KORONER BYPASS CERRAHİSİ

Koroner bypass cerrahisi, kalbinizdeki bloke olmuş arterlerin bulunduğu kalp kasına kan akışını yönlendirme işlemidir. Koroner bypass cerrahisinde bacak, kol, göğüs ya da karın bölgesinden alınan sağlıklı kan damarları kullanılır. Alınan yeni damar tıkalı damar ya da hastalıklı alan atlanarak (bypass edilerek) etrafından ekleme yapılır. Böylece koroner bypass cerrahisinden sonra, kalbe giden kan akışı artırılmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Koroner bypass cerrahisi kalp hastalıklarını tedavi etmek için uygulanan seçeneklerden sadece biridir. Koroner bypass cerrahisi kalbe yetersiz kan akımı nedeniyle oluşan göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtilerin düzelmesini sağlar. Bazı durumlarda, koroner bypass cerrahisi kalp işlevlerinde iyileşme sağlayarak kalp hastalıklarından oluşan ölüm riskini azaltabilmektedir.

İŞLEM NİÇİN UYGULANIR?

Doktorunuzdan koroner bypass ameliyatı ile birlikte anjiyoplasti veya stent gibi başka bir damar açma prosedürünün sizin için doğru olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Koroner bypass cerrahisi aşağıdaki durumlarda bir seçenek olabilir:

• Hafif egzersiz sırasında veya istirahat durumunda iken bile kalp kasına kan sağlayan damarlarda meydana gelen daralmadan dolayı şiddetli göğüs ağrısı yaşanabilir. Bazen anjiyoplasti ve stent uygulaması yardımcı olmaktadır ama tıkanmaların bazı türleri için, koroner bypass cerrahisi en iyi seçenek olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

• Birden fazla koroner arterde tıkanma varsa ve kalbe kan pompalayan ana sol karıncık iyi çalışmıyorsa bypass gerekli olmaktadır.
• Sol ana koroner arterde ciddi bir şekilde birkaç yerden daralma veya tıkanma olabilir. Bu arter sol karıncığa en çok miktarda kanı sağlamaktadır.
• Anjiyoplastinin ve stent uygulamalarının işe yaramadığı, başarılı olmadığı, uygun olmadığı veya işlemden sonra tekrar tıkanmaların (restenoz) olduğu durumlarda koroner bypass ameliyatı önerilir.

Koroner bypass cerrahisi bazen kalp krizi gibi acil durumlarda hasta diğer tedavilere yanıt vermezse zorunlu olarak yapılmaktadır. Koroner bypass cerrahisi ilk etapta tıkanmalara neden olan ve altta yatan kalp hastalığını tedavi etmez. Bu hastalıklar “ateroskleroz” ya da “koroner arter hastalığı” olarak adlandırılır. Koroner bypass ameliyatı olunsa bile, yaşam tarzında değişiklikler yapılması ameliyat sonrası gerekli tedavinin bir parçasıdır. Cerrahi işlemden sonra, kandaki kolesterol seviyelerini düşük tutmak, kan pıhtısı gelişimi riskini azaltmak ve kalp fonksiyonlarının düzenli devam etmesi için rutin olarak ilaç kullanılması da gerekir.

RİSKLER

Koroner bypass cerrahisi bir açık kalp ameliyatı olduğu için, işlem sırasında veya sonrasında komplikasyon gelişme riski oluşmaktadır. Koroner bypass cerrahisinde en sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

• Kanama
• Kalp ritim düzensizlikleri (aritmi)

Daha az görülen komplikasyonlar şunlardır:

• Göğüsteki yarada enfeksiyon,
• Genellikle 6 ile 12 ay arasında düzelen hafıza kaybı veya düşünme ile ilgili sorunlar,
• Böbrek yetmezliği,
• İnme,
• Eğer kan pıhtısı damarlarda oluşursa kalp krizi gibi komplikasyonlar gelişebilir. 

Sayılan komplikasyonların görülme riski ameliyattan önceki genel sağlık durumuna bağlıdır. Eğer planlanan bir koroner bypass cerrahisi yaşıyorsanız, komplikasyon riski genellikle düşüktür, ama yine de riskler genel sağlık durumunuza bağlıdır. Eğer amfizem, böbrek hastalığı, şeker hastalığı veya bacaklarda tıkanmış arterlerin olduğu (periferik arter hastalığı, veya PAD) gibi diğer tıbbi durumlar varsa veya bypass cerrahisi acil olarak yapılıyorsa komplikasyon riski daha yüksek olmaktadır.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ?

Koroner bypass cerrahisinden önce ameliyata hazırlanmanız için, doktorunuz diyet değişiklikleri, aktivite kısıtlamaları ve kullanmanız gereken ilaçlar ile ilgili özel talimatlar verecektir. Ameliyat öncesi göğüs röntgeni, kan testleri, elektrokardiyogram ve koroner anjiyografi gibi birkaç testin yapılması gerekebilir. Koroner anjiyografi işlemi kalbi besleyen arterleri görselleştirmek için boya kullanılan bir prosedürdür. Çoğu hasta ameliyat sabahı hastaneye yatırılmaktadır. Koroner bypass cerrahisi kalp krizi sonrası gibi acil durumlarda da yapılabilir.

