KRAMP GİRMESİ
Vücudun farklı kaslarında görülmekle birlikte en sık bacak kaslarında oluşan ani ve şiddetli ağrı, iğne şeklinde batma ve çekilmenin eşlik ettiği kasılmalara “kramp” adı verilir. Kramplar ilgili organı hareket ettirmez, kişiyi acı içinde bırakır. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer. Kramplar istek dışı meydana gelmekte ama bazen kişinin kendisi de istekli olarak kendi kaslarını kramp pozisyonuna sokabilmektedir. Sık sık karşılaşılan kramplarda bir hekim muayenesinden yardım almak akıllıca olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?
En bilinen sebebi kaslarda su kaybıdır(fazla terleme ve ishal). Bu nedenle sıvı kaybının yeterli bir şekilde karşılanması gerekir. Bunların dışında;

 • Atardamar hastalıkları kaynaklı olabilir.
 • Kasları haddinden fazla zorlamak, yaralamak,
 • Vücutta tuz kaybı(hamileler),
 • Demir, folik asit veya magnezyum eksikliği bu durumu tetikleyebilir.
 • Potasyum ve kalsiyum bakımından fakir beslenme,
 • Yorgunluk, uyku dengesizliği, hava değişimi,
 • Çok uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak,
 • Esneme egzersizleri yapmadan spora başlamak kramplara neden olabilir.

KRAMPLARI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

 • Kurutulmuş meyve, bir dilim kavun, yeşil sebzeler, domates suyu, süt, avokado, bir portakal, muz gibi potasyum bakımından zengin içerikli beslenmeye dikkat etmeliyiz.
 • Kahve, çay, kola ve sigara tüketimini azaltın. Çünkü içerisindeki kafein ne nikotin kan damarlarını daraltır ve kaslarda olan dolaşımı azaltarak kramplara katkıda bulunur.
 • Düzenli egzersiz yapın. Kaslarınızı güçlendirin.
 • Dolaşımın devamı ve Laktik asitin( yorgunluk asiti) kaslardan uzaklaşması için bol su tüketin. Düzenli su içme alışkanlığı kazanmalısınız.
 • B grubu vitaminleri bakımından zengin olan tam tahıllı ekmekler yiyin. Enerji verici besinler tüketin.
 • Alkol içmeyin.

KRAMP GİRMESİNDE NELER YAPILMALI?
Sık tekrarlayan kramplarda bir hekime mutlaka görünmelisiniz. Ani ve nadiren ortaya çıkan kramplarda ise ilk müdahale yakınındakiler tarafından yapılmalıdır. Kramptan etkilenen adale yumuşak bir tavırla düzeltilmelidir. Ani gerdirme hareketlerden sakınılmalıdır. Bükücü olarak nitelenen kaslara kramp girerse, onun tam tersindeki açıcı kaslara hafif bir mukavemet uygulanır. Böylece, kilitlenen kaslar, kısa süre içinde birbirinden ayrılacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapılabilir, sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres ya da soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Birçok kişinin yaptığı bir hata vardır. Kramp giren bölgeye, germe, kıl çekme, iğne batırma gibi yöntemler kesinlikle bilimsel değildir. Bir dokuya batırılan iğne ya da o bölgeden kıl çekme, kilitlenen kasın iyice kasılmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  t h

  sol bel boslugum da kramp gıbı agrı oturmamı ve kalkma mı engelliyor ne yapmamı onerırsınız

  betül

  t h ; bence sıcak havlu sarmalısın birkaç dakika içinde ağrıyı kesiyor…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ben ( Nevüsler )
Sırt Tutulması ve Tedavisi
Romatizma
Siroz
Şok diyetin sonu
Mercan
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.