KOLTUK ALTI TERLEMESİKoltuk Altı Terlemesi

Koltukaltı terlemesi rahatsız edici ve sinir bozucu boyutlara varabilmektedir. Ancak durumu nasıl kontrol altına alabileceğinizi bilmeniz, cildinizin daha kuru kalmasını sağlar ve aynı zamanda özgüveninizi arttırır. Deodorant kullanma sadece bu bölgedeki kokuyu bastırır. Koltuk altlarındaki aşırı terlemenin önüne kalıcı olarak geçmek için ter bezlerine yönelik bir çözüm gerekir. Mevcut topikal anti-terleme ürünlerini düzenli kullanmanız ve koltuk altlarınızda aşırı terlemeye neden olabilecek ağır işlerden kaçınmaya çalışmak gibi bazı yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız gerekebilir. Koltukaltı terlemesinin önlenmesinde etkili başlıca yöntemler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Topikal anti terleme ürünlerinin kullanımı

Özellikle sorunu teşhis etmelisiniz. Mağazalara gidip deodorant almadan önce bir durup acaba terlemenin nedeni nedir diye düşünmenizde doğru ürünü almanız açısından fayda var. Bazı insanlar için aşırı terlemenin yarattığı en büyük sorun çok kötü koku iken bazıları için giysilerde bırakmış olduğu çirkin ve lekeli görüntüdür.

Eğer terlemeye bağlı olarak vücut kokusu ve ter lekeleri ile mücadele edilecekse, her ikisi için uygun ve ayrı bir yaklaşım izlemeniz gerekecektir. Deodorant uygulamak koltuk altı terlemesi için kötü kokuyu baskılamaktan başka hiçbir fayda sağlamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle sadece aşırı durumlarda uygulanan tıbbi prosedürler hariç, vücudunuzdaki terlemeyi durduramazsınız. Çünkü eğer vücudunuz cilt yoluyla tuz ve toksik maddeleri atmayı keserse ölüm gerçekleşir.

Terleme probleminiz için uygun bir ürün tercih ediniz. Soruna bağlı olarak deodorant, terlemeyi önleyici ürünler ya da hibrit ürünler alınabilir. Ya da doktora giderek daha güçlü ilaçlar reçete edilmesini isteyebilirsiniz.

Eğer vücut kokusu ile ilgili bir sorun var ise, kötü kokuyu maskeleyecek nazik ve doğal malzemeler kullanılan deodorantlar kullanın ve terlemeye karşı çözüm olacak diğer başka hijyen uygulamalarına özen gösterin. Aşağıdaki hijyen ipuçları faydalı olacaktır:

 • Ter lekeleri için “alüminyum klorür heksahidrat” içeren anti-terleme ürünleri koltuk altlarının terlemesini kontrol altına alacaktır.
 • Kendi deodorantınızı yapın. son yapılan bazı çalışmalar alüminyum bazlı bazı ter önleyici ürünlerinin göğüs kanseri ve diğer bazı sağlık sorunları ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu şekilde tartışmalı bir durum ortada olduğu için bu tür ürünleri kullanmaktan ziyade kendiniz doğal ürünler hazırlayarak vücudunuzda kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Piyasada doğal içerikli ticari deodorantlar da bulabilirsiniz. Ancak kendiniz koltuk altlarına kullanılmak üzere deodorant hazırlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki formülleri deneyebilirsiniz:

– Eşit miktarlarda karbonat ve suyu karıştırarak uygulayıp 20 ile 30 dakika bekletiniz. Daha sonra  karışımı sürdüğünüz yeri su ile yıkayınız.

​- Koltuk altlarındaki doğal terleme kokusunu bastırmak için ve bu kokuya neden olan bakterileri nötralize etmek için elma sirkesi veya diğer mal sirkeleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Sirke kullanımı koltuk altlarında koruma sağlayacak ve daha az terlemesine yardımcı olacaktır.

– Bunun yanında kullanabileceğiniz diğer doğal  formüllerden birisi, limon suyu ve domates püresini karıştırıp 15 dakika boyunca uygulanan yerde bekletmektir.

– Ceviz yaprakları ve okaliptüs ile bir hamur oluşturup koltuk altlarının sürebilirsiniz.

–  Adaçayının da vücutta terlemeyi azaltmaya yardımcı olduğu söylenmektedir.

