KOMA

Koma; kafa travması, inme, beyin tümörü, ilaç ya da alkol zehirlenmesi gibi nedenler ile diyabet ve enfeksiyon gibi altta yatan hastalıklara bağlı olarak gerçekleşen uzun süreli bilinçsizlik durumudur.

Koma acil müdahale gerektiren tıbbi bir durumdur. Beyin ve diğer hayati fonksiyonların korunması için hızlı hareket edilmesi ve erken müdahale edilmesi önemlidir. Uygun tedavinin yapılması için öncelikle kan testleri ve beyin tomografisi çekilir. Bu testlerle komanın nedeni belirlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Koma nadir olarak birkaç haftadan uzun sürer. Uzun süre bilinçsiz kalan hastalar bitkisel yaşama geçiş yapmış olur. Nedenine bağlı olarak, bir yıldan fazla bir süre bitkisel yaşamda kalan insanların uyandırılması son derece zordur. 

BELİRTİLER

Yaygın görülen koma belirtileri şunlardır:

• Gözlerin kapalı olması
• Gözbebeklerinin ışığa yanıt vermemesi
• Refleks hareketlerinin dışında bacaklarda hareket olmaması
• Refleks hareketlerinin dışında ağrı verici uyaranlara tepki verilmemesi
• Solunumun düzensiz olması gibi

Koma acil müdahale gerektiren tıbbi bir durum olduğu için en erken sürede 112 aranması ya da acil servise ulaşılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ

Komaya neden olan bir dizi problem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Travmatik beyin yaralanmaları: Trafik kazaları ve şiddet eylemleri sıklıkla beyin travmalarına neden olan faktörlerdir.

İnme (felç): Tıkalı olan damarlar ya da başka nedenlerle yırtılma meydana gelen damarlar kan akışını engelleyerek beyinde inmeye ve dolayısıyla koma durumuna neden olabilir.
Tümörler: Beyinde yer alan tümörler de komaya yol açabilir.
Diyabet: Şeker hastalığı olan kişilerde, kan şekeri düzeyinin çok yüksek olması (hiperglisemi) veya çok düşük olması (hipoglisemi) felç veya komaya neden olabilir.
Oksijen eksikliği: Boğulma vakası geçirmiş veya bir kalp krizi sonrasında yeniden hayata dönmüş kişilerin beynindeki oksijen yetersizliğinden dolayı uyandırılmaları mümkün olmayabilir.
Enfeksiyonlar: Ensefalit ve menenjit gibi enfeksiyonlar beyin,  omurilik veya beyni çevreleyen dokularda şişkinliğe(iltihaba) neden olur. Bu enfeksiyonların ciddi olanları ise beyin hasarı ya da komaya neden olabilir.
Nöbetler: Devam eden nöbetler koma sebebi olabilir.
Toksinler: Karbon monoksit veya kurşun gibi toksinlere maruz kalınması da beyin hasarı ve komaya yol açabilir.
İlaç ve alkol: İlaç ya da alkol tüketiminde doz aşımı yapılması komaya yol açabilir.

KOMPLİKASYONLAR

Komaya giren birçok kişi bu durumdan yavaş yavaş kurtulmaktadır ancak geçirdiği koma sonucu bitkisel yaşama giren veya ölen insanlar da yok değildir. Komadan çıkan bazı insanlarda da büyüklü küçüklü sakatlıklar görülebilmektedir. Koma sırasında basınç yaraları, mesane enfeksiyonları ve diğer sorunlar gibi komplikasyonlar da gelişebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Komadaki insanların kendilerini ifade edememelerinden dolayı, aile bireyleri ve arkadaşları tarafından bazı fiziksel ipuçlarının bilinmesi gerekir. Koma geçirmiş hastanın doktoruna aşağıdaki konularda sağlıklı bilgiler verilmelidir:

• Kusma veya baş ağrısı gibi koma öncesi meydana gelen rahatsızlıklar,

• Hastanın bilincinin aniden mi yoksa yavaş yavaş mı kaybolduğu bilgisi,

• Hastanın geçmişte inme veya geçici iskemik ataklar gibi durumlarla ilgili öyküsü,

•  Hastanın son zamanlarda sağlık durumu veya davranışlarındaki değişiklikler,

• Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar veya uyuşturucu kullanma alışkanlıkları ile ilgili bilgiler.

