KOLANIN ZARARLARI
Büyük çoğunluğun zevkle tükettiği ve hazır beslenmenin olmazsa olmazlarından olan kola, verdiği damak tadının yanında, götürüsü getirisinden fazla olan bir içecek.

Kolanın zararlarını anlayabilmek için bir tabağa et parçası koyup üzerine kola döküp bir süre beklemeniz yeterli. 2 günün sonunda etin eriyip kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir bardak kola içine öldükten sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdan olan diş veya kemik parçası atın ve 3–4 gün bekletin. Kemiğin lastik gibi olduğunu göreceksiniz. Bunu sebebi kolanın sahip müthiş asitlik derecesi( PH=3,4).

Sponsorlu Bağlantılar

Size bir örnek daha. Kola, insan vücudunun dışarıya atmak için çalıştığı karbondioksiti bol miktarda içermektedir.  2001 yılında Delhi Üniversitesinde “kim daha fazla kola içecek“ diye bir yarışma düzenlendi. 8 litre kola içen kişi 10 dakika içinde herkesin gözü önünde öldü. Neden, karbondioksit zehirlenmesi.
Sanırım kolanın insana verdiği zararı tahmin edebilmişsinizdir.

Peki, kolanın içeriğinde neler var? Yüksek oranda
şeker, kafein, boya maddeleri, fosforik asit, karbondioksit gibi sağlık için zararlı maddeler içermektedir. Bu maddeler ve zararlarına kısaca değinelim;

 • Fosforik Asit: Genç kadınlarda, osteoporoz hastalığı riskini artırmaktadır. Yani kemiklerin kolay kırılması.
 • Kafein: Kafein kullanımı huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikyetleri gibi rahatsızlıklardır.(<250mgr) Daha yüksek dozlarda ise (=1 gr) kas seyirmesi, düşünce ve konuşmanın düzensiz akması, yorgunluk duymama ve fizikomotor ajitasyonu oluşabilir. Kafein, sindirim sistemi ve kalp rahatsızlıklarının gelişmesine ve ağırlaşmasına neden olabilir. Üst karın ağrıları, bazen peptik ülser ve kanamalar oluşabilir. Ekstrem yüksek dozlarda ise ritim bozukluğu eklenebilir, tansiyon düşer ve kan dolaşımı durabilir.
 • Boyar Madde(karamel): Şekerin 170 dereceye kadar ısıtılması ile elde edilir. Alerjik bünyelere zararlı bir maddedir.
 • Karbondioksit Gazı: Sağlığa zararlı bir gaz olup, yüksek oranda alınması ani ölümlere neden olur.
 • Karmin:Renklendiricidir. Cochineal adı verilen böceklerden elde edilir. Şampuan ve kozmetik sanayinde kullanılır.
 • Yapay Tatlandırıcılar:Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954. Bu maddelerin Alzheimer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Özellikle aspartamın çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik
  deneylerle ispatlanmıştır.
 • % 5 Oranında Etil Alkol: TSE’nin gazozların genel özellikleri adlı tabloda etil alkol bulunabileceği belirtilmiştir. Etil alkolün zararlarını herkesin inkr etmeyeceği zararlı bir madde.
 • Kokain: Mide duvarında tahrişlere ve obeziteye neden olur. Bağırsaklarınıza ne yaptığınızı tahmin etmek zor değil.
 • Şeker:Bir bardağında yaklaşık 32 küp şeker bulunmaktadır.

Yukarıdaki maddelere ilave olarak kola:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Böbreklerden kalsiyum atılımını hızlandırır.
 • Diş çürüklerini artırmaktadır.
 • Aşırı içilmesi kas hastalıklarına neden olmaktadır.
 • Renklendirici olarak meyan kökü bulundurmaktadır. Meyanı fareler çok sever ve meyan toplanırken farelerle birlikte toplanır. Tarım araçları meyanı toplarken aynı zamanda fareleri de toplamakta ve parçalamaktadır. Makine depoları fare parçaları ve meyanla dolmaktadır.
 • Ani olarak kan şekerini yükselttiği için, vücudun yağ depolamasına neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok güzel çok işime yaradı tşk

  Sağlık

  ya kolaya çok alıştım tıpkı sigara gibi bırakamıyorum bana bikere demişlerdiki kolanın içinde fare kanı falan var işme zaten amerikanlar türkleri zehirlemek istiyorla onun için üretiyorlar amerikaya git bak kola içen göremessin demişlerdi acaba dogrumu yardım ederseniz sevinirim istersenin emailime göndere bilirsiniz

  Sağlık

  açıklamalar için teşekkürler acaba kola söylendiği gibi meksikada ki bir böcek türündenmi yapılıyor ben de yaklaşık 4 aydır kola içmiyorum ayran ve şalgama devam selamlar.

  Sağlık

  ya kola olmadan yaşanmaz ki.insan içtikçe içesi geliyo.şu anda bu yorumu yazarken bile elimde kola var.zaraları aldırmamak elde değil ama içmedende olmuyor.yinede biraz aydınladım.çok tyeşekkür edrim.

  Sağlık

  İçinde cochineal denilen bir böcek türü var. Bu böcekten dünyanın en güzel renklerinden biri olan karmin üretiliyor. Kolaya özünü ve rengini veren bu madde ileri boyutlarda bağımlılık yapıyor. Meyan kökü ise kolaya tadını veriyor, farelerleilgili hikaye tamamen gerçek. Milyarlarca meyan kökünden bütün fareleri ayıklamak tabii ki mümkün değil. Hanefi mezhebine göre, içinde böcek ve fare sıvıları olduğu ve en önemlisi de insanı içten içe bitirdiği için kola haram. Zaten zararlı olan her şey haram.

  Sağlık

  Kola gerçekten şişmanklatıyor.. on 3 ayda günlük en az 3 litre koal içiyorum ve 10 kilo aldım bırakamıorumda bagımlılık yaptı ne yapacagım bilemiyorumm.. Ama böyle giderse mecbur bırakacagım

  Sağlık

  colanın İçinde cochineal denilen bir böcek türünden elde edılen bır madde var bu dogru ve bu madde gunluk hayatımızda heryerde kullanılıyor…!! Böcekten elde edilen karmin maddesi gıda renklendirme ajani olarak kozmetiklerde, ilaç sanayiinde ve boyacılıkta kullanılmaktadır. Etleri, sosları, kırmızı deniz ve işlenmiş kanatlı ürünleri de içine alan geniş bir gıda ürünü yelpazesinde kullanılan karmin, sosisler ve işlenmiş kümes hayvanı gibi et ürünlerinde, meyve preperatlarında, reçel ve marmelatlarda, koruyucularda, jelatinli tatlılarda, pasta ve fırın ürünlerinde, dondurmalarda, şekerlemelerde ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak bulunabilir[1]. Bir insan yiyecekler ile birlikte yılda ortalama bir ilâ iki damla karminik asit tüketmektedir.Doğal olduğu için yan etkileri çok azdır, toksik veya kanserojen değildir. Bununla birlikte, çok nadiren bazı duyarlı kişilerde anafilaktik şok tepkisine sebep olabilir.
  AMA…!!!!!!

  içerisindeki karbondıoksıt ve asitten dolayı aynı sıgara gibi ıcten ıce ınsaı yok eden maddeler vardırki bu yuzden ınsan saglıgı acısından gizli bir tehlıkedır…!!

  Sağlık

  arkadaşlar ben 25 senedir surekli kola içiyorum hiçbir sorunum yok bunlar boş laf ama sadece coca cola da miyde yanması yapabiliyor cola turkada aynı sadece yanma yapmayan pepsi

  Sağlık

  kola içmek yazın sıcagında insanı ne kadar rahatlatır işte sebeb bu o rahatlama senin bütün vucudunu esir alır ve sen bir zaman geçer ki ileşemez duruma gelirsin ister inan ister inanma gerçekten zararı çok kardeş içme ben hala açısını çekiyorum küçük yaşta içtiğim lanet içeçegi..

  iremneva taşdemir

  bunu paylaştığınız için teşekkür ederiz çok işime yaradı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuruyemiş
Tansiyon Düşüklüğü
Rota Virüsü Hangi Hastalığa Yol Açar
Nabız
B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri
SELENYUM MİNERALİ, FAYDALARI, EKSİKLİĞİ, DOZ AŞIMI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.