KOLESTEROLE İYİ GELEN 9 BESİN NEDİR?
Çizburger, sosis, kızarmış yiyecekler, hamur işleri, kebaplar ve dondurma… Bunlar gerçekten hepimizin vazgeçemeyeceği tatlar arasında yer almakta. Ama bu besinler doymuş yağ bakımından son derece zengin olup, kandaki kolesterolünüzü çıldırtabilir. Bu çılgınlık ise sizde tehlike sinyalleri oluşturur. Bu konuda size iyi bir haberimiz var. Hangi gıdaların kolesterole iyi geldiğini bilmek gerek kalp gerekse de genel sağlık için son derece önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. 1.    FİBER KAYNAĞI BESİNLER
  Fiber yada lif oranı yüksek gıdalar yiyin. İki tip lif vardır: çözünür ve çözünmez. Özellikle çözünür lif düşük kolesterolünüzü kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Çözünmez lif ise vücudunuzun düzenli olmasına yardımcı olur. Aslına bakarsanız, küçümsememiz gereken bir meyvedir: elma. Bir elmada iki tür lif vardır. Kabuğu ve etli kısmı ile her iki tür lifi de bünyesinde barındırır. Peki, başka hangi gıdaların çözünebilir lif içeriği yüksektir ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilir?
 2. 2.    TAHIL TANELERİ
  Yulaf ezmesi, kepekli ekmek, pirinç kepeği, arpa ve makarna gibi çeşitli tahıl ürünleri yiyin. Kepekli tahıllar dahil olmak üzere günde altı veya daha fazla porsiyon yemeniz önerilir. Kepekli tahıllar genel sağlık ve özellikle kabızlığın önlenmesinde birebirdir. Ayrıca obeziteye “dur” demenin ilk adımıdır.
 3. 3.    MEYVE VE SEBZEYİ ÖZÜMSEYİN
  Anneniz sizin meyve ve sebze yemeniz konusunda yerden göğe haklıydı. Farklı türde olsun mutlaka her öğününüzde sebze ve meyve türü yemelisiniz. Hatta daha fazla porsiyon hedefleyin.
 4. 4.    SÜRPRİZ KAZANÇ
  Fasulye ve bezelye küçük ama güçlüdürler. Onlarda çözünür lif bulunmaktadır. Bu nedenle kol
 5. esterol karşı savaşta sizin müttefikiniz olabilir.
 6. 5.    KABUKLU YEMİŞLERBazen fındık, fıstık ve ceviz ile keyfinize keyif katabilirsiz. Kabuklu yemişler ve tohumlar kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak, yalnızca sınırlı miktarlarda yiyeceğinizi hatırlayınız.
 7. 6.    ET YEMEK DE SERBEST AMA BİR FARKLI
  Et yemenize onay var. Ama küçük bir titizlikle. Et yağsız olmalı. Tavuk yiyecekseniz derisini yememelisiniz. Ve aşırıya kaçmayın.
 8. 7.    NE İLE PİŞİRECEĞİNİZE DİKKAT!!
  Yemek pişirirken, doymamış bitkisel yağlar kullanmayı deneyin. Bunlar arasında kanola, mısır, zeytin, aspir, ayçiçeği ve soya yağından deneyebilirsiniz.
 9. 8.    STANOL VE STEROLLER
  Bitki stanol ve sterolleri, aynen çok çözünür lif gibi, sindirim sisteminden kolesterolü emer. Bugünün gıda ürünlerinde soya ve uzun boylu çam ağacı yağları kullanılmaktadır. Bazı margarinler, portakal suyu belirli türleri ve bazı gıdalar stanol ve steroller içerir.
 10. 9.    ISLAK VE ETKİLİ…
  Balık belki kolesterolünüzü düşürmez ama yağlı bir balıkta doymuş yağ oranı düşük olduğundan sizin için iyi olabilir. Somon, ton balığı ve uskumru son derece sağlıklı olup omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu da sağlık açısından son derece yararlıdır. Haftada en az iki kez olmaz ise bir kez mutlaka fırında veya ızgarada balık tüketiniz. Balık ayrıca çocuk, genç ve yetişkinlerin zihinsel sağlığı açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalça Protezi
Cerrahi Bölgede Enfeksiyon
Menisküs Yırtığı
100 Yaşına Kadar Yaşamak
Patates kızartılmadan önce !
Araştırma: Üzüm ve Yüksek Tansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.