KOLON POLİPLERİ NASIL ÖNLENİR?

Yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle kolon polipleri ve kolon kanserleri riski önemli ölçüde azaltılabilir. Aşağıdaki bazı öneriler kolon polipleri ve kolon kanseri riskini düşürmeye yardımcı olacaktır:

• Kalsiyum düzeylerine dikkat ediniz. Daha önce poliplerle karşılaşmış olsanız bile kolon polipleri ve kolon kanserlerine karşı korumada kalsiyumun etkisi büyüktür. Kalsiyum içeren iyi besin kaynakları yağsız veya az yağlı süt, diğer süt ürünleri, brokoli, lahana ve konserve somonlardır. Kalsiyum emilimine yardımcı olan vitamin D, aynı zamanda kolorektal kanser riskini azaltmada da etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

D vitamini, takviyeli süt ürünleri, karaciğer, yumurta sarısı ve balık gibi besinlerden alınabilir. Aynı zamanda güneş ışığı vücuttaki bazı kimyasalların kullanılabilir vitamin formuna dönüşmesini sağlar. Güneşe fazla çıkamıyorsanız ve süt içemiyorsanız kalsiyum ve D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

• Diyetlerinizde meyve, sebze ve tam tahıllı gıdaları bolca bulundurunuz. Bu tür besinler ve lif açısından zengin diğer besinler kolon poliplerine yakalanma riskini azaltır. Meyve ve sebzeler ayrıca kanseri önlemeye yardımcı antioksidanlar içerir. Sağlık otoriteleri her gün meyve ve sebzelerden en az beş porsiyon yenmesini önermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Yağ tüketimine dikkat ediniz. Bazı yağ türleri kolon kanseri riskini artırabilir. Günlük kalori alımının en fazla yüzde10’u doymuş yağ olmalıdır.

• Alkol tüketimini sınırlayınız. Aşırı miktarda alkol tüketimi kolon polipleri ve kanser riskini artırabilir.

• Sigara içmeyiniz. Sigara içilmesi kolon ile ilişkili hastalıklar dâhil olmak üzere vücudun birçok organında olumsuz etkide bulunur. Bu nedenle içiliyorsa bırakmaya çalışmak, içmeyenler içinse hiç başlamamak en iyisi olacaktır.

• Fiziksel olarak aktif kalmaya çalışın ve sağlıklı vücut kilonuzu korumaya çalışın. Sadece kilo kontrolü bile kolorektal kanser riskini azaltmaktadır. Fiziksel olarak aktif olmak da önemli ölçüde kolon kanseri riskini azaltabilir. Önerilen minimum fiziksel aktivite haftanın en az beş günü ve günde en az 30 dakika aktivitedir. Kilolu iseniz kilonuzu sağlıklı bir düzeyeçekene kadar kilo vermeniz önerilir.

• Aspirin kullanımı için doktorunuza danışınız. Düzenli aspirin kullanımının polip riskini azalttığına dair bulgular vardır. Ancak aspirin kullanımı gastrointestinal kanama riskini artırabildiği için sürekli bir aspirin kullanım rejimine başlamadan önce doktorunuza danışınız.

• Hormon tedavisi hakkında doktorunuzla konuşun. Menopoza geçmiş bir kadın iseniz hormon tedavisi kolorektal kanser riskini azaltabilir. Ancak hormon tedavisinin tüm etkileri olumlu değildir. Östrojen ve progestinin birlikte alındığı bir kombinasyon olan hormon tedavisi meme kanseri, bunama, kalp hastalığı, felç ve kan pıhtılaşması risklerini artırabilir. Bu nedenle sadece kolon poliplerinin önlenmesi için kullanılmaz.

 • Eğer yüksek risk altında iseniz seçenekleri göz önünde bulundurunuz. Adenomatözpolipozis (FAP) açısından ailede bir öykü varsa genetik testler yapmanız gerekebilir. FAP tanısı konması halinde erken yaşlarda düzenli olarak kolonoskopi testlerine başlamanız ve bunu devam ettirmeniz istenecektir. Doktorunuz tüm kolonu çıkarmak için ameliyat önerebilir. Lynch sendromu riski olan kişilerin 20 yaş civarında düzenli kolonoskopiye başlamaları önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
40′ lı Yaşlarda Yapılan Makyaj Hataları
Parmak Uyuşması ve Nedenleri
Diz Şişliği Nasıl Azaltılır?
Bebek Gibi Yumuşak Bir Cilt İster Misiniz
Üç Aşamada Yüz Tıraşı Nasıl Olunur
Kas Seyirmesi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.