Yazımızda koltuk altı şişlikleriyle ilgili bilgiler bulacaksınız. Aşağıdaki linklerden ilgili konu başlıklarına kolayca ulaşabileceksiniz.

Koltuk altı lenf  Bezleri kolumuz ile omzumuzun birleştiği yerde kolumuzun iç kısımlarından başlar ve bayanlarda meme eteklerine kadar devam eder. 3-5 mm büyüklüğünde nodüllerden oluşan bu bezler tanecikli bir yapıya sahiptirler. Bu bezlerin büyümesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu hastalıklar genelde İltihaplar şeklindedir. Koltuk altı bezlerinin keçe gibi sertleşmesi, buralardan çıkacak küçük çaplı yaralar koltuk altı lenf bezlerinin enfeksiyona yakalanmasının belirtileridir.  Bir lenf dokusunun 1 cm den daha büyük olması her zaman için hastalık habercisidir. Bir lenf bezi ancak bir hastalık durumunda şişecek ve normal boyutlarından daha büyük bir boyuta ulaşacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Yaygın Koltuk Altı Lenf Dokuları Şişliği: Sadece belirli bir alanı ilgilendiren koltuk altı şişlikleri genelde basit hastalıkların habercisidir. Ancak bazı durumlarda bu şişlik bütün koltuk altıyla birlikte göğüs üzerine memelere doğru ilerlemiş ise ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Koltuk Altı şişliklerinin nedenleri Çok çeşitli sebeplere dayanır,

Bakteriyel Koltuk Altı Şişlikleri:

Viral Koltuk Altı Şişlikleri:

  • Enfeksiyöz mononükleoz,
  • Suçiçeği,
  • Zona,
  • AİDS(Bu çok nadir karşılaşılır lütfen telaş etmeyin),

Habis Koltuk Altı Şişlikleri:

Mantara Bağlı Şişlikler:

  • Sporotrikoz,

Antijenik Koltuk Altı Şişlikleri:

  • Çiçek aşısı,
  • Tifo aşısı,
  • Kızamık, Kabakulak vb. Aşıları
  • Alerjik reaksiyonlar

Sonuç Olarak:

Koltuk altı şişlikleri eğer sadece küçük bir alanı ilgilendiriyorsa telaş etmeden izlemeye alınması gerekir eğer bu şişlik büyüyerek daha fazla alanı ilgilendirmeye başladıysa ve özellikle bu şişliklere basitte olsa yaralar eşlik etmeye başladıysa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Özellikle gezici şişliklere dikkat etmek gerekmektedir. Bu şişliklerin en büyük belirtileri bir yerde ortaya çıkıp zamanla yok olurlar ancak belli bir süre sonra başka yerlerden tekrar ortaya çıkabilirler. Ya da aynı yerden tekrar ortaya çıkarlar. Bu durumda vakit kaybedilmeden bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ürenin Bitkisel Tedavisi
SEDEF TEDAVİSİ
Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Fil Adam Hastalığı Neden Olur
Kalıcı Dövme
Ayak Üşümesinin Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.