KONTAKLENS

            kontak lens Çeşitli bakımlardan gözlükten üstün olan kontaklens, gittikçe yangınlaşmaktadır. Ancak, sakıncalı yanları da vardır ve her göz için elverişli değildir.

             Kontaklens, adından da anlaşılacağı gibi, gözün ön bölümüne doğrudan uygulanır ve gözlük yerine kullanılır. Genellikle plastik olan, ama cam ve lastikten de yapılabilen bu lenslerin renklileri de vardır.

             Kontaklens, optik, tıbbi ya da cerrahi nedenlerle de kullanılmakla birlikte, genellikle kozmetik ve profesyonel amaçlarda ya da spor yaparken kullanılır. Ayrıca, katarakt ameliyatı olanlar, kornea bozuklukları bulunanlar ve ileri derecede miyop kişiler de bu lenslerden yararlanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

                       Kontaklens, ameliyat ya da kazayla irisini(gözün renkli bölümü)yitirmiş olanlarca da gözlerine çok fazla ışık girmesinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Aynı biçimde, deri ile saçların beyaz, irisinse kırmızı olduğu ışığa aşırı duyarlı albinizm vakaların da özel kontaklensler yararlı olabilir.

             Kimler Kontaklens Kullanabilir

             Sağlık durumuna bağlı olarak, bebeklerden yaşlılara kadar her yaştaki insan kontaklens kullanabilir. Uzağı göremeyen miyop gözlere daha elverişli olmakla birlikte, kornea bozukluğu nedeniyle bulanık gören astigmatlar ile yakını görmede zorluk çeken gözlere de kontaklens verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

             Bununla birlikte, kontaklensi sorunsuz bir biçimde taşıyabilenler gözlük kullananların ancak yüzde 60’ı kadardır. Gözde sulanma, yanma ve kızarmaya neden olan bazen de başka göz bozukluklarına yol açan samannezlesi gibi alerjisi olanlara kontaklens uygun değildir. Ayrıca, eli titreyen ve artriti olan kişiler, takıp çıkarırken güçlük çekeceklerinden, lens kullanmak istemeyebilirler.

             Çeşitleri

                       Genellikle göz doktorlar tarafından verilen kontaklenslerin sert ve yumuşak çeşitleri vardır. İki çeşidin de hem yararlı hem de zararlı yönleri vardır.

             Sert lens, esnek olamayan plastikten yapılır ve yumuşak lenslere oranla daha küçük, daha uzun ömürlü ve daha ucuzdur; ayrıca, enfeksiyon riski de oldukça düşüktür. Ancak, gözün sert lense alışma süresi daha uzundur.

             Esnek olan ve göze kolayca oturan lensler, ilk takıldıklarında bile hiç rahatsızlık vermediklerinden, çok daha rahattırlar. Yalnız, bunlarda elde edilen görüntü  çok net olmadığı gibi, enfeksiyon riski de daha yüksektir. Ayrıca, daha kolay yırtılıp yıprandıklarında, sert lensler kadar uzun dayanmazlar.

             Bakım

             Kayganlaştırıcı bir çözeltiye batırıldıktan sonra göze yerleştirilen sert lenslerin her gün sert kontaklens temizleyicisi ile temizlenmesi gerekir. Yumuşak lenslerin temizlenmesi ise, tahrişi önleyici özel çözeltilere daldırıldıktan sonra yapılır ve arada sırada da serum fizyolojik ya da başka çözeltilerle ıslatılmaları önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Balığı
Kısırlık
B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Nedenleri
Bulaşma Süresi
Domuz Eti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.