KOLTUK ALTI TERLEME TEDAVİSİKoltuk Altı Terleme Tedavisi

Gerekli tetkikler, kademeli bir yaklaşım ve sistematik değerlendirme ile can sıkıcı olan aşırı koltuk altı terlemelerinde başarılı sonuçlar elde edilebilir. İlk tedavi yaklaşımı, etkilenen anatomik bölgelere ve terlemenin şiddetine bağlı olarak değişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hiperhidroz (aşırı terleme) için önerilen bazı tedavi yaklaşımları şunlardır:

 • Reçetesiz ter önleyiciler: Terleme durumlarında ulaşılması kolay olduğu için genellikle ilkin bu tür ilaçlar kullanılır. Diğer ter önleyiciler başarısız olduğunda “alüminyum klorür” içeren ter önleyiciler daha etkili olabilir. “Doğal” ter önleyiciler genellikle çok yararlı olmamaktadır.
 • Reçeteli güçlü ter önleyiciler (Alüminyum klorür hekzahidrat yontoforez içerenler): Cilt yoluyla musluk suyunu kullanarak doğrudan elektrik kullanan cihaz kullanılır.
 • Oral ilaçlar: Anti-kolinerjikler olarak bilinen ilaç gurubu da terlemeyi azaltır.
 • Botoks (Botulinum toksini): Aşırı koltuk altı terlemelerinin tedavisinde etkisi onaylanan bir seçenektir.
 • Mikrodalga ile hasar: Bu teknikte kullanılan özel bir aygıt ile aşırı terlemeye neden olan ter bezlerinde hasar oluşturulur. 
 • Ameliyat:  Diğer tedavi seçeneklerinin etkili olmadığı durumlarda son çare olarak “paraspinal sempatektomi” veya bazı sinir yollarının kesilmesi gibi cerrahi işlemlere başvurulabilir.

Alüminyum klorür heksahidrat

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer normal ter önleyici ilaçlar etkili olmadıysa, genellikle hiperhidrozun (aşırı terleme) giderilmesi için çoğu doktor daha güçlü olan “alüminyum klorür hekzahidrat” (Drysol vd.) tavsiye etmektedir. Bu ilaçlar 10 gün boyunca gece yatmadan önce bir tane içilir.  Daha sonra ise haftada bir tane şeklinde kullanılmasına devam edilir. Alüminyum tuzları ter kanallarında toplanarak terlemeyi engeller.  Zamanla, aşırı terleme azalmaya başlayacağı için muhtemelen başka tedavilere ihtiyaç duyulmaz. Bu yöntem, koltukaltı bölgelerinde aşırı terleme sorunu olan kişiler için oldukça iyi sonuçlar verir ancak terleme sorunu avuç içi ve ayak tabanlarında olanları için tatmin edici sonuçlar vermeyebilir. 

Alüminyum klorürün ana yan etkisi bazen görülen tahriştir. Ama her zaman görülmez. Ortadan kaldırmak içinse kullanım sıklığının azaltılması veya hidrokortizon içeren anti-inflamatuar losyon veya ilaçların kullanılması fayda sağlar.

İyontoforez

İyontoforez, aşırı terlemeye yönelik bir tedavi olarak 50 yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. Etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Prosedürde, cildin ter üretimi ile mücadele etmek amacıyla elektrik akımını iletmek için su kullanılır. Her seansta yaklaşık 15-20 dakika boyunca akım verilir. Tedavinin başlarında haftada 2-3 seans uygulanırken daha sonra devamında hastanın durumuna ve verdiği yanıta göre üç haftalık aralıklarla takip devan edilir. İyontoforez tedavisinin ağrılı olduğu sanılmakta fakat gerçek öyle değildir.Koltuk Altı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır

İlaçlar

Glikopirolat (Robinul) gibi oral antikolinerjik ilaçlar bu durum için oldukça etkili olabilir, ancak ağız kuruluğu, uykusuzluk ve bulanık görme gibi yan etkilere yol açabilir.

Botoks

Botulinum toksin (Botox), daha çok kırışıklıkların yok edilmesi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Ancak kas spazmlarından baş ağrılarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir aslında. Koltukaltı aşırı terleme sorunu içinse en son başvurulan tedavi seçeneğidir.