Kullandığınız ürünleri düzenli şekilde uygulayın. Genellikle koltuk altı terlemesine karşı sabahları, yatmadan önce ve banyodan sonraları deodorant ve diğer terleme önleyici ürünler kullanılır. Bu uygulamaları yapmadan önce her zaman koltukaltlarını temiz su ve sabunla yıkayıp kurulayın. Daha sonra deodorant ve anti terleme ürünlerini ince bir tabaka şeklinde kullanın.

Bazı insanlar sadece dışarı çıkmadan önce ya da giyinmeden önce deodorant kullanır. Eğer koltukaltlarınız zaten terlemişse, kokusu ve teri için yapılacak bir şey kalmamıştır. Önemli olan terleme öncesi uygulamalardır. Tekrarlamakta fayda var; her zaman öncelikle koltukaltlarınızı temizlemeniz gerekir.

Zaten terli olduğunuzu fark ettiyseniz, ürünleri uygulamayın. Ter ve kokusu üzerinde bir faydası olmayacaktır. Koltukaltlarını temizlemek için sabun ve su kullanmanın yerine terinizin soğumasını bekleyip o şekilde uygulama yapın.

​ Yöntem 2: Terlemenin azaltılması

– Düzenli ve sık aralıklarla duş alın. Koltuk altı terlemesini kontrol etmek için kullanacağınız ürünler ve ilaçlardan daha fazlası gerekir. Vücudunuzu temiz ve kuru tutmanız koltuk altı terlemesini önlemek için kesinlikle önemlidir. Eğer aşırı terleme nedeni ile koltuk altı terlemesinden şikayetçi iseniz, günde en azından bir defa veya iki defa duş almanız veya en azından koltuk altı bölgesini su ile temizlemeniz önemlidir. Özellikle yaz aylarında ve eğer nemli bir bölgede yaşıyorsanız koltuk altı terlemesini önlemek için sık sık duş almaya ve giysilerinizi değiştirmeye gayret ediniz. Elbiselerinizi değiştirirken cildinizin kuru olduğundan, terli olmadığından emin olun.

– Tişörtlerinizi her kullanımdan sonra yıkayınız. Özellikle söz konusu tişörtle birlikte terlemiş iseniz bir sonraki kez giymeden önce yıkayınız. Aslında koltukaltından gelen kokunun nedeni ter değildir. Asıl nedeni bu kokuya neden olan bakterilerin koltukaltında barınıyor olmasıdır. Dolayısıyla terleme sonrası eğer giysilerinizi yıkamadan tekrar giyerseniz bu bölgedeki bakteriler zamanla birikecek ve sayıları artacaktır.

Bu da haliyle kötü kokunun oluşmasına ortam hazırlar. Bu yüzden giysilerin düzenli olarak değiştirilmesi ve temiz tutulması oldukça önemlidir. Eğer gerçekten aşırı terleme ile alakalı önemli bir sorununuz varsa giysilerinizi ve tişörtlerinizi daha sık değiştirmeniz gerekecektir. Gün ortasında olsanız bile bunu yapmanız gerekli olabilir. Eğer aşırı terleme sorunundan dolayı yaptığınız iş esnasında terleyeceğinizi düşünüyorsanız yanınızda veya çantanızda yedek bir tişört bulundurun.

 • Tişörtünüzün altına atlet giymeye çalışın. Temiz bir atlet terin çoğunu emerek üzerinizdeki tişörte fazla geçmemesini sağlar. Tişörtlerde olduğu gibi atletlerin de terleme sonrası tekrar giymeden önce yıkanması ve temiz tutulması önemlidir. Kötü kokuların önüne geçmek için düzenli olarak temizlenmesi bakterilerin birikerek kötü kokuya sebep olmalarını da önler.
 • Koltuk altlarınızı tıraş ediliniz. Aşırı terlemesi olan kişilerin düzenli olarak koltuk altlarını tıraş etmelerinin terlemeyi önleme açısından faydalı olduğu belirtilmektedir. Koltuk altlarınızı tıraş etmeniz, daha iyi havalanmasını sağlamayacak ya da terlemesini azaltmayacaktır. Ancak tıraş edilmeyen koltuk altında terin birikmesi ve zamanla kokuya neden olması daha kolay olmaktadır.

