KOLESTEROLÜN ZARARLARIkolesterolün zararları

Bedenimiz fonksiyonlarını yeteri kadar uygun şekilde yerine getirebilmesi için kolesterole ihtiyaç duyar. Kolesterol karaciğer tarafından yapılan ve buradan vücuda dağıtılan yağlı bir maddedir. D vitamin ve bazı hormonların yapılması için gereklidir ve bunun yanı sıra safra sitlerinin oluşturulmasında da gereklidir. Yediğimiz gıdalar, özellikle hayvansal yağlardan vücudumuzun kolesterolünün yüzde 25’inden daha azını alırız.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek kolesterol demek kanınızda ihtiyacınızdan daha fazla kolesterole sahip olduğunuz anlamına gelir. Yüksek kolesterolü olan çoğu kişide herhangi bir belirgin belirti görülmez. Bunu ille de anlamak istiyorsanız hastanelerde basit bir kan testi yaptırmanız yeterlidir. Eğer yüksek kolesterolünüz varsa diyet değişiklikleri, egzersiz ve önerilen ilaçları kullanarak bunu düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltabilirsiniz.

Dolaşım Sistemine Verdiği Zararlar

Kolesterol lipoprotein aracılığıyla kan dolaşımına taşınır. Lipoproteinlerin iki türü vardır ve bizim ikisine de ihtiyacımız vardır. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) ihtiyaç duyulan yere taşınan kolesteroldür. Çok fazla kolesterol varsa, bu arterler içinde kalabilir. LDL, bu nedenle yaygın olarak “kötü kolesterol” olarak bilinmektedir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ise doku ve hücrelerden ekstra kolesterolü alır ve yeniden kullanılmak üzere tekrardan karaciğere geri getirilir. HDL bu nedenle vücudumuzda “iyi kolesterol” olarak bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

Arterlerin görevi kanı kalpten vücudunuzun diğer bölümlerine taşımaktır. Çok fazla LDL ve yeterli olmayan HDL arter yada atar damarlarda plak adı verilen kolesterol, yağ ve diğer elementlerin bir sertleşmiş bir karışımının oluşmasını daha olası hale getirmektedir.

Bu plaklar nedeni ile arterler özellikle de koroner arterler daraldıkça kalbin çalışması zorlanacak ve plağın oluştuğu ve kan akımının azaldığı yada hiç gitmediği bölüm besin ve oksijensiz kalacaktır. Bu evreden sonra sonucu tahmin edebilirsiniz. Plak sonradan kan pıhtısına neden olabilir ve bu da kişi için en büyük kalp krizi riskini oluşturur. Kalbe az kan gelmesinin belirtilerini önemsemek ve bilmek gereklidir. Göğüs rahatsızlığı, göğüste basınç ve ağrı (anjina) böyle bir durumdan size haber veren uyarılardır. Ayrıca çene, boyun, omuz, kol veya sırt ağrısı da olabilir.

kolesterolün zararları nelerdir

Kalp kasının bir bölümüne kan akışı bloke edilirse, sonuç kalp krizidir. Kriz demek kalbin o bölgedeki kalp kasının ölmesi demektir. Kan akışı hızlı bir şekilde, en kısa zamanda tekrardan sağlanması gerekir yada geç kalınması durumunda kalıcı kalp hasarı veya ölüm riski olacaktır.

Diğer yandan, bu tehlikenin dışında, plak beyninize kan taşıyan arterlerde birikir yada oluşursa beyin oksijenden yoksun kalır. Beyin hücreleri hızla hasar görmeye başlar ve ölür (inme). Bu durumda inme meydana gelir. Semptomlar arasında ani zayıflık ve uyuşma bulunmaktadır. Beynin ilişkili alanına bağlı olarak konuşma, görmede sorun veya bacaklarda hareket güçlükleri ortaya çıkabilir. İnme beyin hasarı, sakatlık veya ölüme neden olabilir.

Plak ayrıca kol ve bacaklarda meydana gelirse bu uzuvlara giden kan akımına ile müdahale edebilir (periferik arter hastalığı). Bacaklara kan temini bloke edilirse, hissizlik ya da ağrı hissedilebilmektedir. Bu ise uzuvlarda enfeksiyon riskini artırmaktadır. Kan eksikliği yada yetersizliğinin devamlı olması doku ölümü yani kangrene neden olabilir.

Sindirim Sistemine Verdiği Zararlar

Yüksek kolesterol safra taşı yol açan safrada bir dengesizlik meydana getirebilir. Safra taşının yüzde 80’inden fazlası kolesterol taşlarıdır.

Arterlerde plak birikimi aynı zamanda böbrekler ve mideye kan akışını engelleyebilir. Bağırsaklarda ya da bağırsaklara giden damarlarda bir tıkanıklık olduğunda intestinal iskemi sendromu meydana gelebilir. Bunun belirtileri arasında karın ağrısı, bulantı, kusma ve kanlı dışkılama bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    cok iyi anlatmışsnz saolun bılgler ıcn tesskkurler

    Sağlık

    YUKARIDA VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜRLER
    ALLAH TABİBLERİN EKSİKLİĞİNİ VERMESİN

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DOĞAL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER İLAÇLAR
Dirsekte Döküntü Neden Olur
Ellerde Soğukluk ve Nedenleri
Kısırlık
Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
Şeker hastalığı olanlar oruç tutabilirmi?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.