Kalınbağırsak iltihabı ;

            kalın bağırsakKalınbağırsağın (kolon da denir) görevi, katı haldeki dışkıyı peristaltik hareketlerle (ritmik bağırsak hareketleri) makata doğru iterken dışkıdan tuz ile suyu soğurmaktır. Kalınbağırsağı kaplayan mukoza zarının iltihabına “kolit” adı verilir.

            Kalınbağırsak iltihabının iki türü vardır. Enfeksiyon ya da alerji sonucu görülen akut tür kısa sürer, kronik ya da ülserli kolit ise ciddi sorunlara yol açabilen çok daha önemli bir hastalıktır. Her yaşta görülebilmesine karşılık en çok 20-40 yaş arasında rastlanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

            Nedenleri;

            Akut kolitin nedenleri dizanteri, tifo, enterovirüsler ve daha çok besin alerjileridir.

            Kronik kolitin nedeninin ise kesin olarak bilinmemesine karşılık, bazı varsayımlar vardır. Bunlar arasında bakteri enfeksiyonları, süt ve süt ürünlerine karşı alerjiler sayılabilir.

            Belirtiler ve Tehlikeleri;

            Kalınbağırsak iltihabının iki tününde de belirtiler, karın ağrısı ile apansızın başlayan sulu ishaldir. Kronik kolitte hasta günde 15-20 kez dışkı yapma gereksinimi duyabilir ve her seferinde çok miktarda iltihap, mukus, hatta kan atılır. Bazen de hasta boşalma gereksinimi duymasına karşılık dışkı çıkarmaz. Daha ağır durumlarda dehidratasyon (susuz kalma), kansızlık, iştahsızlık, zayıflama, kusma ve yüksek ateş görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

            Tedavi ve Sonuç:

            Akut kolitte hasta yatakta dinlenmelidir. İshale karşı kaolin içeren ilaçlar kullanılır.

            Kronik kolit tedavisinde ise günde üç kez salazoprin (antibiyotik ile aspirine benzeyen maddelerin bileşimi) verilir. Bağırsağa sıvı hidrokortizon verilmesi ise ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Hasta yumuşak, protein açısından zengin besinlerle beslenir, pek az meyve ve sebze yer. Hastalığın nedeni psikolojik ise ruhsal tedavi de yararlı olabilir.

            Akut kolitte hastalığın nedeni ortadan kalktığı zaman hasta tam anlamıyla iyileşir. Kronik kolit krizinden sonra bazı hastalar iyileşir, ama çoğunda hastalık ömür boyu sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ELMA SİRKESİ DENİLİNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
Elma Sirkesi
Bursit
SOĞUK NANELİ YEŞİL ÇAY
Kafa Derisi Kaşıntısı
Kandidiyazis (Pamukçuk) Nedenleri, Kimler Risk Altında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.