KONTAKT DERMATİT
Kontakt dermatit tahriş edici veya allerjen ile doğrudan temastan kaynaklanan cilt iltihabıdır. Sıkça rastlanan bu cilt hastalığı kaşıntı, iltihaplanma, kızarıklık ve kabarma ile bazen de yanığa benzeyen işaret verir. Kontakt dermatit kendisi tehlikeli değildir ve bulaşıcı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kontakt dermatit egzama, infantil egzama ve seboreik dermatit gibi çeşitli dermatit rahatsızlıklarının birçok formundan biridir.

İrritan yada tahriş edici dermatit, kontakt dermatitin en sık görülen tipidir ve sabun, deterjan ve diğer kimyasal maddeler gibi tahriş edici bir madde ile cildin doğrudan teması sonucu oluşur. Bu deri reaksiyonu daha çok bir yanık gibi görünmektedir. Allerjik kontakt dermatit ise daha çok zehirli sarmaşık, bazı ilaçlar, parfüm, boya ve koruyucu maddeler gibi alerjik maddeler ile doğrudan temastan kaynaklanmaktadır. (KONTAKT DERMATİT NEDENLERİ…TIKLAYINIZ!!!)

Görünümü, şiddeti ve kontakt dermatiti tetikleyen faktörler bireyler arasında farklılık gösterir. Hassasiyet ve alerjinin altta yatan nedeni doğru tanı ile kontak dermatit tedavi edilebilir. Döküntüleri tetikleyen faktörlere maruz kalmaktan kaçınma veya topikal ilaçlar ve diğer tedaviler de tedavinin önemli bir parçasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kontakt dermatit genellikle ciddi bir durum değildir, ama ikincil bir döküntülerin bakteriyel veya mantar enfeksiyonu gibi komplikasyonların gelişme olasılığı vardır. Eğer kontakt dermatit belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın. Erken tanı ve tedavi kontakt dermatit komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

KONTAKT DERMATİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kontakt dermatit belirtileri şiddeti, sıklığı ve bireyler arasındaki süresi farklılık gösterir. Belirtiler kontakt dermatiti tetikleyen allerjen veya madde ile temastan sonra hızla gelişebilir veya belirtilerin görünmesi için günler, haftalar sürebilir. Kontakt dermatit belirtileri şunlardır:

  • Deri kaşıntısı
  • Kuru, iltihaplı deri döküntüsü veya yamalanmalar
  • Pullanma ve kabarcıklanma

Etkilenen alanın kaşınması yada eşelenmesi genellikle kaşıntıyı ortadan kaldırmaz. Kaşınma daha yoğun kaşınmayı gerektirebilir, bunun sonucu olarak inflamasyon ve ciddi yaralara yol açabilir. Sarmaşık veya meşe zehirlenmesi ile ilişkili kontakt dermatit vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

CİDDİ DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
Bazı durumlarda, cildin kaşınması ikincil bir bakteriyel veya mantar enfeksiyonu ve selülit gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Eğer aşağıdakilerden birine sahipseniz acil tıbbi yardım isteyiniz.

  • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek)
  • Kabartıların artması veya ciltten akan sıvının türünün değişmesi
  • Açık yaralar veya lezyonlar
  • Döküntüleri çevreleyen deride kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışının olması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mesleki Astım
Sedef Hastalığının Belirtileri ve Tetikleyicileri
Gıda Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri
Vücuttaki Döküntü yada İsilik Ne Anlama Gelir?
Alerji Nasıl Tedavi Edilir
Kontakt Dermatit Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.