire kadınlarda tampon kullanımını engelleyebilir.

KIZLIK ZARI AMELİYATI TÜRLERİ NELERDİR?

Kızlık zarı ameliyatı, yırtık kızlık zarı dokusunu onarmak veya fazla zar dokusunu almak gibi birkaç nedenle yapılabilir. Yapılan cerrahi girişimlerin farklı türleri vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

#### Himenoplasti: Bu ameliyat, yırtılmış olan kızlık zarını kişisel tercihlere bağlı olarak ve estetik amaçlı onarma girişimidir. Kızlık zarı, cinsel ilişki sırasında tekrar kanayabilecek şekilde kapatılabilmektedir. Bazı insanlar kişisel nedenlerle ya da zorunluluk nedeniyle bunu tercih edebilir. Ayrıca tecavüz durumlarında da bazı insanların başvurduğu bir yoldur.

#### Hymenectomy: Bu ameliyatla tamamen kapalı olan kızlık zarında kısmi açıklık oluşturmak için cerrahi girişimde bulunulur. Genellikle anatomik olarak düzgün olan kızlık zarı ilk ilişki ya da tampon kullanımı sırasında gerilme sonucu yırtılır. Kızlık zarının içinde uzanan bir damarın yırtılması sonucu kanama oluşmaktadır. Hymenectomy ameliyatı kanama olması riskini azaltır ve sıvıların vajinayı rahatlıkla terk etmesini kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cildimizi Nasıl Nemlendirmeliyiz
Bakır Neye İyi Gelir? Faydaları
Ayak Üşümesinin Nedenleri
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Kızlık Zarı Çeşitleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.