TEDAVİ VE İLAÇLAR

Kolon poliplerinin bazı türlerinin malign olma olasılığı çok daha fazla olduğu içinbir patolog genellikle hücrelerin potansiyel olarak kanserli olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında polip dokuyu inceler. Poliplerin farklı sonuçlar verme ihtimalinden dolayı doktor tespit edilen tüm polipleri incelemek isteyebilir.

Poliplerin büyük çoğunluğu kolonoskopi veya sigmoidoskopi sırasında özel aygıtlarla kesilerek alınır. Bazı küçük polipler isekoterize veya elektrik akımı ile yakılır.  Polip çıkarılması(polipektomi) esnasında karşılaşılabilecek risk kanama vekolon perforasyonudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ameliyat

Kolonoskopi esnasında kıskaç ile alınamayacak kadar büyük olan polipler ameliyat ile alınır. Ameliyat için günümüzde daha çok laparoskopik yöntem tercih edilir. Laparoskobik yöntemde, karın bölgesinden birkaç yerden küçük kesiler yapmak suretiyle kolona ulaşılır. Bu kesilerden görüntü elde etmeyi sağlayan ışıklı kamera ve cerrahi işlemi yapmaya yarayan diğer özel aletler gönderilir. Laparoskopik cerrahi işlemi geleneksel şekilde tek bir tane büyük kesi yapılarak yürütülen ameliyattan daha etkili, daha ağrısız olmakta ve daha hızlı iyileşme sağlamaktadır.  Polipler alındıktan sonra aynı yerde tekrarlamaz ancak kolonun diğer bölgelerinde yeni poliplerin oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle takip son derece önemlidir.

Endoskopik mukozal rezeksiyon

Bazı özel tıp merkezleri kolonoskopi ile daha büyük poliplerin alınabilmesi için endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) işlemini gerçekleştirmektedir. Yeni geliştirilen bu teknikte özel bir sıvı çevreleyen dokudan polipleri yükseltmek ve izole etmek için polip altına enjekte edilir. Bu işlem büyük polipleri dahakolay çıkarmak için yapılır. Bu yolla ameliyat önlenebilir. Ancak karşılaşılabilecek komplikasyon oranlarını karşılaştırmak için henüz erken.

Sponsorlu Bağlantılar

Kolon ve rektumun alınması

Ailesel adenomatöz polipozis (FAP) gibi nadir kalıtsal sendromlarda tüm kolon ve rektumun alınması (total proktokolektomi ) gerekebilir. Daha sonra “ileal anal anastomoz” olarak bilinen bir prosedürle bir torba ince bağırsağın son kısmını (ileum) doğrudan anüse bağlamak için kullanılır. Bu işlem sulu ve daha sık olan dışkılama durumlarını bile normale yakın bir şekilde yapmayı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Süt Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri
Kanama Problemleri Nedenleri
Sedef Hastalığı
Kişilik
Memenin Kahverengi Kısmında Şişlik
Ayak şişmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.