KOL AĞRISI

Kol ağrısı bilek ekleminden omuz bölgesi eklemine kadar olan kol bölgesinde oluşan herhangi bir ağrı veya rahatsızlık türüdür. Tüm iskelet çatısında olduğu gibi kol ekstremitesinde de kemikler, eklemler, kaslar, tendonlar, bağlar, sinirler ve kan damarları yer almaktadır. İşte bu bileşenlerin herhangi birinin yaralanma, enfeksiyon yada buralarda meydana gelen bir problem kolda ağrı oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kol Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kol ağrısı işinin hayatını, faaliyetlerini sınırlandırmakta hatta bazı rutin veya özel işlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Koldaki bir ağrı kısa süreli yada kronik olabilir. Tüm kolda hissedilebileceği gibi yalnızca belirli bir alanı etkileyebilir. Ağrıya ilave olarak karıncalanma, acı, batışma ve karıncalanmalar da hissedebilirsiniz.

Kol ağrısına parestezi olarak da nitelendirilen iğnelenme, uyuşma ve yanma gibi rahatsızlık verici duygular da kol ağrısına eşlik edebilir. Bazen son derece sinir bozucu olabilmekle birlikte kol hareketliğinin sınırlanması ya da kolda güç kaybı ve zayıflık da meydana gelebilir.

Kol Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kol ağrısı travmalara bağlı olarak çeşitli sinir etkilenmeleri sonucunda ortaya çıkabilir. Kol ağrısı ayrıca boyun gibi vücudun başka bir kaynağından dolayı oluşabilir. Bu tip ağrılara yansıma ağrı da denmektedir.

HANGİ DURUM HAYATİ?

Kol ağrısının belki de en ciddi nedeni kalp krizidir. Kalbin sol tarafında olması münasebeti ile özellikle sol kola yayılan ağrılar çok önemlidir. Sol koldaki ağrının yanında göğüsün merkezinde basınç hissi ya da sıkışma, mide bulantısı, kusma, terleme, düzensiz kalp hızı ve solunum zorluğu ortaya çıkıyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz, 112 acil servisi arayınız yada yanınızdaki birinden yardım isteyiniz. Eğer bu gibi belirtiler yok ama kalıcı ya da tekrarlayan kol ağrısı sizde endişeye neden oluyorsa acil tıbbi bakım alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanserin Önlenmesi
Yüksek Tansiyon Belirtileri
Kangren
Siğara Bırakmaya Hazırlık
TRİGEMİNAL NEVRALJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Siğaranın İçerdiği Zararlı Maddeler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.