KONDROİTİN SÜLFAT
Kondroitin sülfat, normalde vücudun eklem çevresindeki kıkırdakta bulunan bir kimyasal maddedir. Kondroitin sülfat, inek kıkırdağı gibi hayvansal kaynaklardan üretilmektedir.

KONDROİTİN SÜLFAT DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Kalsiyum Kondroitin Sülfat, Galactosaminoglucuronoglycane CDS, Kondroitin, Kondroitin Polysulfate, Chondroitin Polysulphate, Kondroitin Sülfat B, Kondroitin Sülfat C, Sodyum, Chondroïtine, Chondroïtine Sülfat A, B Chondroïtine Sülfat, Chondroïtine Sülfat C, Condroitin, CPS, CS, CSA, CSC, GAG, Kondroitin 4-sülfat, Kondroitin 4 ve 6-sülfat, Sülfat de Chondroïtine, Sülfat de, Galactosaminoglucuronoglycan Sülfat,

Sponsorlu Bağlantılar

KONDROİTİN SÜLFAT ETKİLİ MİDİR?
Ibuprofen (Advil, Motrin, vb) gibi geleneksel anti-inflamatuar ilaçlar ile birlikte kullanıldığında kondroitin sülfat, osteoartrit olarak bilinen bir tip artrit nedeni ile kalça ve diz eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrıların dindirilmesi için süresi tedavi 4 ay kadar sürebilir.
Kondroitin sülfat genellikle glukozamin sülfat içeren birleşik ürünlerle birlikte satılmaktadır. Şimdiye kadar, kombinasyon ürünler, kondroitin sülfat ya da tek başına glukozamin sülfatın daha iyi çalıştığına dair hiçbir kanıt yoktur.
Kalp hastalığı, osteoporoz (kemik erimesi), ya da yüksek kolesterol için kondroitin sülfatın kullanımı ile etkili olup olmadığını öğrenmek için yeterli bilgi yoktur.

KONDROİTİN SÜLFAT ETKİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Göz damlası olarak kuru gözler için
  • Osteoartrit denilen, bir tür Artrit ağrılarının azaltılması için kullanılır.

Bunlara ek olarak yeterli derecede kanıt olmamasına rağmen kalp hastalığı, osteoporoz (kemik erimesi), yüksek kolesterol için de faydalı olduğu düşünülmektedir.

KONDROİTİN SÜLFAT NASIL ÇALIŞIR?
Osteoartrit hastalığında, eklemlerdeki kıkırdak parçalanır. Kondroitin sülfat, kıkırdak yapı taşlarından biri olarak bu arızayı yavaşlatıcı olabilir.

GÜVENLİ Mİ?
Kondroitin sülfat, çoğu insan için güvenlidir. Bazı hafif yan etkileri- karın ağrısı ve mide bulantısına- olabilir. Diğer yan etkiler ise ishal, kabızlık, şişmiş göz kapaklarının, bacak şişmesi, saç kaybı ve düzensiz kalp atışı olarak bildirilmiştir.

Hayvansal kaynaklardan geldiği için kondroitin sülfat güvenliği konusunda bazı endişeler vardır. Bazı insanlar, güvenli olmayan üretim uygulamaları, sığır süngerimsi ensefalopati (deli dana hastalığı) iletimi de dahil olmak üzere hastalıklı hayvan dokular ile kondroitin ürünleri kontaminasyona yol açabilmektedir. Bugüne kadar insanlarda hastalığa yol açan kondroitin hiçbir raporu yoktur ve riskinin ise çok düşük olduğu düşünülmektedir.
Bazı kondroitin ürünlerinin aşırı miktarda manganez içerir. Güvenilir markalar için ilgili hekim veya eczacıya sorun. Eğer;

  • Hamile veya emziren.
  • Astım var.
  • Prostat kanseri ya da prostat kanseri için bir risk artışı varsa kondroitin sülfat kullanmayınız.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Warfarin (Coumadin)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta derecede etkileşimi olabileceği için dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşma yavaşlığı için kullanılır. Glukozamin ile kondroitin alımının warfarinin (Coumadin) kan pıhtılaşma etkisini artırdığını gösteren çeşitli raporlar vardır. Bu morarma şeklinde ve ciddi kanamalara neden olabilir. Varfarin (Coumadin) alıyorsanız kondroitini almayınız.

DOZ NASIL OLMALI?
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Osteoartrit için tipik kondroitin sülfat dozu 200-400 mg olarak günde 2-3 kez veya günde tek doz 1000-1200 mg halinde kullanılır.
CİLTTEN UYGULAMA:
Osteoartrit için: Kondroitin sülfat 50 mg / g içeren bir krem, 30 mg/g glukozamin sülfat, 140 mg / g köpek balığı kıkırdağı ve 32 mg/g 8 haftaya kadar ağrıyan eklemler için gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
E Vitamini Alımı Nasıl Artırılır
DMSO (dimethylsülfoksit)
Hodan Kapsülü
PORİA MANTARI
ROSEROOT-RHODİOLA
BACİLLUS COAGULANS
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.