TESTLER

Kolon kanserlerinin neredeyse tamamı poliplerden kaynaklanmaktadır. Fakat poliplerin kansere çevirmesi genellikle yılları almakta ve yavaş yavaş gelişmektedir. Bu yüzden polipler kansere dönmeden tarama testlerinin yapılması çok önemlidir. Yapılan bu testler erken teşhis ve tedavi imkanı sağlarken kolorektal kanserlerin bulunması için de yardımcı olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarama yöntemlerinin her birinin kendine göre yararları ve riskleri bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan testler şunlardır:

Kolonoskopi: Kolonoskopi işlemi bir video kamera ve monitöre bağlı, uzun, ince, esnek bir boru ile gerçekleştirilir. Kolonoskopi sırasında tüm kolon ve rektum görüntülenir.

Bu prosedür kolorektal polipler ve kolorektal kanser için en etkili testtir. İşlem sırasında poliplerle karşılaşılırsa polipler alınabilir ya da analiz edilmek üzere biyopsi örnekleri alınabilir. Kolonoskopiden önce hastanın uyması gereken bir diyet ve bağırsakların temizlenmesi için alması gereken müshil ilaçlar olacaktır. Tanısal kolonoskopinin riskleri arasında kolon duvarında kanama ve kolon delinmesi gösterilebilir. Bazı komplikasyonlar da polipler alındığında ortaya çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarlı tomografik kolonografi: Ayrıca sanal kolonoskopi olarak da adlandırılan bilgisayarlı tomografi taraması kolonun son derece hassas bir X -ray görüntüsünü çeker. Bu yöntemle doktorunuz vücut içine herhangi bir cihaz göndermeden kolon ve rektumun her bölümünü görme imkanı elde eder. Taramadan önce kalın bağırsağın iyice temizlenmiş olması gerekir. Bağırsakların temizlenmeden testin başarılı sonuçlar verdiği araştırmalar da bulunmaktadır.

Bu yeni teknoloji kolon incelemesinin daha güvenli, daha rahat ve daha az invazif bir tarama olmasını sağlamaktadır. İşlem normal kolonsokopiye göre daha hızlı yapılabilir ve sedasyon gerektirmez. Ancak verdiği sonuçlar itibariyle normal kolonoskopi kadar kesin olmayabilir. Normal kolonoskopiye göre bir diğer eksisi de, bu yöntem ile doktorun polipleri ve biyopsi örneği alamamasıdır. Bu nedenle testle polip tespit edilirse normal kolonoskopi yapılması gerekecektir.

• Esnek sigmoidoskopi: Bu testte ince, ışıklı bir tüp ile kolonun yaklaşık son 60 cm lik kısmı ve rektum bölgesi incelenir. Tüm kolon kanserlerinin yaklaşık yarısı bu bölgede bulunur. Doktorunuz eğer bu test sırasında polip görürse tüm kolonu incelemek için veya polipleri çıkarmak için normal kolonoskopi yapılmasını isteyecektir.

Sigmoidoskopi ile kolonun sadece üçte birlik son kısmı görülebilir. Bu yüzden kolonun geri kalan kısmında var olan polipler tespit edemez. Sigmoidoskopi yan etkisi olarak biraz rahatsız edici olabilir. Ayrıca, kolonda perforasyon için azda olsa  risk taşır. Yine de taşıdığı riskler normal kolonoskopiden daha azdır.

Baryum lavmanı: Kalın bağırsağın röntgen ile değerlendirilmesini sağlayan bir testtir. Baryum içeren bir kontrast lavman şeklinde bağırsak içine verilir. Baryum lavmanı rektum, kolon ve ince bağırsağın az bir kısmının siluetinin röntgende görünmesini sağlar. X -ray üzerinde daha iyi bir görüntü elde etmek için kontrastın yanı sıra hava da ilave edilebilir.

Baryum lavmanı testi ile üretilen görüntüler diğer tarama yöntemleri kadar net değildir ve polipler gözden kaçabilir. Ayrıca tespit edilen poliplerin kanserli olup olmadığını anlamak için de biyopsi yapılmasına izin vermez. Baryum ve hava ile bağırsağın gerilmesi rahatsızlık verebilir. Küçük de olsa kolon duvarının delinme riski bulunmaktadır.

Dışkıda kan testi: Dışkıda kan olup olmadığını anlamak için yapılan iki tür noninvaziv test vardır. Biri gaitada gizli kan testi (FOBT), diğeri ise fekal immüno histokimyasal testi (FIT) olarak bilinir. Testler hastanede yapılabileceği gibi örnekleri evde aldıktan sonra da hastaneye getirebilirsiniz. Diyet ve diğer faktörlerin sonuçları etkileyebilmesi nedeniyle talimatlara dikkatle uyulması önemlidir. Örnek alınan kit zamanında hastaneye teslim edilir.

Bu testler nispeten kolay olmakla birlikte, polipler için değil daha çok kanser için tasarlanmıştır. Fakat çoğu poliplerin ve kanserlerin kanama yapmaması gibi bir sorun bulunmaktadır. Bu nedenle bir polip ya da kanser varlığında bile negatif sonuç çıkabilir. Dışkıdan kan gelmesi durumunda ise kanser dışında hemoroid gibi başka bir durumdan da kaynaklanabilir. Bu nedenlerden dolayı, birçok doktor başka tarama yöntemleri ile birlikte dışkıda kan testlerini ek olarak istemektedir. Eğer testte kan negatif çıkarsa ve dışkıda siz hala kan görüyorsanız ileri testlerin de yapılması gerekecektir.

Dışkıda DNA testi: Bu yeni kolon kanseri tarama prosedürü dışkıda kanser hücrelerini tespit edebilir. Kötü huylu hücrelerin DNA’sı değişmiş olacağından bu test ile kanserli tümörler ve prekanseröz poliplerin bazı tipleri için DNA mutasyonlarını tespit edilebilir. Dışkıda DNA testinin güvenirliğinin arttırılması için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Test, poliplerden ziyade kolon kanserini tespit etmek için geliştirilmiştir.

Genetik test: Eğer kolorektal kanserli bir aile öyküsü varsa, genetik test yapılması istenebilir.Yapılan bu kan testi kolon veya rektum kanseri açısından riskli bir konumda olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olur.

Genetik testin de bazı negatif yönleri bulunmaktadır. Sonuçlar belirsiz kalabilir veya genlerin kusurlu çıkması mutlaka kanser gelişeceği anlamına gelmez. Ancak genetik yatkınlık olması düzenli tarama yapılması ihtiyacını doğurur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
Anal Bölgede Kaşıntı Hangi Hastalıkların Habercisi
El ve Ayaklarda Cilt Soyulması
Kafein Kan Basıncını Artırır Mı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.