KIZLIK ZARI YIRTILMASININ NEDENLERİKızlık Zarı Yırtılmasının Nedenleri

Bazı kültürlerde, ilişki sırasında kanama olması bekaretin işareti olarak kabul edilir. Ancak kızlık zarının sadece seks sırasında yırtılmadığının da bilinmesi gerekir. Bazı kadınlarda, kızlık zarının elastikiyeti nedeniyle ilk ilişkiden sonra bile kanama olmayabilir. Benzer şekilde, bu hassas dokunun yırtılmasına yol açabilecek çeşitli faktörler de vardır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kaza ve yaralanmalar
 • Bisiklet, binicilik, jimnastik ve yüzme gibi aktiviteler
 • Bazı dans hareketleri
 • Genital bir check up muayenesine girme
 • Zorlayıcı germe egzersizleri
 • Tampon kullanımı
 • Bunların dışında ilk ilişki öncesi nedensiz şekilde de yırtılabilir.

Kızlık zarı vajinanın açılmasını kapsayan ince bir doku ya da zardır. Bu dokunun yapısı eğer ilk seks ile hala bozulmamış ise, penetrasyon sırasındaki yırtılmaya bağlıdır. Kızlık zarının yırtılması genellikle ağrının yanı sıra kanamaya da yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu durumda, ilk ilişki sırasında kızlık zarının kanaması beklenen bir şey olduğu için endişeye neden olmaz. İlk ilişki sırasında kanamanın nedeni kızlık zarının yırtılması dışında başka nedenler de olabilir. Örneğin, küçük bir vajinal yırtılma bu nedenlerden biri olabilir. Bu vajinal yırtıkların iyileşmesi seksten sonra yaklaşık bir ila üç gün sürebilir. Bu süre içinde iyi bakım yapılması ve mastürbasyon, tampon kullanımı ya da seks ile bu vajinal yırtıkların kötüleşmesinin önüne geçilmelidir.

Tekrardan ilişkiye başladığınızda yırtılma olasılığını azaltmak ve böylece daha fazla kanamayı önlemek için sürtünmeyi azaltan silikon veya su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. İlişki sırasında ya da sonrasında kanama olması, bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların üreme organlarında iltihap veya tahrişe neden olduğunun da bir göstergesi olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kanamalar kadınların cinsel aktivitelerinin olmadığı günlerde de meydana gelebilir. Eğer bir kadın bu tür bir durumdan muzdarip olduğunu düşünüyorsa, sorunun tanımlanması ve gerekli tedavinin uygulanması için doktora gidilmesi önemlidir.

İlişki sırasında kanama olması, bir histerektomi ameliyatı sonrası idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bazı ciddi sağlık durumlarında, örneğin yaranın enfeksiyon kapması gibi durumlarda iyileşme bir kaç ayı bulabilir. Serviksin hassas ve duyarlı hale gelmesinden dolayı, hamilelik esnasında yapılan cinsel ilişki sırasında da kanama olabilir. Bu durumda doktor tarafından muayene edilene kadar cinsel ilişkiye ara vermeniz tavsiye edilir.

Kızlık Zarı Yırtılmasının SebepleriAyrıca, bazen ilişki esnasında ve ilişki sonrasında meydana gelen kanamalar adet dönemlerinden önce ve sonra da ortaya çıkabilir. Eğer kanamalar adet dönemlerinizden kaynaklı ise, cinsel ilişki de ilişki sırasında ve ilişki sonrasında kanamanın başlamasını tetikleyebilir. Bazen de yumurtlama döneminin son gününde cinsel ilişkiye girildiğinde de kanama olabilir. Ancak, her iki durumda da, adet dönemlerinde görüldüğü gibi gerçek bir kanama olmaz. Bununla birlikte, kanama koyu veya kırmızı parlak renkte olmalıdır.

Bazı durumlarda ise ilişki sonrası kanama rahim içindeki iyi huylu büyümeler nedeniyle olabilir. Bu nedenle her türlü vajinal kanama için tıbbi desteğe başvurmanız ve doktorunuza görünmeniz önemlidir. Çünkü miyomlar ve polipleri kendiniz teşhis edemezsiniz.

Kadınlar çoğu zaman cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan kanı kendi kanları olarak görürler. Ancak erkeğin menisinde gelen kan da olma ihtimali vardır. Boşalma esnasında erkekten gelen meninin içindeki kan da vajinal kanama görüntüsünde olabilir. Bu nedenle ilişkiden sonra kanın kimden geldiğinin anlaşılması için kadının kendisini eşiyle birlikte değerlendirmesi daha mantıklı olacaktır.

ZARIN YIRTILMASI SONUCU OLUŞAN KANAMA

Kızlığının bozulması veya bekaretin kaybedilmesi olarak adlandırılan eylem sonrası ortaya çıkan kandır.

Kızlığın bozulması sırasında ne kadar kan gelir?

