Kol Uyuşması

Sponsorlu Bağlantılar

KOL UYUŞMASI
Kol uyuşması bir kol yada her iki kolda meydana gelebilen duyu kaybı hissidir. Bu his kol boyunca uzanabileceği gibi eller ve parmakları da etkileyebilir. Koldaki bir uyuşukluk genellikle bir bölgedeki sinir hasarı veya bir bölgeye kan akışının sınırlanmasından kaynaklanır.

Bunların dışında kol uyuşmalarına koldaki bir enfeksiyon, inflamasyon, travma, tümörler veya diğer anormal süreçler de neden olabilir. Genelleme yapacak olursak kol uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden bir durum değildir. Kol uyuşmalarında parastezi adı verilen genel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler iğnelenme, batma ve karıncalanma veya yanma hisleridir. Kol uyuşması olan bölgede yani kolda hareket sınırlığı olabilir yada olmayabilir de.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine bağlı olarak, duyu kaybı sanki soğuk bir alandan sıcak bir alana geçer gibi çoğunlukla hızlı bir şekilde kaybolur. Tabi ki tüm uyuşmalar bu derece hafife alınmamalıdır. Bazı uyuşmalar aniden ortaya çıkar veya yavaş ilerleyebilir.

Kronik kol uyuşmaları genellikle sinir hasarına işaret ediyor olabilir. Koldaki uyuşma genel olarak görülen paresteziler gece daha kötü olabilir. Genel olarak koldaki uyuşma veya uyuşma hissi bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir.

Böyle olağandışı hislerle karşılaştığınızda ve özellikle birkaç dakikadan fazla sürüyorsa alanında uzman bir hekimden destek almalısınız. Eğer kol uyuşukluğunuza felç, kafa karışıklığı yada zihin bulanıklığı, el veya kolda güç kaybı veya konuşma bozukluğu eşlik ederse bu durum biraz daha ciddidir, vakit kaybetmemelisiniz ve kontrole gitmelisiniz.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor