KOLDA KİTLE YUMRU BEZE KİSTKolda Kitle Yumru Beze Kist

Koldaki yumru koldaki şişlik ve çıkıntıya neden olan genel olarak enfeksiyon, enflamasyon, tümör veya travma gibi durumlardan herhangi birinden kaynaklanmaktadır. Kitleler tek ve çok sayıda olabilmesinin yanı sıra yumuşak ya da sert, ağrılı ya da ağrısız olabilir. Bazen boyutları değişmese de bazen de boyutunda büyüme gözlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Koldaki kitle yada yumru çıban veya apse gibi infekteli (bulaşıcı) nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bu tür kitleler aynen koltuk altlarındaki lenf nodüllerinin şişmesi gibi meydana gelir ve yaygın olarak koltuk altlarında ortaya çıkar. Yanısıra böcek ısırıklarından şiddetli yaralanmalara (dokularda kan toplanmasına yol açarak) kadar geni yelpazede çeşitli faktörler buna neden olabilir.

Kolun cilt, kemik yada yumuşak dokularındaki iyi yada kötü huylu tümörler de kolda yumruya neden olmaktadır. İyi yada kötü huylu olup olmadığının belirlenebilmesi için cerrahi olarak biyopsi yapılması gerekebilir. Kist adı verilen içi sıvı dolu olan yapılar vücudun çeşitli yerlerinde oluşabileceği gibi kolda da oluşabilir. Bazı kistler inflamasyon, tümör yada zamanla meydana gelen yırtık ve aşınma sonucu gelişebilirken diğerleri doğum ile birlikte mevcut olabilir.

Romatizmal artrit gibi vücuda iltihap üretimine neden olan bir sorun, kolda olduğu gibi başka yerlerde de yumru oluşturabilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Koldaki yumruya çeşitli faktörler neden olmaktadır ve her faktörün tetiklediği bakla belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kolda lokalize olarak kanama veya morarma, irin ve akıntı, kızarıklık ve sıcaklık, hassasiyet veya ağrı meydana gelebilir.

Diğer yandan vücut genelinde ve farklı bölümlerinde ateş ve titreme, eklem sertliği ve ağrı, terleme ve zayıflama ortaya çıkabilir.

Fakat bu belirtiler yada ilave olarak kontrol edilemeyen kanama, hızlı kalp hızı (taşikardi) ve kola uzanan kırmızı düzensiz çizgiler varsa bu belirtiler aciliyet ifade eder ve derhal acil servise görünmelisiniz.

KOLDAKİ YUMRUNUN NEDENİ NELER OLABİLİR?

Travmatik nedenler

 • Kemik kırıkları
 • Hematom (vücut dokularında kan toplanması)
 • Böcek ısırıkları

Bulaşıcı nedenlerKolda Kitle Nedenleri Nelerdir

 • Apseler
 • Selülit (deri altındaki doku ve derinin enfeksiyonu)
 • Papilloma virus enfeksiyonları (siğiller)

İnflamatuar nedenler

 • Gut (eklemlerde ürik asit birikmesinin neden olduğu artrit türü)
 • Osteoartrit (eklem kıkırdaklarının ve kemiklerin dejenerasyonu ile karakterize artrit tipi)
 • Romatizmal ateş (Özellikle kalp ve kan damarlarındaki bağ dokusunun ve eklemlerin iltihabı ile ve karakterize bir hastalık)
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık)

Tümörler

 • Fibrom (fibröz ya da bağ dokusunda oluşan iyi huylu tümör)
 • Lipom (iyi huylu yağ büyümesi)
 • Lenfoma (lenf sistemi kanseri)
 • Melanom (pigment üreten hücreler olan melanosit veya vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan cilt kanseri)
 • Nevüsler (cildin mol)
 • Melanom dışı deri kanserleri

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolda Kitle Yumru Beze Kist
El ve Ayaklarda Cilt Soyulması
Turner Sendromu Nedir?
Boğazdan Kulaklara doğru Çıkan Kaşıntılı Durum neye İşarettir?
Adet Kanaması Belirtileri Beyaz Akıntı
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.