Aslında koltuk altı kılları ve yüzdeki sakallar da dahil olmak üzere vücut kıllarının cildi serinletme ve havalandırma açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle sıcak havalarda vücudun serinlemesine yardımcı olmakta, teri tuttuğu için terin buharlaşması ile birlikte bu serinleme daha belirgin olmaktadır. Koltuk altlarını tıraş etmeniz terin bu bölgede fazla kalmamasına sağlar ama aynı zamanda vücudunda biraz daha fazla terlemesine de neden olur.Koltuk Altında Terleme

 • Diyetinizde değişikliğe gidin. Kuvvetli kokulu yiyecekler ve bazı gıda aileleri, yapılan son çalışmalara göre ter kokusu üzerinde etkilidir. Eğer zaten aşırı terleme eğiliminiz varsa takip ettiğiniz bu diyetler siz farkında olmadan sorunun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Örneğin soğan, sarımsak ve kurutma yapılan diğer bazı sülfürlü gıdalar keskin bir ter kokusuna neden olur. Kimyon ve köri gibi bazı baharatlar ve bunun yanı sıra lahana ve brokoli gibi bazı sebzeler de kötü ter kokusunda önemli rol oynar.

Kırmızı et, süt ürünleri ve alkol ürünleri bulunan diyetlerle beslenen insanlarda yine ter kokuları belirgin şekilde farklı olmaktadır. Biberlerde bulunan “kapsaisin”, ağızda bulunan sinirsel reseptörleri uyararak bir nevi önce ağızda sonra vücutta ısı artışına neden olur. Daha sonra hipotalamus sinyal göndererek terlemenin gerçekleşmesini sağlar.

Vücudunuzun kitle indeksini düşürmek için düzenli olarak egzersiz yapın. Çünkü eğer vücut kitle indeksiniz düşük olursa vücudumuz kendini serin tutmak için daha az terleyecektir. Eğer gerçekten koltuk altı terlemesi ile baş etmeye çalışıyorsanız fazla kilolarınızı vermeye çalışmanız ve günlük rutininize kardiyo egzersizlerini eklemeniz sizde ilaç etkisi yapacaktır. Vücudunuzdaki tüm teri egzersizler ile atmış olacaksınız. Kilo vermenin en iyi yolu ise fiziksel aktivite düzeyinizi yükseltmeniz ve aldığınız kalori miktarını düşürmenizdir. Yani fazla kilo almamak ve kilo vermek için tükettiğiniz kalori miktarından daha fazlasını harcamalısınız. Kızarmış gıdalar süt ve kırmızı et yerine baklagiller, yağsız tavuk ve yumurta gibi yalın proteinleri, kepekli tahıllar ve sebzeler ile birlikte diyetlerinizde bulundurun.

 • Gün boyunca vücudunuzun sıvı kaybetmesini önelyin ve yeterince sıvı alımı yapın. Ayrıca egzersizlere de yavaş ve küçük adımlarla başlayın. Uzun yürüyüşleri sabahları ve geceleri yapın, yürüyüşlerden ve egzersizlerden sonra ise güzel bir duş ile cildinizde birikmiş olan terden kurtulup vücudunuzun serinlemesini sağlayın.

Yöntem 3: Tıbbi tedavilerinin kullanılması

Terleme için mevcut olan kullanılabilir tedavi seçenekleri için doktorunuza danışınız.​ “Aksiller hiperhidroz” aşırı terleme için kullanılan tıbbi terimdir ve aşırı terleme için uygulanabilir birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Doktora gittiğinizde muhtemelen size verilecek olan birincil tedavi seçeneği alüminyum bazlı topikal tedaviler olacaktır. Ama bunun dışında durumun daha şiddetli olduğu kişilerde ise daha agresif tedavi çeşitleri ile de başlanabilir. Bazı durumlarda ağızdan alınan “Rubinol” gibi antikolinerjik ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaç özellikle koltuk altı terlemelerini frenlemeye yardımcı olmaktadır.

– “Onabotulinumtoxina” enjeksiyonları konusunda da doktorunuzla konuşun. Bu tedavi minimal invazif etki gösteren yaklaşık olarak 6 ile 8 ay devam edeceğiniz ve etkinlik oranı ortalama düzeyde olan bir tedavidir.

