KONJONKTİVİTE DOĞAL ÇÖZÜMLER
Konjonktivit yağışlı mevsimlerde insanlar arasında yaygın olan bir enfeksiyondur. Konjonktivit (bilhassa gözün kapakları) göz kırmızıya döndüğü ve göz kapaklarının içinin iltihaplandığı bir durumdur. Enfekte olan göz pembe renkli olur ve bu nedenle enfeksiyon, pembe göz olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalığın en kötü tarafı ise diğer bir kişiye kolaylıkla bulaşabiliyor olmasıdır.

KONJONKTİVİT NEDENLERİ
Konjonktivite Staphylococcus, Streptococcus ve Hemofilus gibi bakteriler neden olmaktadır. Herpes zoster, kızamık, herpes simplex, soğuk grip gibi viral enfeksiyonlar veya akut solunum yolu enfeksiyonu gözlerin kızarmasına neden olabilir. Yanı sıra, çok rüzgr, duman gibi çevre ve iklim koşulları da bulaşıcı virüs taşıyabileceğinden gözlerde enfeksiyona neden olabilir. Bunların dışında yetersiz gözyaşı drenaj kanalları da konjonktivite enfeksiyona yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONJONKTİVİT GENEL BELİRTİLERİ
Konjonktivit için genel belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Gözde yanma hissi
 • Göz ağrısı
 • Gözde kuruluk
 • Bulanık görüş
 • Gözden yapışkan iltihap boşalması
 • Kızarıklık

KONJONKTİVİT İÇİN EVDE YAPILABİLECEK DOĞAL ÇÖZÜMLER
Pembe göz problemi evde hazırlanabilecek ilaçlar ile etkili biçimde tedavi edilebilir.

 • Etkilenen gözün üzerine borik asiti bir sıcak kompres olarak uygulayın. Bu uygulama göz için yatıştırıcı olabilir. Ayrıca borik asit gözün temizlenmesine de yardımcı olur.
 • Çay poşetleri konjonktivite için en etkili ev ilaçlarındandır. Enfekte göze nemli çay poşeti yerleştirme ağrıyı hafifletir ve gözdeki kaşıntıyı giderir.  Bunu yapmanın en iyi yolu kaynayan su içine bir çay poşeti koyun, soğumasını müteakip göz üzerine yerleştirin.
 • Geceleyin su içinde ıslatılmış yasemin çiçeklerini ıslatın ve suyunu gözünüze damlatın. Bu uygulama gözden sarı sıvıyı boşaltmanın en gözde, denenmiş ve test edilmiş ilaçlarından biridir.
 • Sıcak suyu bal ile karıştırın ve enfekte olan göze damlatınız. Yanma hissi yaşayabilirsiniz fakat konjonktivite tedavisinde etkilidir.
 • Pamuk parçalarını ılık tuzlu suya daldırıp göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu, gözdeki bulaşıcı mikropların öldürülmesine yardımcı olacaktır.
 • Kaynama suyuna papatya ekleyin. Bir bez yardımı ile enfeksiyonlu alana kompres yapınız. Bu metot kesinlikle enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Sokması
Alerjik Reaksiyonlarda Cilt Temizliği
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Vücuttaki Döküntü yada İsilik Ne Anlama Gelir?
Döküntü yada İsilik Nedenleri Nelerdir?
Sırtta Döküntü, Leke, Kızarıklık, İsilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.