Botoks koltukaltı veya el dokuları içine enjekte edilmek suretiyle terleme sorunu için kullanılır. Yaklaşık altı ay boyunca aşırı terleme sorunu için belirgin bir rahatlama sağlayabilir. Enjeksiyonların uygulanması rahatsız edici olabilir ancak küçük iğnelerin kullanılmaya başlanması yaşanan rahatsızlığı minimize etmektedir.

İlgili tıp otoriteleri tarafından etkisi onaylanmış olan botoks enjeksiyonlarının en önemli dezavantajı maliyetli olmasıdır.

Amerika’da FDA tarafından botoks enjeksiyonlarının avuç içi ve ayak tabanları için kullanımı için herhangi bir öneri olmamasına rağmen bazı doktorlar kullanmakta ve bazılarında başarı elde edilmektedir. Avuç içi ve ayak tabanlarında bu tedaviyi uygulamak fazla ağrıya neden olduğu için öncesinde uyuşturma yapılarak sinirlerin bloke edilmesi gerekir.

Mikrodalga, Laser ve ultrasonlu Prosedürler

Bu yeni teknikler ile aşırı terlemeye neden olan ter bezlerinin yok edilmesi hedeflenir. Çevre dokulara ise herhangi bir zarar verilmez. Ancak bu tedavi seçenekleri şu anda sadece koltukaltı bölgesi için uygun görülmektedir. Prosedürler genellikle doktor muayenehanesinde gerçekleştirilir ve işlemden sonra ilgili bölgede şişlik ve tahrişin yanı sıra diğer bazı küçük yan etkiler de görülebilir.

Bu tedaviler ile terlemenin önemli ölçüde azalma gösterdiği son zamanlarda yapılan çalışmalarla görülmüştür. Koltukaltı bölgesi dışındaki diğer vücut bölgelerinde kullanılıp kullanılamayacağı ise henüz netlik kazanmamıştır.

Hiperhidroz (aşırı terleme) için ameliyat yapılabilir mi ve ameliyatının potansiyel yan etkileri nelerdir?

Endoskopik torakal sempatektomi (ETS), aşırı terlemeden sorumlu sempatik sinirlerin cerrahi girişim ile kesilmesi için gerçekleştirilir. Sempatektomi, ciltteki ter bezlerini besleyen sinirlerin yok edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla cerrah bir endoskop aygını göğüs bölgesine kaburgalar ile koltukaltı arasına gönderir. Sinirlerin yok edilmesi ve daha net görüntü elde edilmesi için akciğerler söndürülür.

Sempatektomi hem etkili hem de riskli bir tedavidir. Yeni endoskopik tekniklere rağmen, prosedür yine de çeşitli önemli komplikasyon risklerini barındırmaktadır. Bunlar arasında vücudun diğer bölgelerinde aşırı terleme olması, akciğer ve sinir sorunları yer alır. Bu tür önemli ve ciddi komplikasyonlardan dolayı bu seçenek nadiren kullanılır ve sadece son çare olarak başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Merhaba. Koltukaltı terlemem var. Boyum ve kilom normal. Ancak özellikle yaz aylarında açık renkli tişört giyememekten tutun günde 2 kez duş almaya kadar bir çok sıkıntı yaşıyorum bu konuyla ilgili. Ameliyat ile koltuk altımdaki ter bezlerini aldırmak istiyorum. Ücreti ne kadar olur?

  Sağlık

  iyi günler size daha öncede yazmıştım.internette gezerken tereson adlı ilaçla tanıştım koltuk altı,el ve ayak terlemelerini önleyici birebir iyi gelen ilaç buldum.kullananlarda çok memnun oldugunu yazmışlar ben daha alıp kullanmadım.kullansam gercekten faydası olurmu.(aşırı koltuk altı terlemesinden şikeyetim vardı) ilğinizden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

  Sağlık

  terlemeye sorun nedir

  Sağlık

  merhaba henüz 13 yaşındayım ama koltuk altımda aşırı derecede terleme oluyor.Yalnız evdeyken terlemiyorum sadece okulda ve dışarıda oluyor bu neden kaynaklanıyor olabilir bir bilginiz var mı ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Tırnak Bakımı
Organik Estetik
iğneli epilasyon
Kadınlarda Aşırı Kıllanma (Erkek Tipi Tüylenme) Tedavisi
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir?
Keratoz Pilaris
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.