Fiziki muayene

Fiziki muayene sırasında hastanın hareketleri ve reflekslerine, ağrılı uyaranlara yanıt verip vermediğine ve göz bebeklerinin boyutuna bakılır. Komanın nedeni belirlemek için nefes alışverişi kontrol edilecektir. Doktorlar ayrıca travmaya bağlı ciltte herhangi bir morluk belirtisi olup olmadığına bakacaklardır.

Hastanın bilinç düzeyini belirlemek için doktorlar yüksek sesle konuşabilir ya da çene veya tırnaklara dokunabilirler. Daha sonra çıkacak vokal sesler, göz açma veya diğer hareketlerin olması beklenir.
Doktorlar gözdeki refleks hareketlerini de test edeceklerdir. Yapılan bu testler komanın nedeni ve beyin hasarının yerini belirlemeye yardımcı olur. Doktorlar ayrıca hastanın kulak kanallarına soğuk veya sıcak su tutarak gözde meydana gelecek reaksiyonları gözlemleyebilir.

Laboratuar testleri

Kan değerlerini kontrol etmek için kan testleri yapılacaktır. Bu testlerde aşağıdaki değerlere bakılır:

• Tam kan sayımı
• Mineraller, glikoz, tiroid ve karaciğer fonksiyonları
• Karbon monoksit zehirlenmesi
• Aşırı dozda ilaç veya alkol alımı.

Spinal tap (lomber ponksiyon) sinir sistemindeki enfeksiyon belirtilerine bakmak için yapılır. Spinal tap işlemi sırasında spinal kanal içine bir iğne ile girilir ve analiz etmek için bir miktar sıvı toplanır.

Beyin görüntüleme testleri

Beyindeki hasarlı alanların tespiti için görüntüleme testleri yapılır. Yaygın olarak kullanılan testler şunlardır:

Bilgisayarlı tomografi (BT): Tomografi testinde, beynin değişik açılardan ayrıntılı görüntüleri elde edilir. Tomografide beyin kanaması, beyin tümörleri, felç ve diğer koşullar görülebilir. Bu test genellikle koma nedenini teşhis etmede etkilidir.
Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR, beyne ait ayrıntılı görüntüler oluşturmak için güçlü radyo dalgaları ve mıknatıslar kullanır. MR ile iskemik inme ve beyin kanamalarının yol açtığı beyin dokusu hasarları tespit edilir. Ayrıca MR taramaları beyin sapı ve derin beyin yapılarını incelemek için de etkili bir testtir.
Elektroensefalografi (EEG): EEG ile beyin içindeki elektriksel aktivite ölçülür. Bu işlem için kafa derisine küçük elektrotlar takılır. Daha sonra elektrotlara düşük bir elektrik akımı gönderilir ve beyinde oluşan elektriksel uyarılar kaydedilir. Nöbetlerin koma nedeni olduğu durumlarda etkili sonuçlar veren bir testtir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Koma acilen müdahale edilmesi gereken tıbbi bir durumdur. Doktorlar ilk olarak hastanın solunum yolunu kontrol ederek dolaşımın korunmasına yardımcı olurlar. Suni teneffüs, kan nakli ve diğer destekleyici tıbbi bakımlar yapılır.

• Acil personeli diyabetik şok ya da beyni etkileyen bir enfeksiyon durumunda, kan testi sonuçlarını beklemeden damar yoluyla antibiyotikler verebilir.
• Uygulanan tedavi koma nedenine bağlı olarak değişir. Beyinde şişlik olması halinde verilecek ilaçlarla beyin üzerindeki baskı azaltılabilir. Eğer koma aşırı dozda ilaç alımından kaynaklanmışsa tedavi etmek için ilaçlar verilecektir. Koma nöbetler nedeniyle gerçekleşmişse, doktor nöbet kontrolü için ilaç verecektir.
• Diğer tedaviler ise komanın altta yatan diyabet veya karaciğer hastalığı gibi nedenlerine yönelik yapılır.
• Bazen kişi komadan tamamen kurtulur ve normal vücut işlevleri geri kazanılır. Ancak eğer etkilenen kişi ağır beyin hasarına uğramışsa,  kalıcı sakatlıklar görülebilir veya bilinç hiç geri gelmeyebilir. Bu durumda bitkisel yaşam ve sonrasında beyin ölümü gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTIM NEDENLERİ NELERDİR?
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
ASTIM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Boyun Kireçlenmesi
Kansere karşı beslenin
sinüzit cerrahi tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.