Yaşam kurtarmanın, hastalıkları tedaviden çok önlemeye bağlı olduğu düşünülürse, sağlığa özen göstermenin önemi açıkça ortaya çıkar.

Koruyucu hekimlik iki geniş dala ayrılır: toplum sağlılığı, suların temizliği, yiyecek maddelerinin güvenilirliği, çöp ve artıkların uzaklaştırılması gibi konularla ilgilenir. Kişisel sağlık ya da kişisel koruyucu hekimlik ise, insanların bireysel çabalarına dayanır ve çok sayıda hastalıktan, aşı, evde ve sokakta önlem alma, yeterli uyku ve hareket sağlama, hastalık yapan sigara gibi alışkanlıklardan vazgeçme yoluşla korunmayı kapsar. Toplum sağlığı ile kişisel sağlık arasında güçlü bir bağ vardır. Toplum sağlığının bittiği yerde, kişisel sağlığın başladığı söylenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

XX. yüzyılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen toplum sağlığındaki büyük ilerlemeler ve ona bağlı olarak uzayan ortalama ömür, tıbbi yeniliklerden çok, yaşam standardının düzelmesine bağlıdır. Kuşkusuz, uygulanan toplum sağlığı politikasıyla kolera, difteri, beslenme bozukluğu, vb. etkenlerin kontrol altına alınmasının da etkisi büyüktür.

Toplum sağlığı standartlarının yüksek tutulması hepimizin güvenliği ve sağlığı için yaşamsal önem taşır. Toplum sağlığına ilişkin önlemlerin gevşediği dönemlerde ortaya çıkan salgınların ne kadar tehlikeli olduğu ortadır.

İkinci büyük aşama, bu yüzyılın ortalarında görülen, yaşam kurtarıcı, güçlü ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin bulunmasının ve doğum öncesi ile sonrası bakımın geliştirilmesinin katkısı da önemlidir.
Kuşkusuz bütün bu ilerlemeler karşın yapılacak çok şey vardır; ancak “düşmanın” direnç gösterdiği alanlar oldukça küçülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer Enfeksiyonu
Solunum Sistemi Hastalıkları
Vertigo Nedir ?
Burun İçinde Sivilce Neden Çıkar?
Ayakta Deri Döküntüsü Neden Olur
Kanama Problemleri Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.