KOAH
koahUzun açılımı kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan KOAH kronik bronşit, kronik astım ve amfizem gibi üç hastalığı içermektedir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) havanın bloke olması ve giderek daha zor nefes almanıza neden olan bir akciğer hastalıklarını grubu ifade etmektedir.
Amfizem ve kronik bronşit kadar KOAH’ı oluşturan iki ana koşuldur. Tüm durumlarda hava yollarına zarar gelmekte ve sonuç olarak akciğerlerde oksijen ve karbondioksit değişimi engellenmektedir.
KOAH ölüme neden olabilmekte ve hastalık dünya çapında yaygın olarak görülmektedir. KOAH’a uzun vadeli sigara içilmesi sebep oluyor. Sigara içmemek veya başladıktan sonra kısa süre bırakma ile hastalık önlenebilir. Sigaranın ciğerlerinize verdiği zarar unutmayınız ki geri alınamaz yani geri dönüşümsüzdür. KOAH tedavisinde bu nedenle zararın kontrolü ve daha fazla zararın en aza indirilmesi üzerinde durulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KOAH SEMPTOMLARI
Genel olarak KOAH belirtileri önemli akciğer hasarı oluşana kadar kendini belli etmez. Genellikle zaman içinde daha da kötüleşebilir. KOAH’lı kişiler de bu süre boyunca aniden alevlenmeler belirtileri yaşama olasılıkları vardır. Bunun ötesinde, KOAH belirti ve bulguları akciğer hastalıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

AMFİZEM
Amfizem belirtileri şunlardır:

 • Fiziksel aktiviteler sırasında özellikle nefes darlığı
 • Islık ya da hırıltı şeklinde nefes alıp verme güçlü
 • Göğüs gerginliği

KRONİK BRONŞİT
Kronik bronşit genellikle sigara içenlerde oluşur. Yılın en az üç ayı, sık sık öksürüğe yakalanma olarak tarif edilebilir. Sigara içmeye devam insanlarda amfizem gelişmeye devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik bronşit belirtileri şunlardır:

 • Özellikle sigara içenlerde sabah boğazını temizlemek yaşanan sarımsı balgam üreten bir kronik öksürük
 • Daha sonraki aşamalarda nefes darlığı
 • Sık sık solunum yolu enfeksiyonları

KRONİK ASTIM BRONŞİT
Kronik astım bronşit genellikle astım (bronkospazm) ile birlikte meydana gelen kronik bronşittir. Astım iltihaplı olduğu zaman meydana gelebilir ve enfekte sekresyonlar(salgılar) hava yollarındaki düz kasları tahriş edebilir. Semptomlar kronik bronşite benzer. Hırıltı atakları olabilir, günlük öksürükleriniz meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Merhaba,

  arkadaşıma 1-2 yıl kadar önce kronik bronşit teşhisi konmuştu. Doktor ağır antibiyotik ilaçlar vermişti, ilaçlar bitene kadar kullandı fakat sonrasında hastalığını düzenli takip altında tutamadı. Şu an sigortalı bir işte çalışmıyor. 2009’un Haziran ayında emekli olacağı için şu anda sağlık karnesinden ücretsiz olarakta faydalanamıyor. Aynı zamanda hastaneye yatma veya hastalığının ilerlemiş olması gibi korkular yüzünden muayeneden de kaçınıyor,muayene masraflarını bahane gösteriyor. Kendisini erken teşhis açısından ikna edip doktora götürmek istiyorum bu yüzden ücretsiz veya düşük ücretli muayene koşullarının neler olabileceğine dair bana bilgi verebilirseniz sevinirim..

  Teşekkürler..

  Sağlık

  mrb benım babamda bu hastalık nedenıyle hayatı zorlasıyor nefes alamıyor ılaclarını duzenlı sekılde kulanıyor sıgara 3 yıldır ıcmıyor fakat ılacını bı gun aksatsa gene kotu oluyor ılaclar hastalıgı sadece bekletıyormu vucuta yoksa azaltıyor mu

  Sağlık

  mrh 15 YILDIR KOAH HASTASIYIM DOKTORUMUN VERDİĞİ İLAÇLARI SABAH VE AKŞAMLARI KULLANIYORUM İLAÇLARIMI KULLANDIĞIM HALDE UFAK RUTUBET OLSA DAHİ NEFES ALMAKTA ÇOK ZORLANIYORUM ,İLERİDE BENİ DAHADA ZORLARMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  Sağlık

  Havalar Kapanınca nefeste daralma ve kaslarımda halsizlik ve baş dönmesi oluyor yağmur yağınca biraz rahatlıyorum acaba neyin belirtisi dir bu yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  Sağlık

  slam ben 2 sene önce hemotoraks ameliyatı oldum stımımda vardı.akcierim sönmüştü.iyileştim 1sene sonra sigaraya başladım şu anda çok iyi dğilim nefes darlığı çkiyorum stım ilaçlarımı tekrar kullanmaya başladım sigarayı bıraktım.acaba koah mıyım diye çokm korkuyorum lğütffen yardım edin

  Sağlık

  selam ben 4 yıldır koah hasstasıyım lütfen deneyin koah hastaları yulafbitkisi topraktan 15 santim kadar cıkınca topla 100 derece sıcakta 3saat kurut cam kavanozada sakla klorsuzbir bardak sukaynat kaynama başlayınca bir tutam 5 gıram kadarat 7dakika kaynat süzdükten sonra ılık iç yemekten 2saat sonra yanlız bir gün iç birgün içme 21 gün dene biray içme biray sonra tekrar 21gün iç akcigerdeki iyleşmeye doktor bile şaşacak ben bir yıldır tüm ilaclarımı bıraktım tamamen iyileşmedim amailacsız yaşıyorum . bünamin tok saygılar

  Sağlık

  selam babam yaklaşık üç ay dır kaah hastası aydın atatürk araştırma üniversitesinde 20 gün yatılı tedavi yapıldı ancak hiç bir düzelme olmadan taburcu edildi babam için ne gibi tedavi uygulanabilir ak ciğerde en büyüğü 15mm birden çok kitleler mevcut bize kötü huylu kitle ler olduğu söylendi bieze ik ağrı kesici bitanede tedavi amaclı hap yazıldı başkada bişey yok ne yapmamızı önerirsiniz bide şimdi istanbulda yada ankarada olucak yeni bir tedavi yöntemi çıkmış 20 hasta üzerinde tedavi başarıyla yapılmış bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız hayır dualarımızı alırsınız saygılar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Büyümesi (splenomegali) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Horlama ve Tedavisi
Ani Bulantı ve Kusma
Septik Şok
Hormon Bozukluğu
Siğaranın yolaçtığı hastalıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.