KORDOSENTEZ

Ayrıca “perkütan umblikal kan örneklemesi” olarak da bilinen kordosentez işlemi, plesentadan (kordondan) bebeğin kan örneğini almayı içeren son derece uzmanlaşmış prenatal (doğum öncesi) bir testtir.

Kordosentez işlemi bazı kan koşullarını ve enfeksiyonları tespit etmek için de kullanılabilir. Kordosentez ayrıca göbek kordonu yoluyla bebeğe kan transfüzyonu (nakli) ve ilaç sağlamak için de kullanılabilir.
Amniyosentez” veya “koryon villus örneklemesi” gibi yeni teknolojik testlerin kullanılmaya başlanması ve kordosentezden sağlanan bilgilerin daha az bir riskle elde edilebilmesi nedeniyle sağlık birimlerinde kordosentez kullanımı azalmaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki durumlarda kordosentez önerilebilir:

• İstenilen bilgiler başka bir şekilde elde edilemezse,
• Diğer prenatal testlerin sonuçlar belirsizse,
• Test sonuçları gebelik üzerinde acil tedavi ihtiyacı ortaya koyarsa kordosentez işlemi önerilebilir.

İŞLEM NİÇİN YAPILIR?

Kordosentez işlemi genellikle kan ile ilgili problemlerin tespiti ve tedavisi için uygulanmaktadır. Gelişmekte olan bebekte sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini gösteren “fetal anemi” gibi kan koşullarını tespit ve tedavi etmek için kullanılır.
Eğer annede bir enfeksiyon varsa, kordosentez ile bebekte de enfeksiyon olup olmadığı belirlenmeye çalışılır.
Eğer gerekirse, kordosentez ile göbek kordonundan bebeğe kan ve ilaç transferi de yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

RİSKLER NELERDİR?

Kordosentez işleminin içerdiği olası ciddi riskler şunlardır:

Gebelik kaybı. Kordosentez düşük doğum yapma konusunda “koryon villus örneklemesi” ve “amniyosentez” gibi diğer prenatal tanı testlerinden daha yüksek bir risk taşımaktadır. Bazı araştırmalar kordosentez yapılan kişiler içerisinde düşük yapma oranının yüzde 3 civarında olduğunu göstermektedir. Testler yapıldığında bebekler oldukça kötü durumda olduğundan, bebek kaybının prosedürün kendisinden mi yoksa bebeğin sağlık durumundan mı kaynaklandığı çoğu zaman anlaşılamamaktadır.
Kanama. İğnenin takıldığı alanda kanama oluşması mümkündür.
Bebeğin kalp hızının yavaşlaması. Bebeğin kalp hızı kordosentez sonrası geçici olarak yavaşlayabilir.
Enfeksiyon. Nadiren, kordosentez rahimde bir enfeksiyona yol açabilir.

Sonuç olarak, kordosentez işlemini yaptırıp yaptırmama kararı size kalmıştır. Sağlık kuruluşunuz veya genetik danışmanınız karar verme aşamasında tüm faktörleri size söyleyeceklerdir.

NASIL HAZIRLANMALI?

Kordosentezden önce her zamanki gibi yiyip içebilirsiniz. Duygusal destek için randevuya giderken size eşlik etmesi ve daha sonra eve götürmesi için eşiniz veya başka bir yakınınızı yanınıza alabilirsiniz.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Kordosentez genellikle ayaktan tedavi merkezlerinde, özel doktor muayenehanesinde veya bazı durumlarda hastanede yapılabilmektedir. İşlem sırasında en az bir asistan görev almalıdır.

İşlem sırasında:

İşlemden yaklaşık 30 ila 60 dakika öncesinden rahimde enfeksiyon oluşma riskini azaltmak için anneye antibiyotik verilebilir.
Prosedür başladığında, sağlık ekibi bebeğin rahimdeki tam yerini belirlemek için ultrason kullanacaktır. Anne masaya sırt üstü yattıktan sonra karın üzerine özel bir jel uygulanır. Daha sonra bir monitörde bebeğinizin konumunu göstermek için bir “ultrason transdüser” olarak bilinen küçük bir cihaz kullanılacaktır.
Ardından, sağlık ekibi bir antiseptik ile anne karnını temizleyecektir. Bazen işlem sırasında lokal anestezikler kullanılarak rahatsızlık hafifletilmeye çalışılır, ancak genellikle gerekli olmamaktadır.

Ultrason eşliğinde, sağlık ekibi tarafından karın duvarından rahim içine ince, içi boş bir iğne yerleştirilir. Bebeğin göbek kordonundaki kan damarından küçük bir miktar kan şırınga ile çekildikten sonra iğne geri çekilir.

İğne yerleştirilirken ve kan çekilirken yatar vaziyette olmanız gerekir. İğne cildinize girdiğinde bir batma hissi fark edebilirsiniz ve iğne rahme ulaştığında da karnınızda kramplar yaşayabilirsiniz. Çoğu zaman ultrason testi ile birlikte tüm işlem yaklaşık bir saat sürmektedir. Bebeğinizin bünyesi, alınan kanın yerine az miktarda kanı tekrar doğal yollarla sağlayacaktır.

Nadiren, kan örneği göbek kordonundan alınamaz. Bu durumlarda, kan örneği bebeğin karaciğerindeki bir damardan alınabilir.

İşlemden sonra:

Kan örneği alındıktan sonra anne karnında kramplar yaşanabilir ve az miktarda vajinal kanama görülebilir. İşlem yapılan sağlık kuruluşu işlemden sonraki bir veya iki saat boyunca bebeğin kalp hızını izlemek için ultrason veya harici monitörler kullanabilir.

Taburcu olduğunuzda günün geri kalanında dinlenmeniz önerilir. Ertesi gün muhtemelen günlük işlerinize dönebileceksiniz. Eğer yüksek ateş, titreme veya vajinal kanama yaşıyorsanız, hemen sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bu arada, kan örneği laboratuarda analiz edilecektir. Birkaç saat içinde, ya da bazı durumlarda bir kaç gün içinde test sonuçlarınız çıkacaktır.

SONUÇLAR

Sağlık kuruluşundaki ilgili doktor veya bir genetik danışman kordosentez sonuçlarını anlamanıza yardımcı olacaktır.
Eğer test sonuçlarınız normal ise, takip testi genellikle gerekli olmamaktadır. Ancak, kordosentez yapılmasına sebep olan koşullar çoğunlukla sürekli müdahale gerektirmektedir.

Örneğin eğer bebeğinizde bir enfeksiyon varsa, sağlık kuruluşu size muhtemel tedavi seçeneklerini önerecektir. Bebeğinizde şiddetli anemi varsa, göbek kordonu yoluyla kan nakli gerekebilir. Bazı durumlarda, erken doğum yaptırma gereği oluşmaktadır.

Eğer test sonuçları bebğinizi tedavi edilemez bir durumda olduğunu gösteriyorsa, gebeliğe devam edip etmeme gibi bazı hayati kararlar vermeniz gerekebilir. Bu zor zamanlarda sağlık ekibinden, sevdiklerinizden ve diğer yakın kişilerden destek isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri
0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi
Bebek ve gelişim
Yeni doğanda Göz Çapaklanması
Emzik nasıl yıkanmalıdır
Sezeryan Neden Benimseniyor
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.