KOL UYUŞMASI
Kol uyuşması bir kol yada her iki kolda meydana gelebilen duyu kaybı hissidir. Bu his kol boyunca uzanabileceği gibi eller ve parmakları da etkileyebilir. Koldaki bir uyuşukluk genellikle bir bölgedeki sinir hasarı veya bir bölgeye kan akışının sınırlanmasından kaynaklanır.

Bunların dışında kol uyuşmalarına koldaki bir enfeksiyon, inflamasyon, travma, tümörler veya diğer anormal süreçler de neden olabilir. Genelleme yapacak olursak kol uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden bir durum değildir. Kol uyuşmalarında parastezi adı verilen genel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler iğnelenme, batma ve karıncalanma veya yanma hisleridir. Kol uyuşması olan bölgede yani kolda hareket sınırlığı olabilir yada olmayabilir de.

Sponsorlu Bağlantılar

Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Nedenine bağlı olarak, duyu kaybı sanki soğuk bir alandan sıcak bir alana geçer gibi çoğunlukla hızlı bir şekilde kaybolur. Tabi ki tüm uyuşmalar bu derece hafife alınmamalıdır. Bazı uyuşmalar aniden ortaya çıkar veya yavaş ilerleyebilir.

Kronik kol uyuşmaları genellikle sinir hasarına işaret ediyor olabilir. Koldaki uyuşma genel olarak görülen paresteziler gece daha kötü olabilir. Genel olarak koldaki uyuşma veya uyuşma hissi bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir.

Kol Uyuşması Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Böyle olağandışı hislerle karşılaştığınızda ve özellikle birkaç dakikadan fazla sürüyorsa alanında uzman bir hekimden destek almalısınız. Eğer kol uyuşukluğunuza felç, kafa karışıklığı yada zihin bulanıklığı, el veya kolda güç kaybı veya konuşma bozukluğu eşlik ederse bu durum biraz daha ciddidir, vakit kaybetmemelisiniz ve kontrole gitmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Verem Nedir? Verem Neden Olur?
Aort Genişlemesi
Sivilce Denen Kabus
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Kalp Romatizması
Balık Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.