Bu konu çokça sorulmaktadır. Ancak ilk cinsel deneyim sonrası gerçekleşmesi beklenen belli bir kan kanama miktarı yoktur. Bazı kadınların ifadelerine göre kişisel durumlar değişiklik olduğunu göstermektedir:

Binlerce kadın ilk seks deneyiminden sonra hiçbir kanama yaşamadığını belirtmiştir. Çoğunda ise ilişki sonrası çarşafta veya genital temizlik sırasında birkaç damla veya lekelenme şeklinde kan miktarı görülmüştür. Zaman zaman ise kızlar bekaretini kaybettikten sonra ağır ile orta düzey arasında kanama ile karşılaşılabilir.

Rapor edilen birkaç ifadeye göre ise kızlık zarının yırtılması nedeniyle  şiddetli ya da aşırı kanama gerçekleşmiştir. Bu nedenle, kızlığın bozulması esnasında ne kadar kanama olacağını kestirmek zordur. Eğer şiddetli bir kanama gerçekleşirse emici hijyenik pedlerden kullanmak için doktorunuza danışınız.

KANAMA NE KADAR SÜRER?

Cinsel ilişki sırasında meydana gelecek kanamanın ne miktarda olacağının belirlenememesi gibi bu kanamanın ne kadar süre ile devam edeceği de kesin değildir. Kanama beş ila on dakika veya birkaç saat arasında değişebilir. Çok sık olmasa da kanamanın diğer güne kadar sürmesi de mümkündür.

Kızlık zarının ilk cinsel ilişki sırasında düzgün yırtılmaması durumda, sonraki birkaç seks boyunca da belli miktarlarda kanama gerçekleşebilir.

KIZLIK ZARININ İYİLEŞMESİ NASIL HIZLANDIRILIR?

Yırtılan kızlık zarının iyileşmesi ve onarılması için yapabileceğiniz bir şey yok. Kanama genellikle kendiliğinden durduğu için çoğu durumda bunun için de bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Ancak eğer kanama çok ağır gerçekleşiyorsa ve günlük faaliyetleriniz için engel teşkil etmeye başladıysa, kanamayı azaltmak için vajinal bölgeye buz uygulaması yapabilirsiniz.

İlgili bölgenin iyileşmesi için tekrar cinsel ilişkiye girmeye ara vermeniz önemlidir. Kanama tamamen durana kadar tamponlar dahil olmak üzere vajinada her türlü penetrasyonun olmaması gerekir.

Kanamanın ciddi şekilde seyrettiği, huzursuzluk, halsizlik veya baş dönmesine neden olduğu durumlarda vakit kaybetmeden bir jinekoloğa görünün.

KIZLIK ZARINI DOĞAL YOLLAR İLE ESNETME

Unutmamanız gereken husus, kızlık zarı sadece cinsel ilişki veya tampon kullanımı sonucu tamamen yırtılabilir. Bazı kadınlar ilk cinsel deneyimlerini daha zevkli hale getirmek için germe girişimini tercih etmektedir. Kızlık zarını germeye yardımcı olacak birkaç ipucu şunlardır: 

 • Kayganlaştırıcı sürülmüş parmağınızı yavaşça kızlık zarına doğru vajinaya yerleştirin. Parmağınız pembemsi olana kadar devam edin. İki parmağınızla da bunu yapabilirsiniz ama nazik olmalısınız.
 • Bazı ağır egzersizler de kızlık zarının önceden kısmen yırtılmasına yardımcı olabilir. Ata binme, motosiklet sürme ve dans gibi sporlar kızlık zarının daha kolay yırtıldığı aktivitelerdir. Tampon kullanımı da germe yaparak kızlık zarının delinmesine yardımcı olur. En küçük türünden kullanmaya başlayarak daha büyük boyutlarına geçiş yapın. Tampon yüzeyinde az miktarda steril kayganlaştırıcı kullanılması, tamponun girişini kolaylaştıracaktır. Tamponu vajina içine asla zorlamayın.
 • İlk cinsel ilişki esnasında eşinizin kayganlaştırıcı ile parmağını nemlendirerek kızlık zarını uyarmasını sağlayın.
 • Az miktarda kan gelmesi normaldir ve endişe duyulmasına gerek yoktur. Ancak eğer kanama fazla olursa, ilgili yere basınç uygulayın ve kan kesilmezse acil tıbbi müdahale bakınız.
 • Cinsel ilişki olmadan penisin vajinal açıklığa çok yakınlaştığı sevişmelerde de gebelik riskinin olduğunu unutmayınız. Kızlık zarı yırtılmamış olsa bile, spermler vajina içinden ilerleyerek hamileliğe neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cinsel isteksizlik
Cinsel isteği artıran yiyecek
Adet Döneminde Cinsel İlişki
Cinsel soğukluk
üreme geniş açıklama
Yumurta Hücresi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.