Ameliyatı takip eden haftalarda yaşam tarzınız ile ilgili düzenlemeler yapmanız gerekir. Araç kullanma, günlük işleri yapma ve çalışma hayatına devam etmek için dört ile altı ay arasında bir süre geçmesi gerekir.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

İşlem sırasında:

Koroner bypass cerrahisi genellikle genel anestezi altında üç ila altı saat arasında sürmektedir. Cerrahlar ortalama olarak iki ila dört damar onarımı yaparlar. Bypass yapılacak damar sayısı, damarların kalp üzerindeki konumu ve tıkanmaların şiddetine bağlı olarak değişir.

Çoğu kalp ameliyatı sırasında göğüs ortasından uzun bir kesi oluşturularak kalbe ulaşılır. Cerrahi işlem sırasında kan akışı bir kalp-akciğer makinesi (koroner bypass cerrahisi pompası olarak da adlandırılır) üzerinden sağlanır. Cerrah göğüs kemiğini yukarıdan aşağı doğru keser. Daha sonra göğüs açılır ve kalp açığa çıkar. Göğüs açıldıktan sonra, kalp geçici olarak durdurulur ve kalp-akciğer makinesi vücudun kan dolaşımını devralır.

Cerrah genellikle göğüs duvarından (internal meme arteri) veya alt bacaktan aldığı sağlıklı kan damarını tıkanmış veya daralmış damarın etrafına iliştirilerek kan akımı yeni damara yönlendirilmiş olur. Böylelikle sorunlu olan damar bypass edilmiş olur.

Eğer koroner bypass cerrahisi görüyorsanız, doktorunuzun kullanabileceği diğer cerrahi teknikler şunlardır:

Off-pump veya atan kalp ameliyatı. Bu prosedür, ameliyat sırasında cerrahın çalışan kalp üzerinde işlem yapmasına olanak sağlar. Damar eklenecek alanda daha rahat işlem yapabilmek için bölgede hareket kısıtlaması yapılır. Kalp çalışır vaziyette iken uygulanan bir yöntem olduğu için herkes için uygun bir seçenek değildir.

Minimal invaziv cerrahi. Bu yöntemde tam bir açık kalp ameliyatı yapılmaz. Cerrah göğüste meme altı gibi bir bölgede açtığı küçük bir kesiden işlem yapar. Bu ameliyatta cerraha çoğunlukla robotik ve video görüntüleyici cihazlar yardımcı olur. Minimal invaziv cerrahi girişimine “port- erişim” veya “anahtar deliği cerrahisi” de denmektedir.

Hasta uyurken (anestezi altında), nefes borusuna ağzından bir tüp sokulur. Bu tüp ameliyat sırasında ve ameliyattan hemen sonra bir nefes vantilatörüne bağlanır.

İşlemden sonra:

Koroner bypass cerrahisi önemli bir işlemdir. Koroner bypass cerrahisi sonrası yoğun bakımda bir veya iki gün geçirilmesi gerekebilir. Yoğun bakımda kalp, kan basıncı, solunum ve diğer hayati belirtiler sürekli olarak izlenecektir. Solunum tüpü ameliyat sonrası birkaç saat daha boğazına kalacağından dolayı bu süre içinde konuşmak mümkün olmayacaktır. Hasta el hareketleri ve notlar ile iletişim kurabilir. Solunum tüpü hasta uyandıktan ve nefes almaya başladıktan hemen sonra çıkarılır.

Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde taburcu olursunuz. Ancak günlük işlere dönmek hatta kısa mesafeli yürüyüşler yapmak bile zaman alabilecektir.

Eve döndükten sonra eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, doktorunuzu arayınız. Çünkü bu belirtiler göğüsteki yarada enfeksiyon olduğunun bir işareti olabilir:

• 38 dereceden yüksek ateş,
• Hızlı kalp atışı,
• Yeni oluşan ve göğüsteki yaranın etrafında kötüleşen ağrı,
• Göğüsteki yaradan kan gelmesi, iltihap boşalması ya da kızarıklık olması gibi.

Koroner bypass ameliyatından sonra yaklaşık altı ila 12 haftalık bir iyileşme dönemi beklenmektedir. Çoğu durumda, hasta işine dönebilir, egzersizlere başlayabilir ve altı hafta sonra da cinsel aktiviteye devam edebilir.

SONUÇLAR

Ameliyattan sonra, çoğu insan kendini daha iyi hissetmektedir ve ameliyattan sonraki 10 ila 15 yıl boyunca belirtilerden kurtulmuş olur. Ancak zamanla bypassta kullanılan greftler ve diğer arterlerde başka bir bypass veya anjiyoplasti işlemi gerektiren tıkanıklıklar oluşabilir.

Bypass cerrahisi kalpte kan akımını artırmasına rağmen, altta yatan koroner arter hastalığını tedavi etmez. Uzun dönem sonuçlarının olumlu olması kullanmanız gereken ilaçları belirtildiği şekilde almanıza ve sağlıklı bir yaşam tarzına devam etmenize bağlıdır. Dikkat etmeniz gereken yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

• Sigarayı bırakın.
• Diyabeti kontrol altına alınız.
• Sağlıklı beslenme planı uygulayın.
• Kolesterol düzeylerini azaltın.
• Sağlıklı kilonuzu koruyun.
• Tansiyonu kontrol altında tutmaya çalışınız.
• Düzenli olarak egzersiz yapınız.

Ameliyat sonrası yapmanız gereken yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, doktorunuz bir kardiyak rehabilitasyon programı da önerebilir. Bu program kalp hastalığının diğer formlarını önlemek veya ameliyat sonrası bir kalp krizinden korunmak için tasarlanmış egzersiz ve özelleştirilmiş eğitim programıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzde Döküntü
Endometriozis
Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Bitkilerle tedavi
14 günde diyet
Bursit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.