KRAMP NEDEN GİRER
KRAMPLARKaslarımız bir veya birden çok kas demetinden meydana gelir. Bu kas demetleri bazen ani bazen de 10 dakika kadar kasılı kalabilir. Genellikle bacak kaslarımızda meydana gelen bazen de kol kaslarımızda meydana gelen acılı kasılmalara “kramp” adı verilir. Kasılmalar ani bir şekilde başlar, kas gerilir ve dokunmaya karşı çok hassas hale gelir. Cildin altında yumru olmuş bir adale dokusu görülür. Bazen uyku esnasında bile ortaya çıkabilir.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Sponsorlu Bağlantılar

• Sporcularda (yoğun egzersiz esnasında veya sonrasında),

• Şeker hastaları,

• Böbrek hastaları,

• Kalp – damar hastalığı olanlar,

• Gebeler,

• Çocuklar,

• Yazarlar (parmak krampı),

NEDEN GÖRÜLÜR?

Bulantı, kusma gibi hastalığa yakalanan çocuklarda görülebilir. Yetişkinlerde ise asıl sebep önemli minerallerin kaybıdır. Mesela kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi. Bunun yanı sıra kişinin günlük olarak tüketmesi gerekenden az miktarda sıvı alması da kramplara davetiye çıkarır.

Aynı zamanda sıcak havalarda da terleme ile su kaybı olacağından görülme ihtimali çok fazladır. Bu sebeple daha fazla su, ayran ve meyve suyu tüketmelisiniz. Gebelerde ise kalsiyum bakımından fakir beslenilirse kramplar ortaya çıkar. Bu nedenle süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Asla alkol alarak denize girmeyin. Çünkü alkol kramp riskini artırır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak, fazla yüklenme, ani olarak ağırlık altına girme de kramplara neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

                                                                                                                                                                                                                                               SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Dışkı Ne Anlama Gelir
Bağırsak Tembelliği
Mutfağınızdaki 5 Kötü Tatlandırıcı Şeker
Anekoik Ekojenite Nedir
Bit ve Bitlenmek
Kol Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.