KÖPÜKLÜ İDRAR NEDEN OLURKöpüklü İdrar Neden Olur

İdrar normal olarak açık sarı ve çoğu durumda da köpüksüzdür. İdrarın köpüklü şekilde çıkışı her zaman anormal bir durumun var olduğuna işaret etmeyebilir. Problem olarak düşünmeniz gereken durum ise bunun sürekliliğidir.

Normal bir kişide yaklaşık olarak 5 lt kan vardır ve kan böbreklere gelerek burada toksinlerden yada atık maddelerden temizlenir. Bu 5 litre kan böbreklerden geçerek tüm gün boyunca böbreklere 180-200 lt arasında süzmesi gereken sıvı aktarır. Böbreklerden süzülen sıvı ise önce üretere oradan da mesaneye ve oradan da üretraya aktarılır. Normal bir insan günde 3-5 arasında idrara çıkar ve bu da yaklaşık 1,5-2 litre idrar çıkarması anlamına gelir. Kişinin aldığı sıvı yada su miktarına göre bu değerler değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZARARSIZ DURUMLAR; Yukarıda da belirttiğimiz gibi köpüklü idrarın oluşması her zaman ciddi bir şey olduğu anlamına gelmez. Dehidrasyon adı verilen vücudun susuz kalması durumunda idrar yoğunlaşıp koyu sarı renge döndüğünde idrar çıkışı esnasında köpük gözlemlenebilir. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu optimum su miktarı içilerek ve içilmeye devam edilerek durum tersine çevrilebilir. Diğer yandan idrarın güçlü bir şekilde çıkarılması da yine benzer şekilde köpük oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KÖPÜKLÜ İDRARIN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

köpüklü idrar nedenleriKadınlarda Özel

Köpüklü idrarın yanısıra idrar bulanık veya bulutlu olabilir. Bazı insanlarda buna idrarda kan veya irin olabilir. Eğer bir enfeksiyon varsa idrar yapma esnasında ağrı eşlik edebilir. Aktif vajinal enfeksiyon geçiren kadınlar fazla akıntı ile karşılaşacaklarından böyle hastaların idrar yapmaları durumunda idrar bulutlu ve köpüklü halde görünebilir.

Bulutlu, bulanık ve köpüklü idrar oluşumuna bazı bakteri veya mantarlar neden olabilir. İdrar yollarındaki böyle bir enfeksiyonun en karşılaşılan belirtisi idrar yaparken yanma ve ağrı fark edilmesidir. Enfeksiyona neden olan organizmalar idrar yaparken köpük oluşumuna zemin hazırlar.

İYE (idrar yolları enfeksiyonu) genellikle idrar testi ile belirlenir ve antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Hastalara aynı zamanda daha fazla idrar yapıp daha fazla mikroorganizmanın uzaklaştırılmasını sağlamak için daha fazla su içmeleri tavsiye edilir (İYE Hakkında Daha Fazlasını Okuyun).

İdrarda Protein

Kişinin idrarında önemli bir miktarda protein bulunması köpüklü idrar oluşmasına neden olur. İdrarda az miktarda protein bulunabilir (günlük 1- 14 mg/dl) ve bu belli aralıktadır. Fakat büyük miktarda bulunması anormal bir durumdur ve bu durum proteinüri yada mikroalbuminüri olarak bilinir. İdrarda protein bulunmasının tek göstergesi köpüklü idrar değildir. İdrarda protein olması durumunda sıklıkla kişide kilo değişiklikleri görülebilmesinin yanısıra el, yüz, göz kapakları ve karın bölgesinde ödem oluşmaktadır.

Köpüklü idrar, idrarda proteinin aşırı miktarda bulunduğunun göstergesidir. Yaptıracağınız basit bir idrar testi ile bunu belirleyebilirsiniz. Böbreklerden protein kaçağına (Daha Geniş Bilgi İçin Tıklayınız!!!!) sık neden olan durumlar aşağıdaki gibi olabilir;

  • Böbrek enfeksiyonu
  • Kalp Hastalıkları
  • Nefrotik Sendrom       
  • Böbrek hasarı
  • Beslenme ile fazla miktarda protein alınması

Bu gibi durumlarda, uzmanlar, protein takviyesi veya yüksek proteinli gıdaların aşırı miktarlarda alımının azaltılmasını önerler. Fakat bazı durumlarda ilaç tedavisi gereklidir. Bu çerçevede bir doktora görünmede yarar var.

Fistül oluşumu

Bazı insanlarda, mesane ve kolon (kalın barsak) arasında bir fistül veya doğal olmayan bağlantı gelişebilir (vesicocolic fistül). Mesane şişerek ve  derinin altında sıvı birikir. Köpük oluşmasının yanısıra idrarlama sırasında kalınbarsakla olan bağlantısı nedeniyle de idrarda rahatsız edici koku hatta dışkı kalıntıları var olabilir. Bu koşul, normal bir durum değildir ve Crohn hastalığı veya bir tümör gibi altta yatan başka bir durumun belirtisi olabilir. Böyle durumlarda derhal doktora görünmek önemlidir.

İdrarda Semen (meni)

İlişki sonrası biraz meni kalıntısı idrar ile çıkabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken az miktarda meni köpük yapmaz. Retrograd ejakülasyon denilen bir başka koşul sfinkter (geri akışı engelleyen bir kas) kasının görevini uygun yapamaması nedeni ile büyük miktarda meninin idrara gitmesine yol açabilir. Bu genellikle köpüklü idrar oluşumu ile ilişkilidir.

Retrogard ejakülasyon kişide meni azlığından dolayı kısırlığa neden olabileceğinden derhal bir ejakülasyon testi yaptırılmalı ve meni hacminin 1 ml’ den az olduğu durumlar için tıbbi tedavi alınması önerilir.

Böbrek Hastalığı

Diyabet veya böbrek taşlarının bir komplikasyonu olarak böbrek hastalığı olan kişilerde köpüklü idrar oluşabilir. Böbrek taşlarında birincil belirtiler böbreklerde ağrı ve idrarda kan varlığı olup ikincil olarak köpüklü idrar meydana gelir. Böbrek hastalığını teşhis için basit bir idrar tahlili ardından da dipstik test ve diğer kan testleri yapılabilir. 24 saatlik idrar toplama uygulaması da böbrek fonksiyonunun daha iyi değerlendirilmesi için istenebilir.

Diyabet hastalığında ise açlık kan şeker testi yapılır ve diyabetli olup olmadığınız anlaşılabilir. Diyabetli hastalarda köpüklü idrarın yanısıra çok su içme, çok idrara çıkma, yaraların geç iyileşmesi ve yemek sonrası ağırlaşma hissi ilk karşılaşılan belirtilerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Hosting

    Bu durumlarda doktora gitmenize gerek yok, ama renk koyulast?g?nda durum ciddi olabilir. Eger idrar fazla kopuklu ise vucutta fazla protein olduguna isaret eder. 

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler
Boğaz Ağrısı Nelere Yol Açar?
yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması
Spermisit Nedir?
Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Gebelik sonunda adet olmama
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.