KOLON NASIL TEMİZLENEBİLİR?
Kolon kelimesi kabaca kalın barsak anlamında kullanılmaktadır. Biraz daha bilimsel yaklaşacak olursak kalınbarsağın çekumdan(kalın barsağın ilk bölümü) rektuma(kalın barsağın son bölümü) kadar olan kısmına verilen addır.

Bilindiği üzere kolonun görevi dışkıdan suyun emilmesini sağlamaktır ve kolonun memeliler sınıfındaki canlılarda değişik şekilleri bulunmaktadır. Kolonun temizlenmesi sağlıklı bir vücut için gereklidir. Çünkü tüm kronik hastalıkların hemen hemen % 90’ı gastrointestinal sistem enfeksiyonu nedeniyle meydana gelmektedir.
KOLON NEDEN TEMİZLENMELİDİR?
Bağırsak sorunları veya kabızlık ciddi sağlık sorunları için bir uyarıdır. Yenilen gıdalar barsak hareketleri ile çıkarılmadığı zaman sitemde çok fazla toksin birikmesine neden olur. Ve bu da zamanla daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaç yaşında olursanız olun, toksinler ve kimyasal maddeler kolayca kolon ve bağırsak sisteminde birikebilir ve bunun düzenli bir şekilde temizlenmiş olması gerekebilir. Kolon temizliği haplar kullanılarak karşılanabildiği gibi kolon temizleme için doğal çözümler de yer almaktadır. Doğal olarak kolonun temizlenmesi doğal otlar, besleyici lif açısından zengin bir diyet ve birkaç yaşam tarzı değişiklikleri ile kolayca yapılabilmektedir. Bitkisel kolon temizliği veya doğal kolon detoksifikasyonu çok basit bir işlemdir.

Peki, kolon neden temizlenmelidir? Ya da kolon temizlemenin faydaları nelerdir? Neden yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Düzenli bağırsak hareketlerinin sağlanması amacı ile
  • Sindirim sisteminin gelişmesi için
  • Besinlerin emiliminin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesi
  • Gaz sorunundan kurtulmak için
  • Temiz, sağlıklı bir cilt ve deriye sahip olmak için
  • Güçlü ve daha fazla enerjik olmak için
  • Genel olarak sağlıklı olmak için kolon temizleme yapılmaktadır.

DOĞAL KOLON TEMİZLEME METOTLARI
Sağlıklı bir kolona sahip olmak için aşağıdaki doğal çözümleri uygulayabilirsiniz.

DİYET: Her zaman vücudunuzun temizlemek için fiber(lif) bakımından zengin doğal gıdalar yiyin. Belirli meyve, sebze ve tahıllar lif açısından zengindir. Lif bakımından zengin bazı gıdalar tüm kepekli hububatlar, fasulye, ıspanak, bezelye, mısır, kırmızılhana, esmer ekmek, havuç, muz, patates ve elma olarak sıralanabilir. Bunun yanında kolon temizliği için diyetinizde bir portakal ile başlamak ilk ve iyi bir adım olacaktır.
DOĞAL OTLAR: Psyllium(karnıyarık otu) çekirdeği, sinameki, Akdiken, sarımsak ve rezene gibi doğal otlar kolonun boşaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu otları elde edemiyorsanız tablet ya da kapsül şeklinde kullanılması daha kolaydır.
KURU ERİK: Kuru erik suyu da hem kabızlık hem de vücut temizliğinde harika etkilidir. Diğer bir etkili reçete de taze sıkılmış meyve ve sebze sularıdır.
PERHİZ YA DA ORUÇ: Haftada bir ve ya iki kez perhiz yapın. Bu sırada vücut saf olmayan maddeleri sindirir ve yeni hücre oluşumunu sağlayarak vücudu detoksifiye eder. Perhizden sonra soğan, sarımsak ya da muz yiyerek kolon temizliğine destek veriniz. Bu gıdalar doğal pro-biyotiklerdir. Ayrıca dost bakterilerin çoğalmasına da imkn sağlar.
SU İÇİN: Su, kolon temizlemek için en kolay yoludur. Her gün 8-10 bardak su içilmesi dışkının daha kolay dışarı boşalmasını sağlar. Sadece bol su içerek kolonun işlevini büyük ölçüde geri yükleyebilirsiniz.
KOLON TEMİZLEME KİTLERİ: Düzenli diyet ve egzersizin yanında kolon temizleme kitlerini kullanarak kendi başınıza evde temizlik yapabilirsiniz. Bu kitlerde ihtiyaç duyduğunuz her şey yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şarbon
Tiroid Nodülü Belirtileri
göbek eritme hareketleri
Kas Distrofisi (Müsküler Distrofi)
Çalışırken kilo almamanın yolları
Pnomoni (Zatürre) Nasıl Belirti Verir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.