KOLESTROL
kolesterolKolesterol aslında bedenimizde var olan bir maddedir. Yağa benzeyen kolesterol vücutta aşında damar tıkanıklığı da denmektedir. Bu yüzden aslında kolesterol kalp, böbrek gibi hastalıkların sebebidir ve çok dikkat edilmesi gerekir.

Yüksek kolesterol
Kanımızda LDL-kolesterol ve HDL-kolesterol denilen değerlere bakılarak kolesterol hakkında yorum yapılabilmektedir. LDL eğer yüksek bir değer taşıyorsa riskli, HDL ise düşük değer taşıyorsa riskli demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Normalde 20 yaş üzeri kişilerde kandaki kolesterol düzeyi 200 mg/dl’nin altı olması gereken değerdir. 239’a kadar sınır 240 yüksek bir değerdir. LDL 130 mg/dl’nin altı istenilen değerdir. 159’a kadar fazla risk olmamakla birlikte 159’dan fazlası risk taşımaktadır. HDL ise 35 mg/dl’nin altı düşük değer sayılır. HDL kolesterol yükseldikçe riskin azaldığı bilinir. Bu değer bayanlarda 55 erkeklerde ise 45 olması gerekir.

İyi kolesterol- kötü kolesterol nedir? Nasıl ayırt edilir?
Kolesterolün yağımsı bir maddeden meydana geldiğini söylemiştik. Bildiğiniz gibi yağlar su içinde çözünmezler. Kolesterolde kan içerisinde çözünmez. Çözünmesi için karaciğerden gelen bir madde olan protein ile birleşirler. Birleştikleri zaman lipoprotein denilen bir maddeyi oluşturmaktadırlar. Bu lipoproteinlerden en bilineni ve kolesterolü ölçmek için kullanılanları HDL ve LDL’dir. LDL kötü huylu, HDL ise iyi huylu kolesteroldür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterolün yükselme sebepleri?
kolesterol resimleriKandaki kolesterolün düzeyini etkileyen birden fazla neden mevcuttur. Şişmanlık başlı başına bir kolesterol yükselmesi sebebidir. Bunun dışında 50 yaşında sonra artık insanlarda kolesterol yükselmeye başlamaktadır. Kadınlar menopoz sonrasında mutlaka bir kolesterol artışı gözlemlenir. Stres faktörü de kolesterolün yükselmesini tetikleyen bir nedendir. Bunun dışında kolesterol bazen genetikte olabilir. Ayrıca bazı tür gıdalar ve beslenme şekilleri de (örneğin fast food) kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır.

Bundan korunmak için beslenme şekillerine dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Kolesterolden korunmak demek kalp ve damar hastalıklarından, tansiyondan ve böbrek hastalıklarından korunmak anlamına gelir. Kolesterolün yüksek olması demek özellikle kalp ve damar rahatsızlıklarına davetiye çıkartmak demektir.

Yüksek kolesterol birden bire yükselen ve ortaya çıkan bir hastalık değildir. Uzun zaman sonucunda damarlarda kolesterolün birikmesi ve tıkanması ile ortaya çıkar. Biriken bu tıkanıklık bir gün aniden rahatlanmanıza neden olabilir. Yüksek kolesterol bedenimize tahmin edemeyeceğimiz zararlar verebilir. Kalp damarlarında tıkanıklık olması kalp krizine neden olabilir. Ayrıca kalp damarlarındaki tıkanıklık ameliyat gerektiren durumlara kadar varabilmektedir. Boyun damarlarındaki tıkanıklıklar beyin damarlarına kadar varabilir ve felçlere neden olabilmektedir. Börek damarlarında görülen kolesterole bağlı tıkanıklıklar tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi sorunları doğurur. Göz damalarında oluşabilecek bir tıkanma ise körlüğe kadar varabilmektedir.

Kollesterolün Belirtileri nelerdir?
kolesterol_yapan_yiyeceklerKolesterol aslında sinsi bir hastalıktır ve zaman içinde yavaş yavaş oluşur. Çoğu zaman belirti vermez verdiği anda ise sorun çoktan başlamış demektir. Eğer kalp sorunlarına yol açtıysa, göğüste ağrı, baş dönmesi, bulantı, kusma, denge bozukluğu, görme bozukluğu, uyuşma ve halsizlik gibi belirtiler verir. Felç gibi durumlara yol açtığı durumlarda baş dönemsi, denge kaybı, yüz kol ve bacaklarda hissizlik ve hareket zorluğu zihinde bulanıklık gibi belirtiler vermektedir.

Kollesterol Tedavisi?
Kanda yapılan bir tahlil sonucu kolesterolün belirlenmesi ile bir beslenme programı ile birlikte ilaç tedavisi yapılır ve kolesterol seviyelerini düzenleyici ilaçlar verilir. Hasta bunları mutlaka kullanmalı ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdır. Ayrıca kolesterole iyi gelen besinler ve bitkisel takviyelerde doktora danışılarak yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Pilleri
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
Artrit Ağrısı İçin Anti-Enflamatuar Krem ve Jeller
Kanserin Önlenmesi
Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi
Alerji
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.