KOZMETİK ÜRÜNLER NE KADAR SAĞLIKLIKozmetik Ürünler Ne Kadar Sağlıklı

Hayatınızda beklentilerinizin karşılanmasında kullanılan birçok kozmetik var. Bunlar yaşa kafa tutan, akne ile mücadele eden, yağı kontrol amaçlı, antioksidant, renk düzeltici, cildi besleyici yada nemlendirici ve daha niceleri sıralanabilecek fazlalıkta sayıya sahip. Peki bunlardan hangisi ve ne kadar doğal.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlar ortalama günde 12 tane kişisel bakım ürünü kullanmaktadır ve erkekler de çoğunlukla bunun yarısı kadar. Tüketicilerin bu ürünlere olan isteklerinin artması yani talep, bu ürünlerin farklı versiyonlarının olmasının temelini oluşturuyor. Fakat bu çeşitliliğin yanısıra tüketiciler bu kozmetik ürünlerin olabildiğince de toksik olmayan içeriğe sahip olması görüşünde.

Yüz ve diğer vücut bölgeleri için uygulanan kimyasallar toksik yada hatta kanserojen olabilir. Ve herhangi bir kozmetik ürün sahibi firma, ürünlerinin doğal bahçe içeriğinden formülize edilmediğini söylemez. Bu nedenle kozmetikler kimyasaldır.  Bitkisel şampuanınız bir kimya laboratuarındaki bir şişe gibidir. Hatta bu ürünlerin güvenliği kanıtlanmış olsa bile, çoğu bilinçli tüketici bu kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin toprak dostu olmasını istemekte. Yoksa bir yandan bakım yapayım derken, diğer yandan kendinize zarar vermeniz mümkün.

Çay yağları, meyve ekstratları gibi doğal içeriklerdeki problem pahalı olmaları ve sıklıkla alıştığımız kozmetikler gibi davranıyor olmamalarıdır. Mesela köpürme özelliğinde olan şampuan yerine daha doğal ürünler aldığınızda ondan da çok fazla köpürmesini beklemek gibi. Kimyacılar ürünün performansını artırmak ve beklentilerin görülebilir ve hissedilebilir olmasını sağlamak için doğal olmayan sentetik ürünler kullanmakta ve bu da güvenli olmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan üç önemli malzemeye bakalım; Yüzey aktif maddeleri (sürfaktanlar), polimerler ve koruyucular.

Surfaktanlar (Yüzey aktif maddeleri)

Kişisel bakım kategorisindeki ürünlerin ağırlıklı maddelerinden 4’te birini sürfaktanlar oluşturmaktadır. çamaddelerden biri yaklaşık dörtte oluşturmaktadır. Surfaktanın başlıca etkisi cilt tarafından üretilen sebum gibi yağlı solventleri gidermektir. Yüzey aktif maddeler duş jeli, şampuan ve vücut losyonu gibi ürünlerdeki boyalar, parfümler, tuzları ve koruyucular ile bir araya getirilmektedir. Ayrıca ürünlerin kalınlaştırılması ve eşit bir şekilde yayılması, köpürmesi ve temizlemesine yardımcı olur. mak onları eşit olarak yaymak için izin ve onları temizlemek ve köpük yardımcı olur. Alkil poliglikozitler olarak isimlendirilen doğal sürfaktanlar (APG’ler) için talep, geleneksel sürfaktanlara olan talep üzerine ortaya çıkmıştır.

İyileştirme Polimerlerikozmetik ürünler sağlıklı mı

Polimerler de tüm kozmetiklerin yaklaşık olarak üçte birine katılmaktadır. Nemlendiriciler olarak adlandırılan Gliserin, sorbitol ve propilen glikol gibi malzemeler saç yada cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Gliserin hayvansal ve bitkisel yağların doğal bir bileşenidir. Bu madde kozmetik sayesinde sentetik olarak üretilmektedir. Hem daha uzun vadeli ve daha ucuz elde edilebilir olması onu popüler bir nemlendirici olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Saç ürünlerinde kullanılarak bu ürün sayesinde saç suya cazip hale geliyor ve saç gövdesi şişerek daha dolgun görünmesini sağlıyor. Ayrıca ürün saçların kupkuru olmasına da engel oluyor. Bunlar, nane ve limon yağı gibi doğal botanik kokuları içeren kokuları dengeler ve plastik şişe veya tüplerde bulunan kokuların dışarı sızmasını engeller. Tıraş kremi gibi ürünlerde kullanılması nedeni ile hem kayganlık sağlar hem de yapışkanlığı giderir. Son olarak, bu ürün mikroorganizmaların büyümesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Koruyucular

Parabenler, formaldehit salıcıları ve izotiazolinonların gibi koruyucular da tüketicileri kaygılandıran katkı maddeleridir. Bunlar bakteri gelişimini yavaşlatarak kozmetiklerin daha uzun raf ömrü olmasını ve deri, cilt gibi vücut bölümlerinde enfeksiyona neden olmasını engeller. Araştırmalar botanikal koruyucuların bazılarının deodorant, antiinflamatuar ya da antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bazılarının ise dişlerde boşluk oluşumunu ve akne oluşumunu engelleyerek etkili olduğu saptanmıştır. Ancak bu bitki kaynaklı koruyucular genellikle genellikle mayalar veya staphylococcus (stafilokok) gibi spesifik mikroorganizmaların insanlara saldırmalarını engellememektedir. Koruyucular ayrıca cildi tahriş edebilir veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ve bazı insanlarda çok istenmeyen kokulara neden olabilir.

Sağlıklı makyaj seçimi sizin için daha güvenli olmakta ayrıca bu durum “ana” olan toprak için de yararlıdır. Havasız ambalajlama, pek çok bakteri için üreyemez bir ortam yaratır. Bildiğiniz gibi açık ağızlı kavanozlarda bakteri üremesi ve kontamine olması kaçınılmazdır. Tek yönlü valfleri olan pompalar ile açılmış paketi hava girişini tutulur ve bu sayede kirlilik daha da zorlaşmaktadır.

Bambu veya selüloz lifleri gibi toprak dostu biyolojik malzemelerden yapılmış ürünler daha az atık üretir. Mısır veya şekerden yapılmış bioresinler ve biyoplastikler, plastik kavanoz ve pompalar yerine geliştirilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak akıntısı
Kas Ağrısı, Nedenleri, Nasıl Geçer?
E.coli Enfeksiyonu ve Belirtileri
Göz Şişmesi Kabarması Neden Olur
Karaciğere Zararlı Besinler
Memenin Kahverengi Kısmında Şişlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.