Kronik Böbrek Yetmezliği

Toplumumuzda adı kronik böbrek hastalığı olarak da bilinen kronik böbrek yetmezliği, vücutta bulunan iki böbreğin fonksiyonlarını önemli ölçüde kaybetmesinin sonucunda meydana gelen bir durumdur. Sağlıklı bir kişinin böbreklerinin temel görevlerinden bir tanesi toksik yani zehirli bir takım maddelerin kana karışmasını engellemesi ve yine bu engellenen maddeleri idrar yoluyla dışarı atmasıdır. Fakat kronik böbrek yetmezliği teşhisi konmuş hastada bu işlev tam olarak gerçekleştirilemez ve zamanla hastalık ilerledikçe bu zehirli maddeler kana karışarak vücuda dağılmaya başlar. Hastalığın zamanı bakımından geç kalınmış durumlarda çeşitli belirtileri bulunsa da ne yazık ki henüz ilk aşamalarda kişide şüphe uyandırıcı etkiler göstermemektedir. Çoğunlukla kronik böbrek yetmezliği hastalığında gerçekleştirilen tedavi böbreklerin zamanla deformasyonunu engellemek amacıyla ve hastalığa neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Sebepleri Nelerdir?
Çeşitli rahatsızlıklar neticesinde böbreğin görevini yerine getirememesiyle böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkabilir. Bu durumun henüz net olarak ne kadar sürdüğü tam olarak bilinmiyor olsa da, bir kaç ay içerisinde olabileceği gibi bir kaç sene içerisinde de olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; Tip1 – Tip2 Diyabet olan kişilerde, tansiyon seviyesi normalin üzerinde olan kişilerde, polikistik böbrek rahatsızlığına sahip olan kişilerde ve belirli aralıklarla tekrarlayan böbrek enfeksiyonu bulunan kişilerde böbrek yetmezliği ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca vezikoüreteral ve glomerülonefrit durumlarına da her zaman dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?
Vücudunuzda bulunan iki böbrekte ortaya çıkan problemler yavaş bir şekilde ilerliyorsa sıralayacağımız belirtilerde zaman içerisinde birer birer ortaya çıkacaktır. Şiddetli mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık durumu, sürekli kendini güçsüz ve yorgun hissetme durumu, uyku problemleri, idrar çıkışı sırasında farklılıklar oluşması, algı problemleri ve baş ağrısı, uzun süre geçmeyen hıçkırık atakları, kaslarda sürekli kramp oluşması, tansiyonun normalden yüksek seviyede olması, şiddetli kaşıntı ve özellikle ayak bileklerinde meydana gelen varisler kronik böbrek yetmezliğinin en temel belirtileridir. Ne yazık ki, bu saydığımız belirtiler bir çok değişik hastalığında ortak belirtileri olduğu için bu durumun teşhisi son derece zor ve zaman isteyen bir durumdur. Genellikle hastalık ilerleyen seviyelere geldiğinde kişinin böbreklerinde şiddetli ağrı oluşacağı için doktora başvururlar ve hastalığın tanısı o zaman konmaktadır.

Kronik Böbrek Yetmezliği Kimlerde Daha Sık Görülür?
Hastalığın belirli bir grupta görülme durumu diye bir şey yoktur, böbrek yetmezliği herkeste ortaya çıkabilir. Temelde ayıracak olursak bir takım hastalığı tetikleyen tipik özellikler bulunmaktadır. Sigara ve alkol tüketmek, yüksek tansiyon hastası olmak, kolesterol seviyesinin normalden yüksek olması, genetik yatkınlık bakımından ailede daha önceden böbrek hastalığı olan kişilerin olması ve çeşitli kalp problemleri kronik böbrek yetmezliğini tetikleyebilecek unsurlardır. Ayrıca kişinin 65 yaşını geçmiş olması hastalığın ortaya çıkma ihtimalini daha çok kuvvetlendirmektedir.

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Neden Olduğu Rahatsızlıklar
Böbrekte oluşan yetmezlik neticesinde bu durumdan yalnızca böbrekler değil bütün vücudun organları belirli seviyelerde etkilenmektedir. Vücut içerisinde atılamayan zehirli maddeler zamanla birikerek özellikle kollarda, bacaklarda ve ayaklarda varislere yani şişliklere neden olabilmektedir. Nadiren de olsa akciğerde su birikmesi bu duruma eşlik edebilir. Kan seviyesindeki potasyum miktarının kontrolsüz bir şekilde yükselmesi neticesinde çeşitli kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Cinsel yaşamı etkileyen bir takım faktörler özellikle erkeklerde iktidarsızlık problemi kronik böbrek yetmezliğinin sebep olabileceği bir başka durumdur. Bayanlarda ise bu durum özellikle kişi hamileyken meydana gelirse bebeğin ve anne adayının sağlığını ciddi şekilde etkileyebileceği için çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereklidir. Çok ilerlemiş durumlarda ne yazık ki tedavi edilemeyen deformasyonların oluşması neticesiyle hastalıktan kurtulmanın tek yolu uygun böbrek naklinin gerçekleştirilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Kanser İmmünoterapisi
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Kronik Böbrek Yetmezliği
Kemik Yoğunluğu Testi
EKLEM AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.