– İyontoforez tedavisi düşünebilirsiniz. Elektroterapinin bu türü genellikle her hafta 2 ila 20 dakika arasında süren seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Cilt üzerinde akım oluşturmak amacıyla su kullanılır. Bu sayede birkaç hafta veya ay boyunca terleme azaltılır. Bu tedavi seçeneğinde farklı sonuçlar elde edilmesine ve biraz rahatsızlık verici olmasına rağmen yine de birçok durumda etkili ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

– Son çare olarak “thoracis sempatektomi” tedavisini düşünebilirsiniz. Bu tedavi seçeneğinde terlemeye neden olan sempatik sinirleri kesmek için koltuk altına küçük endoskopik bir alet yerleştirilir. Bu tedavi etkili sonuçlar vermekle birlikte aynı zamanda riskli sayılır. Çünkü yan etkileri arasında nefes alışverişinde sorun, sinir hasarı veya vücudun diğer taraflarında daha fazla terlemeye neden olma gibi komplikasyonlar yer almaktadır.

– Uzun vadeli tedavi için botoks düşünebilirsiniz. Teorik olarak botoks enjeksiyonları koltuk altındaki aşırı terlemeyi yaklaşık 6 aya kadar düşürebilmektedir. Ancak bu başarısı bazı insanlarda daha kısa süreli olabilmektedir. Hem maliyet olarak biraz pahalı olması hem de ağrılı olması nedeniyle özellikle koltuk altı terlemesi çok şiddetli olan kişilere daha çok önerilmektedir. Tıbbi açıdan botoks enjeksiyonları ile terleme arasında kanıtlanmış bir ilişki olmadığından dolayı medikal çevreler tarafından resmi olarak önerilen bir tedavi değildir. Ancak yine de bazı çevreler tarafından tercih edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  22 yaşında evli bir bayanım 2 3 senedir koltuk altımda aşırı terleme oluyor.kozmetik ürünlerini kullanarak dindirmeye çalıştım ama olmadı.tek çare özel doktora gitmek kaldı kan tahlillerine bakıldı hiç birsey olmadıgı söylendi.sadece estreva jel ilaçını kullanmamı 1ay sonra tekrar gelmemi istendi.acaba bu ilaçın gerçekten faydası varmı yokmu bilmiyorum.tek çare botox tedavisini söyledi.ilaçın bugun 3.ü günü bakalım nolacak.botox tedavisi ücreti ne kadar öğrenebilirmiyim.ilğinizden dolayı teşekkür ederiz.

  Sağlık

  benim de koltuk altımda aşırı terleme var. benim merak ettiğim lazerle ter bezlerinin çıkarılmasından sonra vücudun genelinde normalin üstünde terleme artışı olur mu?

  Sağlık

  didem hanımm…aynı sorunla bnde karşıkarşıyayım .dedeğin gib kozmetik ilçalar bir fayda wermior bnm tam tersi artırıor desem yeri war fakat geçmişteki günlerde çıktıım doktorum kan tahlillerinde bişi olmadıını ifade etti hastalığa bağlı değilde yapısal-genetik oldunu söledi.we bana botoxu önerdi fakat görüşmeye gittiğimde 6-12 arasında ve daha sonrada tedavinin sürmesi gerketiini söledi..yani ilerde tekrarlıo sadece kısa süreli tedavi şekli bu..oysa cerrahi tedavi ve lazer tedawi war..cerrahi tehlikeli bi operasyon…sana tercihim lazer tedawi olman ve %100 gçerli tedavi uzun süreli…araaştırma dilerimm..şimdiden geçmiş olsun..

  Sağlık

  melisa.. lazer tedavide sadece fazlalık troid bezleri olan ter bezleri alınıor ve normal insan gibi gerektiği yerde terliosun bu olası gereken tamamı alınırsa vücüt başka yerlerden terleme yapıcak…

  Sağlık

  istanbulda nerde var en ucuz lazer tedavi?

  Sağlık

  arkadaşlar eczacımın hazırladığı losyonla el ve ayak terlememden kurtuldum. Biriyle merhabalaşmaya çekinir durumdaydım.
  p.m.y.o@msn.com adresime mail yoluyla ulasabilir. Ücretsiz maille bilgi verebilirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sedef Hastalığının İlerlemesi
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
Gıdık Estetiği – Erkeklerde
ERKEKLER İÇİN ÖZEL YÜZ MASKESİ
Dekolte Bölgesi Sivilcelerine Son Verin
Lazer Epilasyonun Avantajları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.