Koltukaltı Terleme Tedavisi
Bedenimiz yüksek sıcaklıklar nedeniyle terler. Bu sayede vücutta meydana gelen yüksek sıcaklık ter yoluyla dışarıya atılmış olur. Terlemenin bir diğer nedeni de vücudumuzda bulunan bir çok zararlı maddenin vücut dışına atılmaya çalışılmasıdır. Ayrıca terleme yoluyla vücut kendisine özgü koku salar ki bu kokular etrafa bir takım mesajlar iletmektedir. Konumuzda ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu koltuk altı bölgesinden bahsedeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Koltuk altı, ter bezleri açısından yoğun bir bölgedir. Bu durum koltuk altı bölgemizden bolca terlememize neden olur. Ancak modern yaşamın getirdiği sosyal yaklaşımlar terleme olayını sorunlu bir hale sokar. Zira koltuk altı bölgesinden terleme demek giymiş olduğumuz giysilerin koltuk altı bölgesinden ıslanması demektir ki bu istenmeyen durumların en başında gelir. Ayrıca sağlık açısından oldukça sakıncalı bir durumdur. Artık bize kalan şey koltuk altından terleme tedavisi yollarını araştırmaktır. Makalemizde koltuk altı terleme tedavisi hakkında başlangıç bilgilerini bulacaksınız. İyi okumalar.

Koltuk altı terleme tedavisi kimyasal ve fiziksel yollarla yapılmaktadır. Kimyasal yolla yapılan koltuk altı terleme tedavisinde terleme önleyici deodorantlar ve dışarıdan vücuda enjekte edilen maddeler kullanılmaktadır. Fiziksel yolla yapılan koltuk altı terleme tedavisinde ise zayıf elektirik akımları ve ameliyat yöntemi kullanılmaktadır.

Kimyasal yolla koltuk altı terleme tedavisi.
Terleme önleyici(antiprespirant) deodorantlar yaygın şekilde kullanılan ve satılan ürünlerdendir. Bu ürünler koltuk altına sıkılarak veya sürülerek kullanılırlar. Bu ürünler koltuk altı ter bezleri üzerinde baskılayıcı etkiye sahiptirlerdir. Ancak terlemeyi önlemekten ziyade, terlemeyi azaltma şeklinde etki gösterirler. Etkiler kısa sürelidir. Terleme önleyici ürünlerin tercih nedenleri, uygulanmasının kolay olması ve her hangi bir kozmetik ürün satıcısından rahatlıkla temin edilebilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Botoks günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle estetik meraklılarının en gözde başvuru yöntemidir. Botoks kaslar ve bezler üzerindeki etkisi nedeniyle aşırı terleme tedavisinde de kullanılmaktadır. Koltuk altına iğneler yardımıyla enjekte edilen botoks burdaki ter bezleri üzerinde baskılayıcı bir etki gösterir. Botoks, uygulanmasından sonra 2 yada 12 ay boyunca koltuk altından terlemeyi önleyecektir. Uzman doktorların veya estetisyenlerin uygulaması gereken bu yöntem de başarı şansı %90-95 olarak ölçülmüştür. Bazı durumlarda %5 gibi başarısızlık gözlenebilir. Botoksun yan etkileri yok denecek kadar azdır ve bu yan etkiler çoğu durumlarda hiç hissedilmez.

Fiziksel yolla koltuk altı terleme tedavisi.
Fiziksel yolla koltuk altı terleme tedavisinin iyontoperes ve cerrahi yöntemlerle yapıldığını belirtelim. Bunlardan iyontoperes yöntemi koltuk altı ter bezlerine elektrik akımı verme şeklinde uygulanmaktadır. Sinir sisteminin baskılanmasını sağlayan bu yöntem haftada 2-3 kere uygulanarak oldukça başarılı sonuçlar alınabilecek bir yöntemdir. Ayrıca iyontoperez yöntemi, evde de uygulanabilir bir yöntemdir bu yöntemin evde uyulanabilmesi için bir çok ticari ürün piyasaya sürülmüştür. Bu tedavi yöntemi kalıcı değildir ve birçok kere tekrarlanmalıdır.

Cerrahi yolla terleme tedavisi tam donanımlı sağlık kuruluşlarında açık veya kapalı cerrahi yoluyla yapılmaktadır. Günümüzdeki gelişmiş teknikler ve teknoloji açık cerrahi yöntemin terk edilmesine neden olmuştur. Kapalı cerrahi yöntemde ise koltuk altı ter bezlerinin bağlı olduğu sinirler sıkıştırılarak etkinliğinin azaltılması sağlanır. Bu durum terbezlerinden ter salgılanmasını yavaşlatacaktır. Böylece koltuk altından terleme sorunu tedavi edilemiş olacaktır. Kapalı cerrahi genel anestezi altında uzmandoktorlar tarafından yapılmaktadır. Bu tür bir terleme tedavisi ancak çok aşırı terleme vakalerında tavsiye edilebilir. Bu tedavi oldukça etkilidir. Cerrahi yolla yapılan tedavi kalıcıdır. Tekrar edilmesine gerek yoktur.

Cerrahi yolla yapılan teleme tedvilerinde bazan yan etkiler ortaya çıkar refleks terleme denilen bu yan etkiler ne yazıkki engelenememektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tüm Vücuda Yaz Bakımı
Doğal Bakım Ve Doğal Güzellik
Sağlıklı Cilt İçin Yapılması gerekenler
Cildi Genç Tutmak 9 İçin İpucu
Kış Mevsiminde Doğal Cilt Bakımı
Bacaklardaki Siyah Kıl Kökleri Nasıl Giderilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.